رئیس انجمن دانشگاهیان و متخصصان ایرانی آلمان:

هدف ما تعریف پروژه‌های دانشگاهی مشترک بین ایران و آلمان است

جوادی، رئیس انجمن دانشگاهیان و متخصصان ایرانی آلمان (IRASA): اهداف ‌انجمن دانشگاهیان و متخصصان ایرانی در آلمان (IRASA) همکاری دو کشور تعریف شده‌ و تلاش ما این است که تفاهمنامه‌های امضاشده یا همکاری‌های انفرادی را به‌صورت سیستماتیک و عملی درآورده و در قالب پروژه‌های مشترک اجرا کنیم و تا جایی هم که امکان دارد چالش‌هایی مثل محیط زیست، توسعه پایدار، تصفیه آب و نیازمندیهای کشور را از نظر علمی در آن جای دهیم.

به گزارش عیارآنلاین ،این استاد ایرانی دانشگاه  در برلین در مورد علت اینکه با وجود اراده دو طرف تفاهمنامه‌های امضاشده بین دانشگاه‌ها کمتر اجرایی شده ‌است، گفت: لازمه این امر، تعریف اهداف و برنامه‌ریزی می‌باشد. تفاهم‌نامه‌ها معمولا کلی هستند و فقط علاقه‌مندی دو طرف را به همکاری نشان می‌دهند.
وی افزود: چندین کارگروه در نشستی که اخیرا با همکاری این انجمن در دانشگاه آزاد برلین برگزار شد، شرکت کرده بودند و در آنها استادان و پژوهشگران آلمانی و ایرانی بصورت عملی درباره همکاری برای پروژه‌های مشخص و مشترک بحث و تبادل نظر کردند که چنین اقداماتی تاکنون صورت نگرفته بود.
جوادی گفت: بسیاری از ایرانیان خارج از کشور به‌ ویژه در آلمان دوست دارند که ارتباطات بین دو کشور در زمینه‌های مختلف تقویت شودتا با توجه به به بالا بودن سطح علمی و اقتصادی آلمان، از این ظرفیت ها برای پیشرفت کشور استفاده شود.
وی ادامه داد: در بیشتر مواقع روابط دانشگاه‌های آلمان معمولاً تا حد امضای تفاهم‌نامه پیش می‌رود و تاکنون تفاهم‌نامه‌های زیادی بین دانشگاه‌های ایران و آلمان امضا شده ‌است. برخی از همکاریها نیز بین استادان ایرانی و آلمانی وجود داشته و دارد، اما این تفاهم‌نامه‌ها کمتر شکل پروژه‌های مشترک را به خود گرفته‌اند. یا اینکه اگر همکاری بین استادان ایرانی و آلمانی بوده کمتر در قالب پروژه‌های کلان مشترک بوده است.
جوادی اضافه کرد:‌ ‘فعالیت های علمی – پژوهشی ایران در سال‌های اخیر رشد خیلی خوبی داشته است که البته این نتیجه بیش از ۱۰۰ سال تلاش در مدارس و دانشگاههای ایران بوده است. این رشد نشان می دهد که دانشگاه‌ها، دانشجوها و استادان ایرانی برای تحقیقات بین‌المللی به سطح قابل قبولی رسیده اند و هم اکنون محققان ایرانی دارای آن سطح از کیفیت هستند که براحتی می‌توانند با پروژه‌های بین‌المللی در بسیاری از زمینه‌ها مخصوصا در علوم بنیادی و نیز در تحقیقاتی که بنیاد تحقیقات آلمان (DFG) پشتیبانی می‌کند، همکاری کنند.
‘متاسفانه این نوع همکاریها تاکنون کمتر انجام شده‌است، چون انجمن‌های فعال علمی بین دو کشور کم داشته‌ایم. البته انجمن‌های علمی زیادی در ایران هستند، اما آنها فعالیت بین‌المللی ندارند یا برخی انجمن‌های ایرانی در خارج از کشور از جمله در آلمان هستند که آنها هم ارتباط زیادی با ایران ندارند’.
وی ادامه داد: اهداف ‌انجمن دانشگاهیان و متخصصان ایرانی در آلمان (IRASA) همکاری دو کشور تعریف شده‌ و تلاش ما این است که تفاهمنامه‌های امضاشده یا همکاری‌های انفرادی را به‌صورت سیستماتیک و عملی درآورده و در قالب پروژه‌های مشترک اجرا کنیم و تا جایی هم که امکان دارد چالش‌هایی مثل محیط زیست، توسعه پایدار، تصفیه آب و نیازمندیهای کشور را از نظر علمی در آن جای دهیم.
رئیس ایراسا در پاسخ به اینکه کدام دانشگاه های آلمانی و ایرانی اکنون می‌توانند الگویی برای همکاری‌های دانشگاهی دو کشور باشند، گفت: ‘همکاریها بین ایران و آلمان، از آن نوع که ما در حال انجام آن هستیم و می‌خواهیم در آینده نیز ادامه دهیم، قبلاً وجود نداشته یا اینکه خیلی کم بوده است.
‘ به‌عبارت دیگر ما هنوز پروژه مشترکی که مورد حمایت بنیاد تحقیقات آلمان و در همکاری با ایران اجرا شده باشد، نداشته ایم یا بسیار نادر بوده است. برخی از ایرانیها در تعدادی از پروژه‌های بنیاد تحقیقات آلمان همکاری می‌کنند، ولی این همکاری ها طبق خواسته‌ها و توانمندیهای مشترک دو طرف تعریف نشده است به همین دلیل، در این زمینه ما هنوز الگویی نداریم و باید آن را ایجاد کنیم’.
جوادی در ادامه گفت که در خیلی از زمینه‌ها همچون بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، بخشی از مهندسی شیمی، مدیریت منابع آب، محیط زیست و بسیاری زمینه‌های دیگر نظیر دینامیک سیالات، مهندسی مکانیک و برق می‌شود پروژه‌های مشترکی را با توجه به سطح علمی خوب ایران و با حداقل امکانات و علاقه‌مندی پژوهشگران آلمانی، تعریف کرد.
وی درباره تاسیس یک دانشگاه ایرانی-آلمانی گفت: اگر قرار باشد یک دانشگاه ایرانی-آلمانی تاسیس شود که ظاهرا مقدمات و موافقت‌های اولیه برای آن نیز انجام شده است، ابتدا باید تعریف کنیم که با تاسیس این دانشگاه مشترک به دنبال چه چیزی هستیم و هدف ما از تاسیس آن چیست. آیا در این دانشگاه مشترک می‌خواهیم استادان مشترک ایرانی و آلمانی را مورد استفاده قرار دهیم؟ یا اینکه می‌خواهیم از امکانات آزمایشگاهی مشترک استفاده کنیم؟ آیا می‌خواهیم سیستم آموزشی مشترک استفاده کنیم یا بودجه تحقیقاتی مشترک داشته باشیم؟ هر کدام از این مباحث، زمینه‌های متفاوتی هستند و معانی متفاوتی دارند.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: