۲۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۸

نیاز آموزش و پرورش به نیروی انسانی جدید و آموزش دیده برای آموزش دروس جدید

نویدادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش: تعدادی دروس جدید برای متوسطه دوم از سال وارد جدول برنامه درسی می‌شود و معلمان باید برای تدریس این دروس آموزش ببینند، البته نیاز به نیروی انسانی جدید و همچنین نیروی انسانی آموزش دیده برای دروس جدید هم در شاخه نظری و هم فنی و حرفه‌ای وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، بر همین اساس و با استقرار نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ از سال تحصیلی ۹۲-۹۱ ، پس از برگزاری نشست های متعدد کارشناسی با هدف تحول محتوایی در نحوه تدریس در مدارس پایه متوسطه ، تحول محتوایی در کتب درسی نیز از همان سال در دستور کادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت.
با تصویب نظام آموزشی جدید ، محتوای کتاب‌های درسی به ترتیب از سال تحصیلی ۹۱ در پایه دوم و ششم ابتدایی ، ۹۲ در پایه سوم ابتدایی و دوره اول متوسطه اول ، ۹۳ در پایه چهارم ابتدایی و دوره دوم متوسطه اول و سال ۹۴ در پایه پنجم ابتدایی و دوره سوم متوسطه اول ، تغییر کرد.
بر همین اساس و به دنبال اجرای قانون نظام آموزشی جدید در سالجاری در دوره اول و دوم متوسطه دوم و از سال آینده در دوره سوم متوسطه دوم ، این روش به مورد اجرا درخواهد آمد.
به این ترتیب ساختار نظام آموزشی و محتوای کتاب‌های درسی دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ در همه مقاطع تغییر کرده و با استقرار پایه دوازدهم در ساختار جدید در آخرین حلقه تغییرات، مقطع پیش‌دانشگاهی نیز حذف می‌شود.

**جداول درسی تغییر یافته
ریاضی و فیزیک ، علوم و معارف اسلامی ، علوم انسانی و تجربی از جمله رشته هایی هستند که در مقطع متوسطه دوم مشمول این طرح شده است.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پس از نشست با اعضای این شورا و تصویب آیین نامه ، جداول درسی رشته ریاضی و فیزیک، علوم و معارف اسلامی و علوم انسانی مورد بررسی قرار گرفت و درنهایت کتاب های درسی جدیدی به جدول درسی دوره دوم متوسطه اضافه شد.
مهدی نوید ادهم، گفت: دروس تفکر و سواد رسانه‌ای ، سلامت و بهداشت، انسان و محیط زیست، مدیریت خانواده و سبک زندگی و درس هنر به عنوان دروس جدید در مقاطع دهم ، یازدهم و دوازدهم به شمار می رود و دانش‌آموزان مقطع دهم باید از بین دروس تفکر و سواد رسانه‌ای و کارگاه کارآفرینی و تولید ، یکی را برگزینند.
وی گفت: برای کاربردی کردن آموزش های رشته تجربی درس آزمایشگاه نیز به درس های دیگر اضافه شده به طوری که در پایه دهم ۲ ساعت و پایه یازدهم یک ساعت دانش آموزان آزمایشگاه خواهند داشت.
ادهم با بیان اینکه ساعت های آموزش نیز افزایش یافت ، اظهار کرد: میزان حضور دانش‌آموزان شاخه نظری در مدرسه ۳۵ ساعت و در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش ۴۰ ساعت در طول هفته در نظر گرفته شد.
بر همین اساس و پس از تصویب کلیات عناوین دروس شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کارودانش از سوی شورای عالی آموزش و پرورش ، دانش آموزان در این شاخه ها سه سال درس خواهند خواند.
به گفته نوید ادهم ، در مجموع این سه سال، دانش آموزان ۱۲۰ واحد برنامه درسی خواهند داشت که ۴۲ واحد به آموزش‌های عمومی اختصاص می‌یابد و ۷۸ واحد باقی مانده نیز به مهارت‌های تخصصی و فنی اختصاص می یابد.

**تدریس دروس عمومی و تخصصی فنی و کارودانش
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در این زمینه اظهار کرد: ساعات دروس عمومی و تخصصی فنی و حرفه‌ای و کارودانش نیز مشخص شد و از سال تحصیلی ۹۶ – ۹۵ دانش آموزان دو شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش ۱۶ ساعت در پایه دهم و ۱۳ ساعت در پایه‌های یازدهم و دوازدهم دروس عمومی خواهند داشت. دانش آموزان این دو رشته ۶۸ ساعت نیز دروس فنی و تخصصی می‌خوانند.
نویدادهم افزود: تفکر و سواد رسانه‌ای،‌ زبان و ادبیات فارسی،‌ مدیریت خانواده و سبک زندگی،‌ تربیت بدنی، انسان و محیط زیست، زبان خارجه، آموزش، اخلاق و قرآن، تربیت دینی و آموزش دفاعی جزو دروس عمومی شاخه فنی و حرفه‌ای و کار دانش است.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بیان کرد: دروس کارگاه نوآوری و کارآفرینی و کاربرد فناوری‌های نوین و مدیریت تولید نیز از سال آینده تحصیلی در ردیف دروس شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش قرار داده شده است.

**نیروی انسانی عامل تحول در تدریس نظام متوسطه دوم
رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش نیز با بیان اینکه در راستای استقرار نظام ۳-۳-۶ موج تغییرات به متوسطه دوم و پایه دهم ‌رسید، اظهارکرد: این موضوع نیازمند برنامه ریزی‌های دقیق در مراحل مختلف می باشد که از آن جمله می توان به تامین نیروی انسانی کارآزموده به عنوان اصلی ترین عوامل تغییرات این طرح اشاره کرد.
محمدحسین سلیمی جهرمی افزود: کمیته‌ای در همین زمینه تشکیل و مشغول بررسی راهکارهای ساماندهی، متناسب سازی و بهسازی نیروی انسانی است و برنامه‌هایش را تا اردیبهشت ماه اعلام خواهد کرد.
وی بیان کرد: تعدادی دروس جدید برای متوسطه دوم از سال وارد جدول برنامه درسی می‌شود و معلمان باید برای تدریس این دروس آموزش ببینند، البته نیاز به نیروی انسانی جدید و همچنین نیروی انسانی آموزش دیده برای دروس جدید هم در شاخه نظری و هم فنی و حرفه‌ای وجود دارد.

**‌چاپ ۱۳۰ میلیون جلد کتاب مدارس و تازه تالیف از اردیبهشت ماه
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ ریزی آموزشی نیز با بیان اینکه سال تحصیلی ۹۶- ۹۵ با پنج تغییر در کتب درسی پایه دهم تحصیلی آغاز می‌شود گفت: کتاب های درسی ‘انسان و محیط‌ زیست’ ، ‘انسان ، بهداشت و سلامت’ ، ‘تفکر و سواد رسانه‌ای’ ، ‘مدیریت خانواده و سبک زندگی’ و ‘هنر’ ، پنج کتاب جدید درسی پایه دهم است.
حجت الاسلام محمدیان گفت: چاپ کتاب‌های تازه تألیف از اردیبهشت‌ ماه سال ۹۵ همزمان با چاپ ۱۳۰ میلیون کتاب درسی سال تحصیلی آینده دانش آموزان در دستورکار این سازمان قرار دارد که چاپ برخی از آنها شروع‌ شده و در شهریورماه سالجاری بین دانش آموزان توزیع می‌شود.
با تصویب ساماندهی درسی و نحوه تدریس در ساختار آموزشی جدید که به دوره دوم متوسطه رسیده و با سامانبخشی رشته‌ها و شاخه‌های تحصیلی ، انتظار است با انجام هدایت تحصیلی مفید و کارآمد در مدارس ، دانش آموزان در مسیر صحیح قرار گیرند و استعدادها و توانمندی‌هایشان به درستی هدایت و شکوفا شود. از طرفی آموزش‌های ضمن خدمت به معلمان و ساماندهی صحیح آنها در این مقطع ، ضروری است تا با کمترین میزان افت کیفیت آموزش در مدارس روبرو شویم.

منبع: ایرنا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: