انتقال درصد بالائی از مشاوران دوره متوسطه به دوره ابتدائی در سال های آتی

صادق پور، مدیر کل دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: با توجه به مشکلات دربخش اولیای دانش آموزان مقطع ابتدائی، تا دو سال آینده درصد بالائی از مشاوران دوره متوسطه اول به مقطع ابتدائی منتقل می شوند.

مشاورانبه گزارش عیارآنلاین، صادق صادق پور روز چهارشنبه در همایش مدیران مدارس مقطع ابتدائی استان البرز که در کانون امام علی (ع) آموزش و پرورش ناحیه یک کرج برگزار شد، افزود: به دلیل مشکلات ، وجود مشاوران در دوره ابتدائی ضرورت بیشتری دارد و بنا بر پیگیری های انجام شده برای یکی دوسال آینده این بستر فراهم شده است.
وی با اشاره به اینکه این موضوع در سند تحول بنیادین نیز آورده شده، دیگر مشکلات در مقطع ابتدائی را بررسی کرد و اظهار داشت: در هر سال تعداد زیادی بخشنامه به معاونت ابتدائی در قالب برگزاری طرح ها و جشنواره ها فرستاده می شود در حالیکه در بعضی از کشورها این بخشنامه ها از تعداد انگشتان یک دست فراتر نمی رود.
وی ادامه داد: به طوریکه در یک سال تحصیلی تا ۳۱ برنامه توسط معاونت پرورشی و ۲۳ برنامه توسط معاونت تربیت بدنی به این معاونت ابلاغ می شود ولی به دنبال آن هستیم که تعدد این برنامه ها و موازی کاری ها را به شدت کاهش دهیم.
صادق پور همچنین به تعداد بخشنامه ها نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس دستور وزیر آموزش و پرورش سالانه ۲۰ درصد این بخش نامه ها کاهش می یابد و امیدواریم این کاهش را به صورت عملی شاهد باشیم زیرا موانعی هستند که چندین سال است که پیش روی ما قرار دارد.
وی یکی دیگر از معضلات در مقطع ابتدائی را نظارت های مچ گیرانه بازرسان به جای راهنمائی دانست و افزود: نظارت بازرسان اغلب برای راهنمائی نیست بلکه به منظور تخریب گام برمی دارند ولی در طرح جامع الکترونیکی امیدواریم این مساله مرتفع شود.
مدیر کل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش میزان ساعات آموزش برای مقطع ابتدائی را یکی دیگر از معضلات دانست و تصریح کرد: شروع و پایان کار مدرسه متوسطه ای که با مدرسه ابتدائی همجوار است یکی است ولی ساعات تدریس برای آن ها ۳۰ ساعت در حالیکه برای مقطع ابتدائی تا ۲۵ ساعت ثبت می شود.
وی همسان سازی میزان ساعات تدریس در تمام مقاطع را یکی از الزامات برشمرد و گفت: دستور وزیر آموزش و پرورش به شورای عالی برای اصلاح این قانون صادر شده است.
صادق پور به تدریس مدیران مدارس ابتدائی نیز اشاره کرد و افزود: از سال گذشته پیگیر حل این موضوع هستیم زیرا مدیر مدرسه بایستی پاسخگوی خیلی از مسائل در مدرسه باشد و در زمانی که مدیر بر سر کلاس حضور دارد احتمال بروز بعضی از مشکلات در مدرسه وجود دارد.
وی اضافه کرد: سال گذشته میزان تدریس مدیران از ۶ ساعت به سه ساعت کاهش یافت و امسال در برنامه توسعه سنواتی مدارسی که معاون ندارند، دیگر مدیران تدریس ندارند و در مدارس معاون دار ساعت میانگین هر استان کاهش می یابد.
***دبستان باید پایه و اساس پیشرفت هر کشور باشد
مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: دبستان باید به عنوان پایه و اساس پیشرفت هر کشور باشد ولی این موضوع را مرتب در قالب شعار تکرار می کنیم ولی در عمل کمتر به آن توجه می شود.
وی افزود: کودکان همچون فرشتگانی هستند که هر چه دست و پاهایشان بزرگتر می شود بالهای پروازشان کوچکتر می شود پس باید بیشترین توجه به دوره ابتدائی شود.
وی این توجه را از اختصاص بهترین فضای آموزشی تا بهترین مدیران، نیروها و دیگر امکانات دانست.
صادق پور در ادامه با اشاره به کمبود امکانات موجود در کشور، گفت: در شرایطی به سر می بریم که کمبود اعتبارات و امکانات، مشغله ها و مسائل زیادی را برای همه به وجود آورده است و از طرفی مصمم هستیم که کشورمان روز به روز رشد و پیشرفت کند.
وی بیان داشت: در زمان حاضر با مشکلات پیش رو اولین قدم بازسازی خویشتن است و باید برای رفع هر مشکل، ابتدا از ساختن خود شروع کنیم و آن را در مراتب بالاتر تعمیم دهیم.
در این همایش بیش از ۵۰۰ نفر از مدیران مدارس مقطع ابتدائی استان البرز حضور داشتند.

منبع: ایرنا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: