بیش از ۴۱۰ هزار دانش آموز اتباع در ایران تحصیل می کنند

نوش آبادی، معاون مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور آموزش و پرورش: حدود ۳۶۰ هزار نفر ازدانش آموزان از اتباع کشور افغانستان هستند./ دولت و وزارت آموزش و پرورش ایران حدود هشت هزار میلیارد ریال برای آموزش دانش آموزان اتباع خارجی هزینه می کنند /تحصیل۴۸ هزار دانش آموز از اتباع افغان غیرمجاز در مدارس ایران./شمار مدارس ساخته شده با مشارکت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در دولت یازدهم افزون بر دو برابر شده است./

نوش آبادیبه گزارش عیارآنلاین، شاهین نوش آبادی افزود: قبل از سال ۹۲، هفت مدرسه و بعد از آن در دوره دولت تدبیر و امید، هشت مدرسه با مشارکت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در استان های مختلف کشور ساخته شده است.

وی اظهار کرد: در سال ۹۵ نیز ساخت چهار آموزشگاه جدید در استان های مختلف کشور به این شیوه در دستور کار قرار دارد.

معاون مرکز امور بین الملل و آموزش خارج کشور وزارت آموزش و پرورش گفت: این مرکز متولی تحصیل تمام دانش آموزان اتباع خارجی است که شمار آنها هم اینک ۴۱۰ هزار دانش آموز در سراسر کشور را شامل می شود.

وی ادامه داد: از این تعداد، حدود ۳۶۰ هزار نفر ازدانش آموزان از اتباع کشور افغانستان هستند.

این مقام مسئول گفت: فرمان رهبر معظم انقلاب در سال ۹۴ مبنی بر فراهم شدن زمینه تحصیل همه اتباع خارجی، موجب شد که ۴۸ هزار دانش آموز از اتباع افغان غیرمجاز در مدارس سراسر ایران نام نویسی و مشغول تحصیل شوند.

نوش آبادی اظهارکرد: کمکی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای ساخت این مدارس داشته خوب است اما خواهان افزایش این کمک ها هستیم.

وی گفت: به عنوان نمونه، آموزشگاه شهید حبیب زاده در شیراز با کمک هشت میلیارد ریالی این کمیساریا ساخته شده است و از اعتبارات دولتی نیز شش میلیارد ریال هزینه شده اما انتظار این است که همه هزینه های ساخت مدارس برای تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی را کمیساریا بپردازد.

معاون مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، کمک های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به امر آموزش دانش آموزان اتباع خارجی در ایران را ۳۶ میلیارد ریال بیان کرد.

وی گفت: این در حالی است با احتساب هزینه ۲۰ میلیون ریالی آموزش برای هر دانش آموز در مدارس، دولت و وزارت آموزش و پرورش ایران حدود هشت هزار میلیارد ریال برای آموزش دانش آموزان اتباع خارجی هزینه می کنند بنابراین کمک های کمیساریا با هزینه های دولت ایران در امر آموزش پناهندگان متناسب نیست.

نوش آبادی افزود: در جلسه هفته گذشته با نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ایران از وی خواستیم که خدمات جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان به خوبی به اطلاع جهانیان برسد و کمک های این کمیساریا با هزینه های صورت گرفته متناسب شود.

معاون مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش روز چهارشنبه با هدف شرکت در آیین افتتاح آموزشگاه شهید حبیب زاده که با مشارکت مالی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ساخته شده، به شیراز سفر کرده است.

منبع: پانا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: