تأکید بر تقویت داده‌های جمعیتی در ۴۹امین نشست کمیسیون جمعیت و توسعه سازمان ملل

هدف این نشست تأکید بر اهمیت داده‌های صحیح و دقیق جمعیتی برای نیل به اهداف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ و ارتقاء تأثیر کمیسیون بر کمیسیون اقتصادی و اجتماعی است.
۴۹امین نشست کمیسیون جمعیت و توسعه سازمان ملل با شعار «تقویت داده‌های جمعیتی برای توسعه پسا۲۰۱۵» ۱۱ آوریل در مقر سازمان ملل واقع در نیویورک آغاز شد. این نشست به ریاست زامبیا (از گروه آفریقا)‌ برگزار شد که در آن ابراهیم علیخانی، نماینده کشورمان در این کمیسیون، یکی از معاونین نشست از حوزه آسیا- اقیانوسیه بود.

به گزارش عیارآنلاین ،قرار بود در این نشست عملکرد اجرای برنامه عمل کنفرانس جهانی جمعیت و توسعه، گزارش دبیرکل سازمان ملل در زمینه تقویت داده‌های جمعیتی، گزارش دبیرکل برای نظارت بر طرح‌های دولت‌ها، و گزارش دبیرکل دررابطه‌با کمک مالی به اجرای برنامه عمل، ارائه گردد.

هدف این نشست تأکید بر اهمیت داده‌های صحیح و دقیق جمعیتی برای نیل به اهداف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ و ارتقاء تأثیر کمیسیون بر کمیسیون اقتصادی و اجتماعی است.

دکتر موابا کسس بوتا، ریاست این نشست و فرستاده دائمی زامبیا در سازمان ملل، در سخنان افتتاحیه عنوان کرد که سال ۲۰۱۶ سالی مهم از جهت ادای دین سازمان ملل در پایبندی به تعهدات در قبال دولت‌های عضو برای اجرای طرح‌های توسعه ۲۰۳۰ و برنامه عمل ۱۹۹۴ قاهره بوده است.

او تأکید کرد که این دو برنامه قویاً بر اهمیت داده -تولید و تحلیل- در موفقیت برنامه‌های توسعه جمعیت تأکید دارند و افزود داده‌های معتبر و به‌موقع جمعیتی، برای برنامه‌‌ریزی دولت‌ها در جهت نیل به توسعه پایدار ضروری است و در این جهت دولت‌ها می‌باید از همکاری و توان جامعه مدنی، بخش خصوصی، نهادهای سازمان ملل و دیگر کنشگران استفاده کنند.

دبیرکل سازمان ملل، بان کی مون نیز در ادامه «مردم» را محور برنامه ۲۰۳۰ توسعه پایدار خواند و گفت: وقتی مردم شمارش نشده باشند، مشمول برنامه‌ها نیز نخواهند بود. به‌منظور این‌که هیچ‌کس از قلم نیافتاده باشد، باید نسبت به شمارش افراد مطمئن شد.

مون با تکرار برخی مواضع مناقشه‌انگیز سازمان ملل در سال‌های اخیر، توسعه پایدار را منوط به سلامت جنسی و حق انتخاب در باروری، برابری جنسی و توانمندسازی زنان و جوانان برشمرد و گفت: جهان در حال حاضر بیشترین جمعیت جوان را در خود دارد و لازم است بیش از پیش بر آموزش، خدمات و فرصت‌های جوانان بیافزاییم.

فرستاده ایران در سازمان ملل نیز در این نشست تصریح کرد جمعیت جوان ایران بیش از گذشته در فراهم‌ساختن زمینه‌های «رشد سریع اقتصادی» مشارکت خواهند داشت.

غلام‌علی خوشرو گفت: بیش از ۳۱ درصد از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران، بین ۱۵-۲۹ سال دارند و این نشان‌دهنده شانس کشور برای رشد اقتصادی است.

به گزارش مهرخانه، کشورهای مختلف دیگر نیز در این نشست به ارائه گزارشات خود در رابطه با پیشرفت‌های جمعیتی در مسیر توسعه پرداختند. نماینده بنگلادش با اعلام این‌که سیاست‌های این کشور در کنترل جمعیت موفق بوده است، این گام را در جهت توسعه خواند و همچنین از کاهش مرگ‌ومیر نوزادان در سال‌های اخیر، توانمندسازی زنان و آموزش دختران خبر داد.

فرستاده بلاروس در این نشست نیز تأکید کرد که کشورهای با جمعیت رو به پیری، نیازمند تدوین سیاست‌هایی برای افزایش جمعیت هستند. او گفت: نیل به اهداف توسعه پایدار تنها از طریق تقویت نهاد خانواده میسر است.

همچنین، در حاشیه این نشست از تلاش صندوق جمعیت سازمان ملل و کمک‌های سال ۲۰۱۳ این سازمان به میانمار جهت تهیه سرشماری و انتشار نتایج آن در سال ۲۰۱۴، به‌عنوان یکی از مصادیق تأکید بر اهمیت داده‌های جمعیتی، یاد شده است.

تهیه سرشماری ۱۰ سالانه یکی از وظایف دولت‌ها برشمرده می‌شود، ولی دولت‌های جنگ‌زده یا گرفتار بحران‌های اقتصادی که قادر به تدوین رویه پیچیده‌ای چون سرشماری نیستند، از این وظیفه سرباز می‌زنند. هم‌اکنون ۱۰۹ کشور جهان آمار مهم مربوط به جمعیت‌های خود را ندارند.

میانمار از سال ۱۹۸۳ سرشماری را اجرا نکرده و این سبب ابهام در بخش‌هایی از جمعیت نظیر منطقه خودمختار وا شده است.

اگرچه گفته می‌شود کمک‌های مالی و اجرایی سازمان ملل به چنین دولت‌هایی در جهت رسیدگی به بخش‌های محروم جامعه چون زنان و دختران مفید است، اما اشاره‌ای به بخش‌های سرکوب‌شده جمعیت میانمار در سال ۲۰۱۱ نشده است.

 منبع: مهرخانه

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: