"تحولات جمعیت، نیروی انسانی و اشتغال در ایران"

هشتمین همایش ملی انجمن جمعیت شناسی ایران به میزبانی دانشگاه یزد

در روزهای ۵ و ۶ آبان ماه ۱۳۹۵ با موضوع “تحولات جمعیت، نیروی انسانی و اشتغال در ایران” برگزار خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین ،این همایش با مشارکت مراکز مختلف پژوهشی و دانشگاهی و دستگاههای اجرایی نظیر وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، مرکز آمار ایران، استانداری یزد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، مرکز منطقه ای علوم و فناوری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سایر دستگاههای مرتبط برگزار خواهد شد.

محور های این همایش شامل، ارزیابی داده ها و شاخص های نیروی انسانی و اشتغال،  ابعاد جمعیت شناختی نیروی انسانی و اشتغال، ابعاد و چالش‌های اقتصادی و اجتماعی اشتغال و بیکاری، آموزش و اشتغال؛ چالش‌ها و پیامدها، اشتغال زنان است.

طی سالیان اخیر، تحولات جمعیتی چشمگیری در نیروی کار در ایران اتفاق افتاده است. این تحولات، از یکسو متأثر از تغییر ساختار سنی جمعیت و ورود نسل پُرتعداد جمعیت جوان کشور به سنین فعالیت و از سوی دیگر، متأثر از تغییر ویژگی‌های تحصیلی نیروی انسانی در سالیان اخیر است. آهنگ رشد بالای جمعیت در گذشته و به دنبال آن کاهش سطح باروری در ایران، با حدود دو سه دهه تأخیر، هم اکنون بازار کار کشور را با یک شوک جمعیتی مواجه نموده و در نتیجه، تعداد و نسبت جمعیت جوانانی که سالانه به نیروی کار وارد می‌گردند، افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است. علاوه بر این، به موازات رشد و گسترش چشمگیر آموزش در سالیان اخیر، ترکیب و ساختار تحصیلی نیروی انسانی کشور نیز به طور اساسی تغییر یافته است.
به‌گونه‌ای که، بخش مهمی از جمعیت متقاضیان اشتغال را دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی تشکیل می‌دهند. همچنین، در دهه‌های اخیر، سهم زنان به عنوان بخش با اهمیتی از بدنه نیروی انسانی تحصیل‌کرده در کشور افزایش یافته، هرچند مشارکت زنان در بازار کار متناسب با افزایش سهم آنها در سطوح بالای آموزش رشد نکرده است.
در سرشماری ۱۳۹۰، جمعیت بیکاران کشور بالغ بر ۳٫۵ میلیون نفر گزارش شده است که بیش از ۲٫۲ میلیون نفر آنها جوانان ۲۹-۱۵ ساله‌اند. آخرین برآوردهای مرکز آمار ایران، نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۳، نسبت بیکاری در جمعیت فعال ۲۹-۱۵ ساله، برای مردان حدود ۱۸ درصد، برای زنان تقریبا ۴۰ درصد و برای هر دو جنس حدود ۲۲ درصد است. همچنین، بیکاران دارای تحصیلات دانشگاهی بیش از ۴۲  درصد از کل بیکاران را در کشور تشکیل می‌دهند.
در شرایط کنونی، معضل بیکاری حجم بزرگی از نسل جوان تحصیل‌کرده، با توجه به آثار و تبعات متعددی که می‌تواند در زمینه‌های مختلف جمعیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر جامعه تحمیل نماید، به یکی از مسائل محوری و مهم جامعه ایران تبدیل شده و ضرورت توجه متخصصان و نیز فوریت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری علمی و کارآمد را طلب می‌کند. ابلاغ سیاست‌های کلّی اشتغال از سوی مقام معظّم رهبری (۲۸ تیرماه ۱۳۹۰) و تأکیدات ایشان بر کاهش نرخ بیکاری، ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار و اشتغال مولد، حاکی از اهمیت این موضوع در سیاستگذاری‌های کلان کشور است و ضرورت بررسی «تحولات جمعیت، نیروی انسانی و اشتغال در ایران» و چالش‌ها و فرصت‌های برآمده از این تحولات را دوچندان کرده است.
با توجه به ضرورت‌های موجود و اهمیت ملی موضوع اشتغال در کشور، انجمن جمعیت‌شناسی ایران در نظر دارد هشتمین همایش خود را با موضوع «تحولات جمعیت، نیروی انسانی و اشتغال در ایران» برگزار نماید. این همایش در روزهای ۵ و ۶ آبان ماه ۱۳۹۵ به میزبانی دانشگاه یزد و با مشارکت مراکز مختلف پژوهشی و دانشگاهی و دستگاه‌های اجرایی و سیاستگذاری مرتبط برگزار خواهد شد.

منبع: یزدی نیوز

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: