کاهش بورسیه دانشجویان در سال ۹۴

صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم:وضعیت بورسیه دانشجویان داخلی در سال ۹۴ کاهشی بوده است. طی سال گذشته ۴۵۲ حکم بورسیه داخلی داشتیم که از این تعداد ۳۱۴ مورد دانشجوی دکتری داخل و بورسیه‌های دوره‌های گذشته بودند.همچنین در روند اعطای بورسیه‌های خارجی نیز وضعیت کاهشی را شاهد بوده‌ایم، به گونه‌ای که در سال ۹۴ فقط ۱۴ بورس خارجی داشتیم.طی سال ۹۴ در امر ایجاد فرصت‌های مطالعاتی دوره‌های کوتاه‌مدت افزایش داشته‌ایم، به گونه‌ای که نسبت به سال ۹۳ با رشد ۶۸ درصدی مواجه شده‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین ،مجتبی صدیقی روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این که روند وضعیت بورسیه دانشجویان داخلی در سال ۹۴ کاهشی بوده است، گفت: طی سال گذشته ۴۵۲ حکم بورسیه داخلی داشتیم که از این تعداد ۳۱۴ مورد دانشجوی دکتری داخل و بورسیه‌های دوره‌های گذشته بودند.
وی گفت: همچنین ۱۳۸ نفر نیز در بین مربیان دانشگاه‌ها بودند که از امکان بورسیه‌های داخلی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری استفاده کردند، بر همین اساس ادعاهایی که مبنی بر توقف صدور احکام بورسیه‌ها وجود دارد، صحت ندارد.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: همچنین در روند اعطای بورسیه‌های خارجی نیز وضعیت کاهشی را شاهد بوده‌ایم، به گونه‌ای که در سال ۹۴ فقط ۱۴ بورس خارجی داشتیم.
وی ادامه داد: وزارت علوم روند بورسیه‌ها را در سال ۹۵ تغییر داده است و هم اکنون در مجموع ۳۳۳ نفر بورسیه در خارج از کشور داریم.
وی یادآور شد: طی سال ۹۳ ، ۵۵۵ نفر بورسیه بودند اما در انتهای سال ۹۴ این رقم به ۳۳۳ نفر کاهش یافت.
وی با اشاره به بازگشت بورسیه‌ها در سال ۹۴ گفت: ۱۰۱ نفر طی سال گذشته برای انجام تعهدات خدمتی به کشور بازگشتند.
رییس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: طی سال ۹۴ در امر ایجاد فرصت‌های مطالعاتی دوره‌های کوتاه‌مدت افزایش داشته‌ایم، به گونه‌ای که نسبت به سال ۹۳ با رشد ۶۸ درصدی مواجه شده‌ایم.
وی گفت: یک هزار و ۳۴۸ نفر در سال ۹۴ برای فرصت‌های مطالعاتی دوره‌های کوتاه مدت انتخاب شدند که از این تعداد یک هزار و ۱۱۰ نفر به خارج از کشور اعزام شدند و ۲۳۸ نفر نیز در دانشگاه‌های داخل فرصت‌های مطالعاتی‌شان را سپری کردند.
صدیقی اظهار داشت: کشورهایی نظیر آمریکا، ایتالیا، آلمان، کانادا، اسپانیا، هلند و فرانسه به ترتیب بیشترین آمار دانشجویان برای فرصت‌های مطالعاتی بوده است.
وی گفت: ۲۱ هزار دانشجوی خارج از کشور در سال گذشته از تحصیلات دانشگاهی و ارز تحصیلی استفاده کرده‌اند که این رقم نسبت به سال ۹۳ کاهش داشته است.
صدیقی در مورد موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور نیز اظهار کرد:‌ در سال ۹۳ بازرسی از موسسات اعزام دانشجو جدی و شدید شد، به گونه‌ای که ۱۰۰ مورد بازرسی انجام گردید و ۱۱ جلسه کارگروه تشکیل و ۲۲۷ گزارش عملکرد موسسات بررسی شد.
رییس سازمان امور دانشجویان گفت: از این مجموع ۲۰۰ مورد تمدید شد و ۲۷ مورد لغو مجوز به دلیل عدم رعایت مقررات و شکایات‌های طرح‌شده انجام شد.
وی در ادامه با بیان این که سیاست وزارت علوم در امر اعطای بورسیه‌های خارج از کشور تغییر داده شده است، گفت: امسال سعی داریم تفویض اختیارات بیشتری به دانشگاه‌ها با محور اصلی سیاست‌های بورسیه اعطا کنیم، بنابراین اعلام شده تا دانشگاه‌ها نیازهایشان را مشخص کنند و بر این اساس ۱۹۲ سهمیه در آزمون دکتری ۹۵ برای بورس خارج پیش بینی شد.
وی گفت: در نهایت ۱۹۲ سهمیه در آزمون دکتری برای بورسیه خارج از کشور پیش‌بینی شده است، بنابراین متقاضیان علاوه بر رشته‌های داخل می‌توانند در این سهمیه‌ها نیز شرکت و در دانشگاه‌های محل تعیین شده مصاحبه کنند.
وی گفت: افرادی که تایید می‌شوند، تمامی کارهایشان اعم از گرفتن پذیرش، تعهد و خدمت پس از پایان دوره برعهده دانشجویان خواهد بود.
معاون آموزشی وزیر علوم خاطرنشان کرد: امیدواریم کمیت اعطای بورسیه‌های خارج از کشور با این سیاست‌ها هدفمندتر شود.
صدیقی در مورد حوزه دانش‌آموختگان کشور نیز گفت: در سال ۹۴، هزار و ۱۷۷ مدرک از دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور ارزشیابی شده که نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۰ درصد کمتر شده است.
صدیقی در ادامه با بیان این که آمار ارزشیابی مدارک دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور طی سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۰ درصد کمتر شده بود گفت: کاهش گواهی ها عمدتا از کشورهایی بود که وزارت علوم با کیفیت آموزشی دانشگاه هایشان مشکل داشت و اکنون جوانان ایرانی کمتر به آن کشورها مراجعه می کنند.
وی گفت: کشورهای مالزی، هندوستان، کانادا، انگلستان و آمریکا به ترتیب دانشگاه هایی بودند که دانش آموختگان ایرانی مدارکشان را برای ارزشیابی به وزارت علوم ارائه کرده بودند.
صدیقی اظهار کرد: راه اندازی سیستم پاسخگویی غیرحضوری و نیز واگذاری اختیار صدور دانشنامه های داخلی به دانشگاه های دولتی نیز از اهم برنامه های سازمان امور دانشجویان در سال جاری خواهد بود.
معاون آموزشی وزیر علوم گفت: در حوزه شورای انتقال طی سال گذشته، ۲۷۷ دانشجو از خارج از کشور به داخل منتقل شدند تا تحصیلات خود را در ایران ادامه دهند و آمار نسبت به سال ۹۳، ۲٫۵ برابر افزایش داشته است.
وی ادامه داد: اغلب این افراد در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل بودند که تمایل به ادامه تحصیل در ایران داشتند.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: در امر جذب دانشجویان غیر ایرانی نیز در سال ۹۴ دو هزار و ۶۰۲ دانشجوی جدید جذب کردیم که از این تعداد یکهزار و ۱۱۵ نفر بورسیه شدند و بیشترین آنها به ترتیب اولویت از کشورهای افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و تاجیکستان بوده اند.
صدیقی افزود: حدود ۲۱ هزار دانشجوی غیرایرانی هم اکنون در دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل هستند که دو هزار و ۷۰۰ نفر آنان بورسیه هستند.
وی افزود: در حوزه دانشجویان غیر ایرانی در امر روان سازی امر پذیرش آنها طی سال ۹۴ تلاش های زیادی شد و اکنون در تمامی مناطق کشور می توانیم دانشجو بگیریم و امور کنسولی آنها در سال ۹۵ در دانشگاه های محل تحصیلشان خواهد بود و نیازی به مراجعه به وزارت علوم نخواهند داشت.
صدیقی خاطرنشان کرد: معرفی دانشگاه ها و توانمندی هایشان به دنیا از جمله دیگر برنامه های سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در سال ۹۵ است.
وی یادآور شد: همچنین یکی از مهم ترین طرح های این سازمان در سال ۹۴ طرح مقیاس سیمای زندگی دانشجویان بود که ۳۶ هزار نفر در آن شرکت داشتند و وزارت علوم در این خصوص به جمع بندی خوبی رسید.
صدیقی گفت: مقرر شده این طرح در سال ۹۵ گسترش یابد و دانشگاه های آزاد، مراکز علمی وابسته به وزارت بهداشت، پیام نور، جامع علمی کاربردی و فنی و حرفه ای نیز در آن شرکت کنند.
وی ادامه داد: آمار کلی این طرح نیمه دوم سال ۹۵ برآورده خواهد شد که حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو ظرفیتشان در وزارت علوم تعیین خواهد شد.
صدیقی اظهارداشت: همچنین آیین نامه کانون دانشجویی همیاران سلامت و روان در سال گذشته ابلاغ شد و برنامه پیشگیری از ایدز هم طی تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت در هشت منطقه کشور برگزار شد.
وی افزود: طرح انطباق مسیر شغلی و تحصیلی دانشجویان در ۲۰ دانشگاه کشور نیز طی سال گذشته اجرا شد و امیدواریم امسال این امر گسترش یابد.
صدیقی با اشاره به اقدامات وزارت علوم در حوزه تربیت بدنی نیز گفت: در امر ترویج ورزش های همگانی و تفریح طی سال ۹۴ اقدامات مناسب و مطلوبی شد و حدود ۳۸۰ هزار دانشجو شرکت کرده اند.
وی اظهار کرد: همچنین اتاق های مراکز مشاوره تندرستی در سال گذشته در ۴۹ دانشگاه شروع به کار کرد.
معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با اشاره به وضعیت صندوق رفاه دانشجویان نیز گفت: در سال گذشته علی رغم کمبود اعتبارات با تلاش صندوق رفاه دانشجویان توانستیم نسبتا پوشش خدماتی رفاهی خوبی داشته باشیم هر چند که با وضعیت ایده آل و مطلوب فاصله داریم.
صدیقی در ادامه اظهار داشت: طی سال گذشته ۳هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال به دانشجویان از طریق صندوق وام پرداخت شد.
وی گفت: این در حالی بود که در سال ۹۳ نیز ۲ هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال به دانشجویان از طریق همین صندوق وام پرداخت شده بود.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری افزود: طی سال ۹۴ صندوق رفاه دانشجویان به تمامی درخواست های وام تحصیلی پاسخ داده بود.
وی ادامه داد: در امر وام ویژه دانشجویان مقطع دکتری نیز شاهد رشد مناسب و مطلوبی در سال ۹۴ بودیم، به گونه ای که ۲۲۰ میلیارد ریال وام ویژه برای آنان پرداخت شد.
معاون آموزشی وزیر علوم اظهار کرد: سعی شده تا وام ویژه دانشجویان مقطع دکتری در سال ۹۵ افزایش یابد.
صدیقی در ادامه با اشاره به وام شهریه دانشجویی نیز گفت: در سال ۹۳ تخصیص وام شهریه وجود نداشت اما در سال ۹۴ سازمان برنامه و بودجه ۴۰ درصد اعتبارات را به این امر تخصیص داد که خوشبختانه توانستیم ۲ هزار و ۵۰ میلیارد ریال پرداخت کنیم.
وی افزود: درآمدهای صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در سال گذشته ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بود و این در حالی بود که در بودجه فقط ۲ هزار میلیارد ریال پیش بینی شده بود.
صدیقی ادامه داد: بر همین اساس با همت مسوولان صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال درآمد بیشتر محقق شد.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: سال گذشته ۴۰۰ میلیارد ریال از صندوق دانشجویان به دانشگاه های مختلف در غالب تجهیز خوابگاه ها و سرویس های بهداشتی مراکز علمی و کمک به دانشجویان نیازمند پرداخت شد.
وی اظهار کرد: سال گذشته رتبه بندی های خوابگاه های دانشجویی نیز انجام شد به گونه ای که رتبه ۱ در وضعیت خیلی مناسب و رتبه ۵ وضعتین نامطلوب مشخص شد.
صدیقی در ادامه درمورد جشنواره دانشجویان نمونه نیز گفت: فرآیند انتخاب دانشجوی نمونه انجام شد؛ این دانشجویان در سطح دانشگاه‌ها انتخاب شدند؛ مراسم دانشجویان نمونه بعد از ماه مبارک رمضان انجام می‌گیرد.
وی در ادامه افزود: دانشجویان دکتری نمونه می‌توانند از فرصت مطالعاتی بدون پرداخت هزینه به صورت کامل استفاده کنند، هزینه آنها صد درصد پرداخت می‌شود و حدود ۴۰ نفر امسال معرفی می‌شوند.
صدیقی در ادامه به نقل و انتقال دانشجویان اشاره کرد و گفت: نقل و انتقال اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و سایت مربوطه تا یک ماه و نیم باز است و دانشجویان با توجه به مستنداتی که از آنها خواسته شده، می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند و نتایج اوایل شهریور ماه اعلام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: هر ساله درخواست‌های نقل و انتقال نسبت به سال‌های قبل کمتر می‌شود به گونه ای که در سال گذشته ۱۵ هزار درخواست برای نقل و انتقال وجود داشت که معمولاً با یک سوم آن موافقت می‌شود.
معاون وزیر علوم درمورد آیین‌نامه شورای صنفی دانشجویان نیز گفت: نظرات از معاونان دانشجویان و دانشجویان دریافت شده و در حال جمع‌بندی آن هستیم و به زودی آیین‌نامه صنفی دانشجویان ابلاغ می‌شود.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: