تصمیم صندوق رفاه دانشجویان برای مشارکت مالی با شرکت های دانش بنیان

یزدان مهررییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم: مصمم به حمایت و مشارکت های مالی ویژه با شرکت های دانش بنیان در راستای تقویت سرمایه گذاری و ذخیره استراتژیک مالی طی سال جاری هستیم.

به گزارش عیارآنلاین ، ذوالفقار یزدان مهر روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: طی سال گذشته این صندوق علاوه بر تدوین سند راهبردی با نگاه آینده نگری در موضوعات دیگری همچون تقویت اعتبارات عمومی نیز اقدامات مناسب و مطلوبی داشته است.
وی گفت: علی رغم محدودیت های مالی، سال گذشته اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با رشد ۲۷ درصدی مواجه شد.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: ردیف جدیدی در اعطای وام ویژه دکتری طی سال گذشته تصویب شد تا خدمات بیشتری نسبت به آنان داتشه باشیم.
وی ادامه داد: حمایت از نهادهای عمومی، مردمی و خیرین از جمله دیگر اقدامات این صندوق طی سال گذشته بود و با تفاهم نامه ای که با بنیاد مستضعفان داشتیم برای دانشجویان مجرد دانشگاه های مناطق محروم ۶ میلیون ریال و متاهلین ۸ میلیون ریال وام اعطا شد.
یزدان مهر یادآور شد: بنیاد مستضعفان امسال نیز ردیف اعتباری ۲۰۰ میلیارد ریالی برای صندوق در راستای اعطای وام به دانشجویان دانشگاه های مناطق محروم در نظر گرفته است.
وی تقویت منابع مالی صندوق با جذب اعتبارات عمومی، افزایش درآمد اختصاصی صندوق با فعالیت های اقتصادی متناسب با ماموریت های آموزش عالی و بهره گیری از ظرفیت نهادها و بنیادهای خیریه و خیرین آموزش عالی را از دیگر برنامه های مهم صندوق بیان کرد.
یزدان مهر، ایجاد کنسرسیوم با مشارکت و همفکری دانشگاه ها برتر را از دیگر برنامه های صندوق به منظور بالفعل در آوردن سرمایه ها و دارایی های ثابت دانشگاه ها با استفاده از سرمایه نقدی صندوق در راستای ایجاد ارزش افزوده اقتصادی بیان کرد.
وی خاطرنشان کرد: تفاهم نامه ای با صندوق کارآفرینان امید برای اعطای وام در زمینه های اشتغال، ازدواج و ودیعه مسکن دانشجویی انجام شده است تا وام ۴۰ میلیون ریالی در این زمینه ها ارائه شود.
وی در ادامه با بیان اینکه وام ودیعه مسکن به دانشجویان متاهل ارائه می شود، اظهار داشت: میزان و شرایط این وام در سطح استان ها و شهرهای مختلف کشور متفاوت است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: در حال حاضر از بین خوابگاه های موجود در کشور تعداد خوابگاه هایی که برای متاهلان در نظر گرفته شده، بسیار کم است.
وی افزود: میزان و شرایط این وام در سطح استان ها و شهرهای مختلف کشور متفاوت است؛ افراد از طریق دانشگاه های در حال تحصیل خود می توانند از میزان این وام ها مطلع شوند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به اعتبارات لازم برای خوابگاه ها و رضایت از این بخش اظهار داشت: در مورد خوابگاه ها تا رسیدن به نقطه مطلوب در حدود ۷ هزار میلیارد ریال کمبود اعتبار داریم.
وی خاطرنشان کرد: برای تجهیز و تعمیر اساسی خوابگاه ها نیز با ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال کمبود اعتبار مواجه هستیم که با استفاده از نهادهای عام المنفعه درصدد پوشش دهی مناسب تلاش می کنیم.
یزدان مهر اظهار داشت: ارائه تسهیلات ویژه تغذیه دانشجویان، عدالت محوری، طرح های جهادی تعمیرات اساسی در خوابگاه ها از جمله دیگر اقدامات صندوق در سال گذشته بوده است.
وی گفت: تسهیل ورود بخش های خصوصی، کمک به ورود کالاهای اساسی دانشگاه ها، هدفمندی یارانه ها و ارتقای فرهنگ صرفه جویی، حمایت ویژه از دانشجویان مقطع دکتری و ارائه تسهیلات به دانشجویان غیربورس برای انتقال تحصیلاتشان به داخل کشور از جمله برنامه های امسال صندوق به شمار می رود.
یزدان مهر افزود: در سال ۹۴ صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، ۱۰۰ درصد پاسخگوی دانشجویان خواستار وام تحصیلی بوده و تمام دانشجویان متقاضی، موفق به دریافت این وام شده اند.
وی با اشاره به عملکرد مثبت این صندوق در سال گذشته افزود: یکی از تلاش‌های ما در سال گذشته درمورد افزایش سرمایه صندوق رفاه دانشجویان بود تا بتوانیم خدمات بهتری به دانشجویان ارائه کنیم و درهمین خصوص سال ۹۴ توانستیم یک هزار میلیارد ریال به سرمایه صندوق رفاه اضافه کنیم.
یزدان مهر، با بیان اینکه در سال ۹۳ رقم وام شهریه صفر شده بود، افزود: با توجه به سرمایه‌ های صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در سال ۹۴ توانستیم هم تعهد سال ۹۳ را اجرا و ۷۰۰ میلیارد ریال بابت تعهد سال ۹۳ پرداخت کنیم و هم یکهزار و ۳۵۰ میلیارد ریال در سال ۹۴ برای وام شهریه پرداخت کنیم و در مجموع در سال ۹۴ در صندوق رفاه دانشجویان ۲ هزار و ۵۰میلیارد ریال وام شهریه پرداخت کردیم درحالی که از دولت ۴۰۰ میلیارد ریال گرفته بودیم که البته قرار است ۳۰۰ میلیارد ریال دیگر نیز تخصیص یابد.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: