۲۲ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵

خرید تضمینی شیرخام به دلیل کمبود منابع متوقف شد/نوسان قیمت محصولات کشاورزی طبیعی است

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه افزایش قیمت محصولات کشاورزی در مقاطعی از سال به دلیل تغییرات آب و هوایی طبیعی است، گفت: این اتفاق در مورد محصولات کشاورزی در تمام دنیا می‌افتد.

حسین صفاییبه گزارش عیارآنلاین، حسین صفایی رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران امروز در حاشیه مراسم دیدار محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی کشورمان با کریستین اشمیت وزیر تغذیه و کشاورزی آلمان گفت: خرید تضمینی شیرخام در سال‌های ۹۳ و ۹۴ و تبدیل آن به شیر خشک توسط تعاون روستایی ایران انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه از سال گذشته به دلیل کمبود منابع مالی خرید تضمینی شیرخام متوقف شد، افزود: برای حمایت از تولید‌کنندگان و دامداران طرح خرید تضمینی شیرخام به صورت یک ماهه در فروردین امسال اجرا شد.

صفایی با بیان اینکه طرح یک ماهه خرید تضمینی شیرخام در استان‌های شهرکرد و اصفهان که قطب اصلی تولید شیرخام است، به اجرا درآمد، افزود: این طرح پس از پایان فروردین متوقف می‌شود.
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان این که ۵۰ درصد از شیرخام خریداری شده به شیرخشک تبدیل و صادر شد، اظهار داشت: به دنبال تامین اعتبار و خرید تضمینی شیرخام هستیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سیب‌زمینی با قیمت پایین از کشاورزان خریداری می‌شود، گفت: این وضعیت برای تولید‌کنندگان مقرون به صرفه نیست.

صفایی با اشاره به گرانی پیاز در قبل از عید بیان داشت: در مدت دو ماه به دلیل برداشت دیرهنگام پیاز در جیرفت قیمت این محصول افزایش قابل توجهی داشت که در ایام نوروز قیمت آن به تعادل رسید.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: دلیل  چنین اتفاقاتی یعنی کمبود ناگهانی یک محصول و افزایش قیمت آن  در بازار گاهی بر اثر تغییرات آب و هوایی است که وقوع چنین اتفاقاتی در بخش کشاورزی طبیعی و در تمام دنیا رخ می‌دهد.

منبع: فارس

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: