برنامه‌ریزی مدون معاونت علمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه عمل/ توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با حمایت از کارآفرینی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان یکی از پایه‌های اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: معاونت علمی ریاست جمهوری برنامه‌ریزی مدونی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ دارد.

به گزارش عیارآنلاین ،سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ، با اشاره به برنامه‌های این معاونت برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: در حال حاضر ۴ میلیون و ۸۰۰ نفر دانشجو در کشور حضور دارند،‌ حدود ۳۲ میلیون نفر نیز جوان بین ۲۰ تا ۳۰ سال در کشور داریم که با این جمعیت جوان و سابقه نوآوری و تجارت و تقویت صنعت می‌توانیم بدون پول نفت به کارآفرینی برسیم ولی شرایط کشور به گونه‌ای است که فرهنگ نفتی بر فضای کارآفرینی حاکم شده و برخی جوانان به فکر استخدام در نهادهای دولتی هستند و به کارآفرینی نمی‌اندیشند.

وی افزود: البته دولت باید شرایط را برای کارآفرینی فراهم کند تا از این نظر اقتصاد دانش‌بنیان نیز تقویت شده و به اقتصاد مقاومتی برسیم.

ستاری ادامه داد: اقتصاد دانش بنیان به عنوان یک بخش اتکایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود که برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان باید کارآفرینی متکی به اعتماد به نفس جوانان را داشته باشیم و در این زمینه باید تغییرات عمده‌ای را ایجاد کنیم که این تغییرات در دانشگاه‌ها ایجاد شده است و بسیاری از دانشگاه ها به سمت کارآفرینی و نسل سوم حرکت می‌کنند.

ستاری اظهار داشت: قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان یکی از قوانینی است که برای حمایت از کارآفرینی اجرایی شده است و معاونت علمی نیز ۱۴ ستاد توسعه فناوری دارد که هر یک از این ستادها در حوزه‌های مختلف علمی به حمایت از کارآفرینان می‌پردازد.

وی گفت: در حال حاضر بیش از ۲۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال هستند و ستادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در حوزه‌های مختلف مانند نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی فعالیت می‌کنند، ولی به طور کلی معاونت علمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی برنامه‌های مفصل‌تری در سال ۹۵ دارد که اجرایی می‌شود.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: