پنجاه‌ویکمین بسته خبری علم‌وفناوری منتشر شد

تعیین تکلیف سنجش و پذیرش دانشجویِ تحصیلات تکمیلی

طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلیِ دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی کشور بالاخره از ایستگاه پایانی عبور کرد و هفته گذشته شورای نگهبان این طرح را با توجه به اصلاحات انجام شده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست و به تائید رساند.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، پنجاه‌ و یکمین بسته خبری معیار علم و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو پرونده مهم پرداختیم. بررسی سرانجام طرح سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی و انعقاد تفاهم نامه علمی میان ایران و قزاقستان موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «تعیین تکلیف سنجش و پذیرش دانشجویِ تحصیلات تکمیلی»

طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلیِ دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی کشور بالاخره از ایستگاه پایانی عبور کرد و هفته گذشته شورای نگهبان این طرح را با توجه به اصلاحات انجام شده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست و به تائید رساند.

توجه به موادی که مجمع مغایر با سیاست‌های کلی نظام دانسته بود هم خود از نقش پر رنگ دانشگاه آزاد در ورود ناگهانی مجمع به این موضوع حکایت داشت. سخنان جعفری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز موید همین مسئله است. وی گفت: «در این طرح دانشگاه‌های غیردولتی نیز مورد اشراف قرار گرفته‌اند و باید آنها هم از طریق وزارت علوم پذیرش دانشجو کنند و مجوز از وزارت علوم اخذ شود.» آن هم در شرایطی که دانشگاه آزاد شدیدا در پی توسعه تحصیلات تکمیلی و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو است. ادعای زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس مبنی بر فشار نهادهای مختلف در این موضوع هم خود به نحوی مؤید این مطلب است.

با این وجود شورای نگهبان ایرادات مجمع را وارد ندانست و با استناد به چند بند قانونی ایرادات حقوقی طرح را اعلام و این طرح را برای اصلاح به مجلس بازگرداند. نمایندگان نیز اواسط اسفند ماه پس از اعمال اصلاحات مجددا طرح را به تصویب رساندند و سرانجام هفته گذشته شورای نگهبان آن را تائید نهایی کرد. نکته جالب توجه در این اصلاحات «حذف حق رأی رئیس دانشگاه آزاد به عنوان بخش غیردولتی از شورای سنجش و پذیرش دانشجو» بود.

تکلیف شیوه برگزاری کنکور دکتری هم بالاخره در این قانون روشن شد. اگرچه این ششمین بار است که در شش سال اخیر نحوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر می‌کند و دانشجویان و اساتید به تغییرات سالانه عادت کرده اند. آخرین تغییر هم به سال گذشته مربوط می‌شود که وزارت علوم تلویحا نظر دانشگاه را ملاک پذیرش عنوان نمود و تقریبا کنکور نقش به سزایی نداشت. ناگفته نماند قانون اخیر برای ورودی های سال ۹۵ اجرایی نمی‌شود و از سال بعد در دستورکار قرار خواهد گرفت.

پرونده دوم: «ایران و قزاقستان روی موج دیپلماسی علمی»

هفته گذشته تفاهم‌نامه همکاری در حوزه همکاری‌های فناورانه بین ایران و قزاقستان توسط ستاری، معاون علمی و فناوری ایران و وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه کشور قزاقستان، در حضور روسای جمهوری دو کشور به امضا رسید. در این تفاهم‌نامه همکاری بین دو کشور به ویژه در حوزه فناوری‌های فضایی و فناوری نانو مدنظر قرار گرفت. استفاده از زیرساخت‌ها و پایگاه‌های فضایی دو کشور و تبادل تجربیات در حوزه پرتاب‌ ماهواره بین وزارت توسعه و سرمایه‌گذاری قزاقستان و مرکز ملی فضایی معاونت علمی اصلی ترین محور این تفاهم‌نامه بود. همچنین همکاری در حوزه نانو درباره فروش تجهیزات آزمایشگاهی و برگزاری دوره آموزشی در کشور قزاقستان با محوریت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی ذیل این تفاهم‌نامه پیگیری خواهد شد.

ناگفته نماند مفاد این تفاهم‌نامه و محورهای آن بهمن ماه سال گذشته طی سفر وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه کشور قزاقستان به تهران و مذاکره با دکتر ستاری جمع بندی شده است. به گفته ستاری همکاری با روسیه به عنوان مدلی برای همکاری با قزاقستان در نظر گرفته شد.

همچنین پیش از این مرکز مبادلات فناوری ایران-قزاقستان با محوریت پارک علم و فناوری خراسان رضوی و با حضور معاون پژوهشی وزیر علوم و حمایت معاونت علمی و فناوری تیر ماه سال ۹۴ در شهر آلماتی قزاقستان افتتاح شد و در حال حاضر نیز تسهیل و تسریع ارتباط بخش خصوصی دو کشور را در حوزه فناوری در دستور کار خود دارد. در این رابطه احمدی، معاون پژوهشی وزیر علوم، مرکز فوق را زمینه ساز ارتباطات بین المللی و توسعه محصولات دانش بنیان ایرانی در قزاقستان می‌داند.

یک دقیقه تامل:

هفته گذشته فروزنده دهکردی، رئیس کارگروه رشته مدیریت شورای تحول گفت: تحول علوم انسانی،هنوز برای شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم ، دولت و مجلس مسئله نشده و هیچ ردیف بودجه ای برای شورای تحول وجود ندارد. سوال اینجاست که باوجود تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به علوم انسانی آیا واقعا این موضوع برای متصدیان امر مسئله نشده است؟

سایر اخبار:

ابراز نگرانی معاون وزیر از وضعیت مالی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی/ افزایش بدهی دانشگاه‌ها به بیش از ۲۲ هزار میلیارد ریال

امید، معاون مالی وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در سال گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال از بودجه خود را به دلیل عدم تخصیص دریافت نکرده‌اند، از افزایش بدهی‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی به بیش از ۲۲ هزار میلیارد ریال در سال جاری خبر داد. وی با اشاره به رشد ناچیز حدود ۱۳ درصدی بودجه سال ۱۳۹۵ مجموعه آموزش عالی کشور نسبت به سال گذشته، تاکید کرد که با این روند، مجموعه آموزش عالی کشور و بویژه دانشگاه‌ها در سال جدید با مشکلات جدی مواجه خواهند بود.

رشد قابل توجه اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی

نسب دبیر شبکه ازمایشگاهی فناور‌های راهبردی معاونت علمی:سال ۹۳ بیش ترین توان صرف اطلاع رسانی و ترویج شبکه شد و از طریق تعامل، نامه نگاری و اطلاع رسانی به بخش‌های گوناگون، از جمله دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و سازمان‌ها، تلاش کردیم شبکه آزمایشگاهی را معرفی کنیم. در سال گذشته، تعداد اعضای شبکه رشد قابل قبولی داشته است و ادامه این روند در سال ۹۵ شکل جدی‌تری خواهد داشت. لازم به ذکر است که از ابتدای فعالیت شبکه، ۴۶۰ درخواست عضویت به شبکه ارسال شده‌است که تا کنون ۲۳۹ آزمایشگاه به عضویت شبکه درآمده‌اند.

سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج روی طرح‌های ریسک پذیر

سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: ایرانیان مقیم خارج می توانند از طرح های دانش بنیان ریسک پذیر حمایت کنند تا این طرح ها به مرحله اجرایی برسند.در حال حاضر حدود ۴ شخص حقیقی و حقوقی در مورد این مساله در حال مذاکره با صندوق هستند و انتظار می­ رود با جا افتادن این فرآیند شاهد افزایش چشمگیر حمایت ایرانیان غیر مقیم از طرح های دانش بنیان در آینده باشیم.حوزه ICT یا فناوری ارتباطات و اطلاعات بیشتر مورد استقبال ایرانیان غیر مقیم برای حمایت و سرمایه گذاری قرار گرفته است، زیرا عمده متخصصین و شرکتهای دانش بنیان در این حوزه هستند و مزیت رقابتی نیز در این حوزه وجود دارد.

اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار بابت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی و تعاونی

به موجب مصوبه مجلس، معادل ریالی مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی بابت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی و تعاونی اختصاص می‌یابد. مبلغ ارزی مذکور برای صندوق توسعه ملی بازگشت از منابع محسوب می‌شود.

ارائه تسهیلات مالی برای انتقال دانشجویان ایرانی به داخل

یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان از ارائه تسهیلات برای تشویق دانشجویان ایرانی غیربورس خارج کشور برای تحصیل در دانشگاه‌های داخل اشاره کرد و گفت:‌ دانشجویان غیربورس برای حضور در دانشگاه‌های داخل باید شهریه پرداخت کنند که صندوق رفاه دانشجویان سعی دارد برای تشویق این دانشجویان به تحصیل در داخل کشور به آنها وام شهریه ارائه دهد.

جذب نخبگان فارغ‌التحصیلان خارج از کشور از سیاست‌های وزارت علوم است

فرهادی وزیر علوم بحث ارتقا و ساماندهی آموزشی‌عالی و بین‌المللی‌دیدن و فعال‌کردن دیپلماسی علمی و تأکید بر همکاری‌های علمی و پذیرش دانشجو از دیگر کشورها، بازنگری رشته‌های دانشگاهی در شورای تحول، راه‌اندازی رشته‌های میان‌رشته‌ای و جذب نخبگان فارغ‌التحصیل خارج از کشور را از جمله سیاست‌های وزارت علوم در سال جدید عنوان کرد.

رتبه چهارم ایران از نظر شتاب علمی در جهان

هیأت وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود گزارش وزارت علوم در خصوص وضعیت علم و فناوری کشور در سال‌های اخیر را مورد بحث و بررسی قرار داد. این گزارش، با اشاره به درصد رشد علمی ۲۰ کشور برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ براساس تعداد مقالات منتشر شده در پایگاه‌های بین‌المللی، به رتبه چهارم ایران از نظر شتاب علمی در جهان اشاره دارد. در بخش دیگری از این گزارش، به رشد ۹ پله‌ای ایران در رتبه‌بندی جهانی تایمز به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر اشاره شده که از رتبه ۳۲ در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۲۳ در سال ۲۰۱۵ ارتقا یافته است.

با ایتالیا صحبتی در خصوص ایجاد دانشگاه مشترک نداشتیم

سالار آملی،قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل: سال ۹۴ وزیر دانشگاه‌های ایتالیا با هیئتی از اساتید دانشگاه‌های این کشور به ایران آمدند و با وزیر علوم دیدار کردند و تفاهم نامه هایی در این دیدار به امضا رسید.در این تفاهم نامه که امضا شد کارگروهی برای اجرای این تفاهم نامه تشکیل شد. اولین کارگروه در تهران تشکیل شد و جلسه آخری که هیئت ایتالیایی در آن حضور داشتند همان کارگروهی بود که در دیدار وزیر دانشگاه‌های ایتالیا با وزیر علوم برای اجرای تفاهم نامه‌ها تشکیل شده بود.عمده مسائلی که در این جلسه بررسی شد گذاشتن اعتباراتی برای همکاری بین کشور ایران و ایتالیا، همکاری پژوهشی، تبادل استاد و دانشجو، ارتباط دانشگاه با یکدیگر بود.ر این جلسه صحبتی در خصوص ایجاد دانشگاه مشترک نداشتیم و هیچ تفاهم نامه ای در این خصوص امضا نشده است.

در چهارمین دوره نمایشگاه «ساخت ایران» چه خواهد گذشت

شیخ زین الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی: چهارمین دوره این نمایشگاه به عنوان یک الگو و مدل فناور و موفق کشور در حوزه تحریک تقاضا، بازارسازی برای کسب و کار و فروش محصولات دانش بنیان ایرانی در هفته نخست اردیبهشت ماه سال ۹۵ در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

فراهم کردن شرایط سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۹۵ از طریق توافقاتی با سازمان بورس

دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی: بیشترین تمرکز ستاد توسعه مدیریت و منابع در سال ۹۵ بحث فراهم سازی شرایط سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان است.طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده توافقاتی با سازمان بورس داشته‌ایم تا بتوانیم برای تسهیل در روند سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان صندوق‌های سرمایه‌گذاری را ایجاد کنیم.

تهیه پیوست‌ فناوری طرح‌های خارجی برای شرکت‌های دانش بنیان در سال جاری

الیاسی معاون سیاست گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی: از برنامه‌های جدید معاونت علمی در سال جدید تهیه پیوست فناوری طرح‌های خارجی برای شرکت‌های دانش بنیان است تا برای آنها سرمایه گذاری و بازار نیز ایجاد شود.

تایید طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی توسط شورای نگهبان

شورای نگهبان طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی کشور را با توجه به اصلاحات انجام شده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: