پیش‌بینی تکثیر و پرورش ۵۰ میلیون قطعه بچه‌ماهی در دریای خزر

۵۰ میلیون قطعه بچه‌ماهی از نوع گونه‌های بومی دریای خزر تکثیر و پرورش خواهد یافت.

به گزارش عیارآنلاین، رئیس مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی استان (کلمه سیجوال) با اعلام این خبر گفت: با توجه به شرایط مساعد جوی و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، پیش‌بینی می‌شود تعداد ۵۰ میلیون قطعه از سه گونه بومی دریای خزر، سفید، کپور و کلمه تکثیر و جهت بازسازی روانه دریا شود.

اسماعیل جباری با اشاره به برنامه تکثیر ماهیان استخوانی در سال ۹۵ افزود: این ۵۰ میلیون قطعه شامل ۱۳ میلیون سفید، ۱۲ میلیون کپور و ۲۵ میلیون کلمه خواهد بود که طی فرایندی مولدین از دریا صید و به کارگاه منتقل شدند تا مراحل تکثیر و پرورش انجام شود.

وی درباره نحوه تکثیر و زمان نگهداری مولدان در کارگاه خاطرنشان کرد: پس از انتقال مولد از دریا به کارگاه، تکثیر مصنوعی انجام خواهد گرفت و بعد از گذشت دو تا سه ماه و رسیدن به وزن تقریبی یک گرم بچه ماهی به دریا منتقل خواهد شد.

جباری هدف از این تکثیر را حفظ ذخایر دریای خزر دانست و تصریح کرد: هرساله زمان تکثیر بچه‌ماهیان به روش مصنوعی فروردین‌ماه است.

گفتنی است، مرکز تکثیر و پرورش ماهیان استخوانی کلمه سیجوال استان گلستان در بندرترکمن واقع شده و دارای ۷۵ هکتار مساحت در قالب ۳۵ استخر است.

منبع: ایانا

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: