مازاد ۱۰۰ هزار تنی تولید تخم‌مرغ/ ترکیه بازار عراق را به دست گرفت

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با اشاره به تولید ۹۵۰ هزار تنی تخم‌مرغ اظهار داشت:‌ با توجه به مازاد ۱۰۰ هزار تنی تولید، تولید‌کنندگان تخم‌مرغ را زیر قیمت تمام شده عرضه می‌کنند.

صادرات تخم مرغ _ورادات_تخم‌مرغبه گزارش عیارآنلاین، ناصر نبی‌پور در مورد وضعیت صادرات تخم‌مرغ در سال جاری اظهار داشت: به علت تعطیلات نوروز صادرات تخم‌مرغ از ابتدای امسال تا کنون رونق چندانی نداشته است.

وی افزود: هنوز برآورد دقیقی از میزان صادرات در فروردین ماه انجام نشده اما به نظر می‌رسد صادرات در این ماه کمتر از ۲۰۰ تن در روز باشد.

نبی‌پور بیان داشت:‌ با توجه به اینکه کشوری مانند ترکیه وارد بازار تخم‌مرغ به عراق شده و صادرکنندگان تخم‌مرغ از مشوق‌های صادراتی برای این کار برخوردار هستند، بنابراین رقابت با آنها برای ما سخت شده است.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تصریح کرد: قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم‌مرغ حدود ۳۶۰۰ تومان است در حالی که میانگین عرضه قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۳ هزار تومان است.

وی افزود: اگر چه تولید‌کنندگان، تخم‌مرغ را به ناچار به دلیل مازاد تولید با قیمت پایین‌تر از قیمت تمام شده عرضه می‌کنند، اما باز هم در بازارهای رقابتی برای صادرات توان صادرات را در مقایسه با کشورهایی مثل ترکیه نداریم.

نبی‌پور تصریح کرد:‌ قیمت‌‌های تخم‌مرغ صادراتی ایرانی هر روز نوسان دارد در حالی که کشور ترکیه به صورت هفتگی قیمت تخم‌مرغ صادراتی را مشخص می‌کند و بنابر این عرضه آنها با نوسان قیمتی کمتری مواجه است.

وی بیان داشت:‌ در حال حاضر سالانه حدود ۹۵۰ هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود در حالی که با توجه به سرانه مصرف و توان صادراتی نیاز کشور حدود ۸۵۰ هزار تن است.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، با اشاره به مازاد ۱۰۰ هزار تنی تولید تخم‌مرغ تصریح کرد: مصرف سرانه حداکثر ۱۱ کیلوگرم است و همیشه مازاد تولید به ضرر تولید‌کنندگان تمام می‌شود.

وی افزود: در سال‌های گذشته مجوزهای زیادی برای تأسیس واحدهای تولیدی در بخش طیور صادر شد و از آنجایی که این کار بدون برنامه صورت گرفت الان شاهد چنین وضعیتی هستیم که تولید‌کنندگان این بخش دچار ضرر و زیان می‌شوند.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، گفت: با توجه به صادرات روزانه کمتر از ۲۰۰ تن و همچنین تعطیلات نوروزی پیش‌بینی می‌شود تا پایان ماه جاری حدود ۲ هزار تن تخم‌مرغ، صادر شود.

نبی‌پور گفت: سال گذشته از مجموع ۹۵۰ هزار تن تولید، ۹۴ هزار تن تخم‌مرغ به کشورهای عراق، افغانستان، تاجیکستان و … صادر شد.

منبع: فارس

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: