بانک مرکزی به قانون تمکین می کند؟/بانکها از منابع قرض الحسنه «پنهان» خود وام ازدواج می دهند؟

یک پسر و یک دختر برای تامین هزینه های اولیه ازدواج، هرکدام به حداقل ۲۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارند که رقم بالایی بوده و با​ وام ۳ میلیون تومانی فعلی ازدواج که از سال ۹۱ با وجود تورم های بالا تغییری نداشته سازگار نیست.

ازدواجبه گزارش عیارآنلاین، دیروز در اقدام خوبی که از جانب مجلس انجام شد، وام قرض الحسنه ازدواج جوانان از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. محل تامین منابع این پیشنهاد، سپرده های قرض الحسنه جاری بود که بانک ها سال ها بود آن را پنهان کرده بودند و با اینکه به این منابع که حجم آن بیش از ۶۶ هزار میلیارد تومان است هیچ سودی نمی دادند، هیچ مقدار از آن را نیز به صورت قرض الحسنه وام نمی دادند.
بر اساس این گزارش، این درحالی بود که جوانان برای دریافت همان وام ۳ میلیون تومانی که تنها سیاست حمایتی بود هم مشقت های زیادی داشتند و بیش از ۴۳۰ هزار نفر برای دریافت آن در صف بودند.
وضعیت نابسامان اقتصادی و عدم وجود سیاست های حمایتی باعث شده بود که تعداد ازدواج در کشور طبق آمار ثبت احوال از حدود ۹۰۰ هزار عدد در سال ۸۹ در روندی به شدت نزولی به حدود ۶۸۰ هزار عدد در سال ۹۴ کاهش یابد و این کاهش در حالی اتفاق افتد که تراکم جمعیتی کشور به سن ازدواج رسیده است.

طبق گفته مصباحی مقدم در صحن علنی مجلس، در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج در کشور داریم که ۴ میلیون آنها بالای ۲۸ سال سن دارند که این نشان از یک بحران بزرگ دارد.

یک پسر و یک دختر برای تامین هزینه های اولیه ازدواج، هرکدام به حداقل ۲۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارند که رقم بالایی بوده و با وام ۳ میلیون تومانی فعلی ازدواج که از سال ۹۱ با وجود تورم های بالا تغییری نداشته سازگار نیست.

%image_alt%

همه این ها در حالی اتفاق می افتاد که طبق آمار بانک مرکزی در شهریور ۹۴، بانک ها ۱۰۲ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه (پس از کسر سپرده قانونی) در دو قالب سپرده قرض الحسنه پس انداز به حجم ۳۶ هزار میلیارد تومان و سپرده قرض الحسنه جاری به حجم ۶۶ هزار میلیارد تومان از مردم با نرخ صفر درصد جذب کرده و یک ریال برای آن هزینه نکردند.

از این مقدار، بانک ها حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه پس انداز را به صورت قرض‌ الحسنه وام می دادند که سهم تسهیلات ازدواج از آن تنها حدود ۶ هزار میلیارد تومان بود؛ این در حالیست که طبق آمار آقای تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی، سهم وام قرض الحسنه مدیران و کارکنان بانکی از این منابع بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است! همچنین بانک ها از ۶۶ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری مردم، به دلیل خلا قانونی هیچ مقدار را به مصارف قرض‌الحسنه اختصاص نداده و به سبب انحصاری که داشتند از این منابع کسب سود می کردند.

بنابر این گزارش، اقدام دیروز مجلس این خلا قانونی را پوشش داد و باعث شد تا بانک ها به وسیله بانک مرکزی ملزم شوند تنها بخشی از سپرده های قرض الحسنه جاری خود را که مقدار آن به ۱۰ هزار میلیارد تومان از ۶۶ هزار میلیارد تومان هم نمی رسد، به صورت قرض الحسنه به جوانان وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی دهند. امید است که بانک مرکزی هرچه زودتر شرایط اجرای این مصوبه را با همکاری بانک ها فراهم آورد تا این سیاست حمایتی بتواند کمک اندکی در مسیر تسهیل ازدواج جوانان باشد.

منبع: مسیرآنلاین

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: