۲۴ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۹
بیست‌وسومین بسته خبری جمعیت منتشر شد

ناباروران همچنان در انتظار اقدام وزارت بهداشت

به رغم اینکه مسئولین وزارت بهداشت از برنامه این وزارت‌خانه برای تقویت مراکز دولتی و حمایت مالی از زوج‌های نابارور خبر داده‌اند، با گذشت دو سال از فرصت دولت، وزارت بهداشت تاکنون اقدام اساسی برای حل معضل ناباروری انجام نداده است.

به گزارش عیارآنلاین، بیست‌وسومین بسته خبری جمعیت منتشر شد. در این شماره به موضوعاتی همچون افزایش آمار طلاق در کشور و عدم حمایت جدی وزارت بهداشت از زوج‌های نابارور پرداخته شده است.

از ادعای تحکیم خانواده تا شیب تند افزایش طلاق

مطالعات-خانوادهشهین‌دخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور اعلام کرد: «بعضی از آسیب‌های اجتماعی مختص زنان است که از نگرانی های مسئولان است و دولت تدبیر و امید برای کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه در بخش زنان در دو سال گذشته اقدامات موثری انجام داده است.» مولاوردی همچنین در همایش زنان، خودباوری و تعالی جامعه اصل تحکیم خانواده را یکی از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید دانسته بود.

این در حالی است که خبرهای نگران‌کننده‌ای در حوزه زنان و خانواده از گوشه و کنار کشور شنیده می‌شود؛ مرتضی میرباقری، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کشور در این خصوص اعلام کرد در برخی استان‌ها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۳۷ طلاق و در برخی از شهرها به ازای هر ۱۰۰ ازدواج، ۶۰ مورد طلاق ثبت می‌شود. در استان مازندران که بیشترین رشد طلاق را در سال ۹۴ داشته است، تعداد طلاق با ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال ۹۳ به حدود ۸ هزار عدد رسید. اداره کل بهزیستی مازندران اعلام داشت زنان زیر ۲۰ سال بیشترین متقاضی طلاق در این استان در سال ۹۴ بوده‌اند.

کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده، کاهش طلاق را در گروی توجه دولت به تشکیل ستاد ملی زن و خانواده و تحقق اهداف این ستاد دانست. به گفته وی، موضوعات زیادی وجود دارد که در ذیل این ستاد باید به آنها پرداخته شود؛ از جمله تربیت مشاور، ارائه مشاوره‌ و آموزش خانواده‌ها به منظور جلوگیری از طلاق در ۵ سال اول زندگی.

وزارت بهداشت برای حل معضل ناباروری اقدام می‌کند؟

ناباروریزینت قنبری، مشاور وزیر بهداشت در حوزه سلامت زنان با اشاره به ناباروری زوج‌های جوان اظهار داشت: «۱۱ تا ۱۹ درصد زوج‌ها نابارور هستند و با توجه به سیاست‌های افزایش جمعیت، بهترین هدف برای افزایش جمعیت هستند.» به گفته وی، بیش از ۱۷۰۰ زوج، نابارور هستند و سالانه حدود ۸۸ هزار نفر به این زوج‌ها اضافه می‌شود. قنبری اعلام کرد: «بیش از ۸۰ درصد ارائه خدمات ناباروری در بخش خصوصی انجام می‌شود که تخلفات تعرفه‌ای و تخلفات دیگری در آن صورت می‌گیرد.» به رغم اینکه قنبری از برنامه وزارت بهداشت برای تقویت مراکز دولتی و حمایت مالی از زوج‌های نابارور خبر داده است، با گذشت دو سال از فرصت دولت، وزارت بهداشت تاکنون اقدام اساسی برای حل معضل ناباروری انجام نداده است.

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت بخشی از دلایل ناباروری‌ را دیر ازدواج‌کردن یا به تأخیر انداختن سن بارداری دانست. به گفته حریرچی، بیمه‌ها حمایت چندانی از این موضوع انجام نمی‌دهند و خدماتی که عمدتاً توسط بخش خصوصی ارائه می‌شود، گران است. حریرچی افزود: «در این زمینه وزارت بهداشت برنامه‌های وسیعی دارد که اقشار محروم را هم از لحاظ ساخت مراکز باروری جدید و هم از لحاظ درمان حمایت کند.» محمدرضا نوروزی، سرپرست بخش درمان ناباروری بیمارستان خاتم‌الانبیاء تهران نیز از فراهم شدن زمینه درمان رایگان مشکلات ناباروری جانبازان و خانواده فرهنگیان سراسر کشور در این بیمارستان خبر داد.

بر اساس گزارش‌های ارائه شده، بالاترین نرخ ناباروری در کشور متعلق به استان مرکزی است و ناباروری سومین عامل طلاق در این استان به شمار می‌رود.

سایر اخبار مهم

دولت دغدغه بیمه زنان خانه‌دار را ندارد

زهره طبیب‌زاده، عضو فراکسیون زنان مجلس اظهار کرد بیمه زنان خانه دار از ابتدای دولت یازدهم مطرح بوده و قرار بود دولت لایحه ای به همین منظور ارائه دهد که تاکنون کار خاصی انجام نداده است. وی افزود بیمه زنان خانه دار به صورت عام مطرح می شود و زنان سرپرست خانوار، بخشی از این زنان هستند که نیاز به بیمه دارند.

هشدار درباره افزایش جمعیت سالمند جهان

مرکز آمار آمریکا، پیش بینی کرد تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمند که ۸٫۵ درصد جمعیت جهان را تشکیل داده است به ۱.۶ میلیارد نفر (۱۷%) برسد. ریچارد هودس، مدیر پروژه جمعیت سالمندان این مرکز اعلام کرد: شمار افراد مسن در جهان به سرعت در حال افزایش است. اما زندگی طولانی تر الزاما به معنای زندگی سالم تر نیست. با افزایش جمعیت مسن جهان، فرصت ها و چالش های زیادی در آینده ایجاد خواهد شد و دولت ها باید به فکر سیاستگذاری های جدیدی باشند.

چین مردم خود را به تولید نسل تشویق می کند

خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد نهادهای حکومتی پکن اعلام کردند که تصمیمات جدیدی برای تشویق خانواده های چینی برای تولید نسل اتخاذ کرده اند که از جمله این تصمیمات می توان به افزایش مرخصی پس از زایمان برای والدین اشاره کرد.

رشد جمعیت ایران نزولی است

عبدالرحمان رستمیان نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه طول عمر و امید به زندگی در ایران طی سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است، اعلام کرد بی‌توجهی به افزایش جمعیت جامعه را به سمت سالمندی می‌برد، زیرا بین تعداد افراد بین ۱۰ تا ۲۰ سال با تعداد افراد بین ۴۰ تا ۵۰ سال در حال حاضر هیچ برابری وجود ندارد و این تناسب درحال از بین رفتن است. به گفته وی هم‌اکنون نرخ رشد جمعیت ۱٫۳ و نزولی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: