هفتمین شماره «روسیه‌نامه» منتشر شد

فرصت ارزشمند کریدور شمال-جنوب برای ایران

روسیه، آذربایجان و ایران برای تسریع در مذاکرات کریدور حمل‌ونقل به توافق رسیدند. کریدور شمال-جنوب مهم‌ترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا است که در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان، تا ۴۰ درصد کوتاه‌تر و از نظر هزینه، تا ۳۰ درصد ارزان‌تر می‌باشد.

به گزارش عیارآنلاین، هفتمین شماره «روسیه‌نامه» منتشر شد که به موضوعاتی چون همکاری نظامی ایران و روسیه، سرمایه‌گذاری روسیه در بخش نیروگاهی و حمل‌ونقل ایران پرداخته است.

مخالفت آمریکا با فروش سوخو-۳۰ به ایران

سوخو 30در هفته گذشته، آمریکا دوباره مخالفت خود را با فروش سوخوی ۳۰ روسیه به ایران اعلام کرد؛ معاون وزیر امور خارجه آمریکا درباره فروش جنگنده سوخو به ایران به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت اشاره کرده و گفت: «بر اساس این قانون، فروش اینگونه سلاح بدون مجوز شورای امنیت ممنوع است.» شاتون که در کنگره آمریکا سخن می‌گفت، از فروش احتمالی تانک‌های ۶۰ و بالگردهای جنگی ساخت روسیه به ایران خبر داد و اضافه کرد: «در صورت تلاش روسیه برای دریافت مجوز از شورای امنیت، فروش این سلاح‌ها به ایران را وتو خواهیم کرد.» پیش از این و در جریان سفر وزیر دفاع ایران به روسیه نیز سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا فروش هواپیمای سوخو به ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل قلمداد کرده بود. این در حالی است که روسیه قعطنامه ۲۲۳۱ را مانع فروش سوخو به ایران نمی‌داند.

تحویل سامانه اس-۳۰۰ به ایران

اس 300زامیر کابولف، مشاور رئیس جمهور روسیه  از تحویل سامانه موشکی اس-۳۰۰ به ایران خبر داد؛ لازم به ذکر است پیش از این نیز قرار بود در بهمن‌ماه سال گذشته و در جریان سفر وزیر دفاع ایران به مسکو، این سامانه تحویل داده شود که با بیان دلایل متعددی از سوی مقامات روس از جمله درخواست اس-۳۰۰ جدید توسط ایران و یا تسویه نشدن مبلغ قرارداد، تکذیب شد. در نهایت نیز دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین با رد گزارش برخی رسانه‌های روسیه گفت: «تا آن زمان، تاریخی برای تحویل سامانه ضدموشکی اس-۳۰۰ به تهران تعیین نشده بود.» وی علت این امر را عدم پرداخت کامل پول این موشک‌ها توسط ایران خوانده بود. نهایتاً طی چند روز اخیر، برخی خبرگزاری‌ها از ورود سامانه اس-۳۰۰ به ایران خبر دادند، و همزمان سخنگوی وزارت خارجه نیز از اجرایی شدن مرحله اول قرارداد خرید اس-۳۰۰ خبر داد.

سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاهی ایران

نیروگاه هسته ایاخیراً ایران دو یادداشت تفاهم درک متقابل با شرکت اینتر رائو-اکسپورت روسیه برای افزایش ظرفیت برای توسعه نیروگاه رودخانه دز از ۵۲۰ به ۷۲۰ مگاوات و همچنین مدرن‌سازی نیروگاه رامین اهواز امضا کرد. پیش از این و در مهرماه سال ۹۳ نیز ایران یادداشت تفاهم راه‌اندازی و یا نوسازی ۸ واحد نیروگاهی از جمله نیروگاه رامین اهواز را با روسیه امضا کرده بود. همچنین هفته پایانی اسفندماه سال گذشته، وزیر نیرو در دیدار با وزیر انرژی روسیه اعلام کرده بود که امیدوار است اولین پروژه از توافقات انجام‌شده بین دو کشور، یعنی ساخت یک نیروگاه حرارتی به ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات که توسط شرکت «تکنوپروم اکسپورت» اجرایی خواهد شد، تا پایان آن هفته نهایی شود که البته تاکنون خبری از نهایی شدن آن توافق منتشر نشده است.

کریدور شمال-جنوب

برقی سازی راه آهنسفیر ایران در مسکو در دیدار با دانشجویان دانشگاه سن‌پترزبورگ از مذاکرات تهران و مسکو برای ساخت کانال آبی میان دریای خزر و خلیج فارس خبر داد. همچنین سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «روسیه، آذربایجان و ایران برای تسریع در مذاکرات کریدور حمل‌ونقل به توافق رسیدند.» لاوروف همچنین گفت: «بخشی از کریدور شمال-جنوب در طول مسیر ساحلی دریای خزر از روسیه به ایران و از طریق آذربایجان خواهد بود.» پیش‌بینی می‌شود بعد از ساخت کریدور شمال-جنوب، زمان رفت‌وآمد کشتی‌ها از هند به آسیای مرکزی از ۴۰ روز به ۱۴ روز کاهش یابد. دسترسی ایران به سواحل طولانی در خلیج فارس، دریای عمان، سواحل مکران و سواحل دریای خزر در سالهای اخیر بسیار مورد توجه تولیدکنندگان بزرگ اقتصادی جهان بوده است. چنانچه مسیرهای ناتمام ریلی و جاده‌ای ایران تکمیل شود، ایران می‌تواند درآمد زیادی از ترانزیت کالا با استفاده از خطوط ریلی و جاده‌ای خود داشته باشد.

موافقت‌نامه کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب در شهریورماه ۱۳۷۹ در سن‌پترزبورگ به امضای وزرای حمل‌ونقل سه کشور ایران، هند و روسیه رسیده بود. کریدور شمال-جنوب مهم‌ترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپا است که در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان، تا ۴۰ درصد کوتاه‌تر و از نظر هزینه، تا ۳۰ درصد ارزان‌تر می‌باشد.

اجلاس مشترک وزرای خارجه ایران، روسیه و آذربایجان

۱۳۹۵۰۱۲۵۱۰نخستین اجلاس مشترک وزرای خارجه سه کشورِ ایران، روسیه و آذربایجان در باکو برگزار شد. وزیر امور خارجه روسیه در این دیدار، ضمن تأکید مجدد بر حمایت روسیه از عضویت کامل ایران در شانگهای، از موافقت کشورش با فاینانس نیروگاه بندرعباس و برقی کردن خط آهن اینچه‌برون-گرمسار خبر داد و تأکید کرد: «رئیس جمهور روسیه دستور رفع تحریم‌های بانکی علیه ایران را صادر کرده است.» وزرای خارجه ایران و روسیه در این دیدار همچنین از همکاری‌های دفاعی دو کشور ابراز رضایت کرده و بر استمرار آن تاکید کردند.

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: