۱۷ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۵

۲۱ هزار دانشجوی غیر ایرانی در کشور تحصیل می کنند

حاج جباری مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: در حال حاضر ۲۱ هزار دانشجوی غیر ایرانی در کشور تحصیل می کنند که حدود ۱۷ هزار تن از این دانشجویان از اتباع افغان هستند.

به گزارش عیارآنلاین ، صمد حاج جباری روز چهارشنبه در نشست روسای دانشگاه های استان کرمان با محمد محقق معاون رئیس اجرایی دولت افغانستان افزود: ارتقاء علمی کشورهای همسایه قطعا به پایداری امنیت، آسایش و مسایل علمی منطقه کمک می کند.
وی گفت: این تعداد دانشجوی افغان در ایران نشان دهنده اهمیت مشترکات فرهنگی، مذهبی و زبانی است که با کشور دوست و همسایه داریم.
وی با با اینکه از نظر وزارت علوم، بین المللی سازی آموزش عالی یکی از محورهای اصلی قلمداد شده است اظهار کرد: برای ما خیلی مهم است که بتوانیم توانمندی دانشگاه های جمهوری اسلامی را بین کشورهای همسایه منطقه ارائه کنیم.
مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: این توانمندی نتیجه بیش از ۳۰ سال تلاش در حوزه تحصیلات تکمیلی دانشگاه های ایران است.
وی گفت: خیلی از افغان هایی که در ایران هستند با کارت آمایش و کارت اقامت زندگی می کنند که اقامت قانونی در کشور ایران دارند و همین طور مجوز ورود به کنکور هم به آنها داده شده است.
حاج جباری افزود: حدود ۱۴ هزار نفر از اتباع افغان در حال حاضر از طریق کنکور وارد دانشگاه های ما می شوند که در سطح کشور پراکنده هستند و رسیدگی به امور آنها نیز ساز و کارهای خاص خود را می طلبد.
وی بیان کرد: امروز ممکن است در کوچکترین دانشگاه های ما از اتباع کشور افغانستان حضور داشته باشند و برای اینکه حضور این دانشجویان در ایران مدیریت شود دفاتر کنسولی به رفع مشکلات این دانشجویان کمک خواهند کرد.
وی گفت: چند ماه پیش که به کرمان آمده بودیم با تعدادی از دانشجویان افغان دیدار داشتیم و در آن جلسه این وعده را داده بودیم که برای تسهیل امور اقامتی آنان دفتر کنسولی را در کرمان ایجاد خواهیم کرد.
این مقام مسئول در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: پیرو سیاست های کلی وزارت علوم، این دفتر در دانشگاه ‘مادر’ آن استان راه اندازی می شود که امروز با همت دانشگاه شهید باهنر کرمان این کار انجام می شود و خیلی از ترددهایی که دوستان دانشجوی ما به تهران داشتند محدود شده و در استان کرمان امور خود را پیگیری کنند.
وی گفت: شرایط زندگی در ایران به لحاظ اشتراکات بین دو کشور و همچنین هزینه پایین زندگی در ایران می تواند از جمله دلایلی باشد که این دانشجویان از بین دانشگاه های اروپا و کشورهای دیگر ایران را انتخاب کنند.
وی تصریح کرد: آمادگی داریم به ازای ۲ دانشجوی غیر بورس که به اینجا بیاید یک بورس را هم ما تقبل کنیم.
حاج جباری افزود: اگر تعداد ۱۰ دانشجو با هزینه شخصی بخواهد برای تحصیل به کرمان بیاید ما هم آمادگی داریم در مقابل آن، پنج بورس را برای اتباع افغان در اختیار دانشگاه شهید باهنر کرمان قرار داده و در مسیر بین الملل سازی اقداماتی را انجام دهیم.
وی اظهار کرد: برنامه های متعددی را در سطح کشور برای دانشجویان خارجی داریم از جمله اتباع افغان که حضور پررنگی در این برنامه ها دارند.
وی مسابقات ربوکاپ، پل ماکارونی، مسابقات علمی و برنامه های فرهنگی را از جمله برنامه هایی برشمرد که برای دانشجویان غیر ایرانی در نظر گرفته شده و در حال اجراست.
مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برنامه های قرآنی که برای دانشجویان غیر ایرانی برگزار می شود افزود: در محافل انس با قرآن تهران که ماه مبارک رمضان برگزار می شود تعداد زیادی قاری از دانشجویان افغانستان نیز شرکت می کنند.
وی بیان کرد: در مسابقات قرآنی که بین دانشجویان غیر ایرانی برگزار می شود، رتبه های اول تا سوم را همیشه دانشجویان افغان به خود اختصاص می دهند.
حاج جباری گفت: آشنایی دانشجویان غیر ایرانی با مکان های تاریخی و توریستی ایران و همچنین آشنایی با مسایل دهه مبارک فجر و ابعاد مختلف انقلاب اسلامی ایران در دستور کار قرار دارد.
معاون رئیس اجرایی دولت افغانستان و هیات همراه شامگاه گذشته (سه شنبه) وارد کرمان شدند و چند دیدار و نشست را در برنامه دارند.
حدود ۵۰۰ دانشجوی تبعه افغانستان در استان کرمان مشغول تحصیل هستند.

منبع: ایرنا

تلگر

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: