۲۴ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۹
پنجاهمین بسته خبری صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

کارنامه تجارت ۹۴؛ تراز تجاری مثبت در کنار کاهش حجم تجارت

گزارش گمرک میزان نهایی صادرات در سال گذشته را ۴۲ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار و واردات را ۴۱ میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار نشان می دهد. این ارقام از کاهش ۱۶٫۱۱ درصدی در ارزش صادرات و نیز کاهش ۲۲٫۵۳ درصدی در ارزش واردات نسبت به سال ۹۳ حکایت دارد.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاهمین بسته خبری صنعت، معدن و تجرات منتشر شد. در این بسته خبری، موضوعاتی چون آمار تجارت کشور در سال ۹۲، پرداخت تسهیلات به صنایع نیمه‌تعطیل و وضعیت صنایع فولاد مورد واکاوی قرار گرفته‌اند.

کارنامه تجارت ۹۴؛ از تراز تجاری مثبت تا کاهش حجم تجارت

تجارتاسفند ماه ۹۴، آمار مقدماتی تجارت خارجی در این سال توسط گمرک منتشر شد. موضوعی که در آمار مذکور بیش از همه مورد توجه قرار گرفت، مثبت شدن تراز تجاری کشور بود؛ بدین صورت که به مقدار ۹۱۶ میلیون دلار صادرات غیرنفتی ایران در مقایسه با واردات بیش تر شد. گزارش گمرک میزان نهایی صادرات در سال گذشته را ۴۲ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار و واردات را ۴۱ میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار نشان می دهد. این ارقام  از کاهش ۱۶٫۱۱ درصدی در ارزش صادرات و نیز کاهش ۲۲٫۵۳ درصدی در ارزش واردات نسبت به سال ۹۳ حکایت دارد.

 درباره علت کاهش شدید آمار تجارت نسبت به سال گذشته دلایلی از سوی کارشناسان و مسئولان مطرح شده است. در مورد صادرات، کاهش صادرات میعانات گازی تأثیر زیادی در کاهش صادرات غیر نفتی داشته است؛ به گونه ای که صادرات این محصول با کاهش ۵۰٫۴ درصد ارزش دلاری و ۱۶٫۶ درصد مقدار وزنی همراه شده است. این میزان کاهش در مقایسه با سایر کالاها و محصولات پتروشیمی که کاهش ۲٫۲ درصدی داشته اند، نشان دهنده اثر کاهش صادرات این محصول بر کاهش کل صادرات است. البته قضاوت جامع تر در این امر، منوط به انتشار آمار تفکیک صادرات محصولات پتروشیمی و سایر کالاها از سوی گمرک خواهد بود که متأسفانه تاکنون این آمار در دسترس عموم قرار نگرفته است.

در مورد علت کاهش واردات نیز گمانه زنی های مختلفی مطرح می شود. برخی این موضوع را ناشی از کاهش واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای می دانند که به دلیل کاهش تولید و شرایط رکودی رخ داده است. به عنوان مثال حریری، نایب رئیس اتاق ایران و چین کاهش تولید را عامل اصلی کاهش واردات می‌داند. به عقیده وی، با توجه به اینکه ۸۰ درصد کالاهای وارداتی از گمرکات رسمی، مستقیم به خطوط تولید می رود، کاهش واردات نشان دهنده کاهش تقاضا برای تولید است. البته افخمی راد، رئیس سازمان توسعه تجارت علل دیگری را برای کاهش ارزش واردات ذکر می کند. وی کاهش قیمت نفت و به تبع آن، افت قیمت برخی کالاها مانند گندم، کاهش واردات کالاهای اساسی و همچنین خودرو و لوازم خانگی را از علل این موضوع می داند. البته با توجه به اعلام گمرک، کاهش واردات کالاهای اساسی و خودرو در مجموع در حدود ۴ میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار کاهش یافته است که با در نظرگرفتن کاهش ۱۳ میلیاردی واردات، این استدلال تضعیف می شود.

در مجموع می توان گفت که هرچند برخی کارشناسان افت قیمت نفت و شرایط رکودی را مهم ترین دلایل کاهش حجم تجارت کشور می دانند، برای تحلیل قطعی در مورد علل کاهش ارزش صادرات و واردات باید منتظر گزارش تفصیلی کمرک دراین باره بود.

حمایت تسهیلاتی از صنایع نیمه‌تعطیل

صنعت - کار_صنایع کوچکمشکلات متعدد صنایع کوچک و متوسط در سال های گذشته موجب شد تا دولت به دنبال راهکارهایی برای حفظ و احیای این واحدها باشد. آن‌طور که نوبخت، سخنگوی دولت خبر داده است، دولت در سال جدید در نظر دارد تسهیلات ارزان قیمتی را به این واحدها اعطا کند. وی همچنین وعده داد که در ماه های آینده با شناسایی این صنایع، تسهیلات ارزان قیمت در اختیار آنها قرار می گیرد. به گفته سخنگوی دولت، اولویت اعطای تسهیلات به واحدهای در حال ساخت با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد خواهد بود. نعمت‌زاده، وزیر صنعت مقدار تسهیلات پیشنهادی را ۱۶ میلیارد تومان اعلام کرد. نعمت‌زاده همچنین از پیشنهاد وزارتخانه متبوعش مبنی بر پایین‌تر بودن سود این تسهیلات از نرخ معمول به میزان حدود ۵ درصد خبر داد.

 به نظر می رسد دولت با اعطای این تسهیلات و احیای واحدهای راکد و فعال کردن ظرفیت واحدهای نیمه فعال، به دنبال ایجاد اشتغال است. در صورت عملی شدن این امر در شرایط فعلی، کمک مناسبی به صنایع کوچک و متوسط خواهد شد. البته در کنار پرداخت تسهیلات، باید مراقب رکود و اثرات زیان‌بار آن بر بازار نیز بود. با ادامه شرایط رکودی، مشکل بازار و عدم تقاضا برای واحدهای تولیدی وجود خواهد داشت که نیازمند برنامه ریزی های دقیق تر است. البته نوبخت در این رابطه بیان داشت که راه حل هایی برای تحریک تقاضا پیش بینی شده است، اما جزئیات بیش تری را مطرح نکرد. وی به لزوم صادرات محصولات نیز اشاره کرده است. موضوعی که مهم ترین راه حل برای حل مشکل تولید در بازار به شمار می رود؛ هرچند این امر آسان نبوده و نیازمند توجه ویژه دولت و همچنین تولیدکنندگان خواهد بود. صادرات غیرنفتی با موانع گوناگونی مواجه است؛ فراهم نبودن شرایط مناسب کسب و کار، افزایش قیمت تمام شده، عدم کیفیت مناسب برخی کالاها، مشکلات حمل و نقل و غیره از جمله موانعی است که در مقابل صادرات غیرنفتی قرار دارد. حال باید دید در طی سال جاری، دولت چه راهکارهای عملی را برای رفع مشکل صادرات به کار خواهد بست.

وعده اتمام خام فروشی سنگ آهن تا پایان سال ۹۵

فولاددر سال گذشته، صنعت فولاد با مشکلات متعددی مواجه بود؛ به گونه ای که در این سال، از انبار ۲٫۷ میلیون تنی فولاد در کشور خبر داده شد. یکی از دلایل این موضوع، کمبود تقاضا در داخل بود. توقف برخی پروژه های عمرانی و همچنین رکود ساخت و ساز در مسکن از علل این موضوع نام برده می شود. همزمان با رکود داخلی، عرضه ارزان قیمت فولاد چین در بازارهای جهانی موجب کاهش قیمت این محصول در سطح بین المللی و ایجاد مشکل برای فولادسازان جهان از جمله ایران شد. دولت در سال گذشته برای مقابله با این موضوع، تعرفه واردات فولاد را افزایش داد. با این حال، مشکلات این صنعت مرتفع نشد و فولادسازان امیدوارند که در سال ۹۵، وضعیت بهتری در مقایسه با سال گذشته تجربه کنند.

در سال جدید، افتتاح واحدهای فولادی در حال ساخت به توازن زنجیره تولیدات فولاد کمک خواهد کرد. کرباسیان، رئیس هیئت عامل ایمیدرو عنوان کرد که در صورت افتتاح واحدهای در حال ساخت در حوزه زنجیره تولید فولاد، تا انتهای سال ۹۵ یا اوایل سال ۹۶، خام فروشی به صورت صادرات سنگ آهن نخواهیم داشت. به‌ گفته کرباسیان، طرح هایی که احتمالا در سال جاری افتتاح می شوند، عبارتند از: واحدهای اسفنجی ۲ طرح از ۷ طرح فولادی در اردیبهشت‌ماه و ۳ طرح دیگر در طول سال جاری، دو کارخانه گندله سازی با ظرفیت ۱۰ میلیون تن تا انتهای سال جاری، کارخانه فولاد کاوه جنوب تا انتهای بهار و کارخانه سبا فولاد برای تولید آهن اسفنجی در نیمه دوم سال ۹۵٫

در صورت افتتاح این طرح ها، بخشی از مشکلات زنجیره تولید فولاد مانند کمبود گندله برطرف خواهد شد و از ارزش افزوده ناشی از کاهش خام فروشی نیز استفاده بیش تری خواهد داشت. در مجموع برای رفع مشکل فولادسازان، افزایش ساخت و ساز مهم ترین راه حل خواهد بود. صادرات این محصول نیز تا حدودی می تواند مد نظر قرار گیرد. با توجه به تلاشی که در سال گذشته برای افزایش صادرات فولاد صورت گرفت، انتظار می رود این موضوع امسال نیز در دستور کار دولت قرار گیرد.

سایر اخبار مهم هفته

حذف طرح شبنم به قاچاق کشور رسمیت بخشید

مصباحی مقدم، نماینده مجلس: طرح هایی از جمله طرح شبنم که در دولت قبلی به منظور شناسایی کالای قاچاق به اجرا در آمد در این دولت از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت ملغی اعلام شد و در حقیقت به قاچاق در کشور رسمیت بخشیده شد.

وضع هر گونه مالیات یا عوارض برای صادرات کالاهای مجاز و غیریارانه‌ای ممنوع شد

نمایندگان مجلس در راستای در ادامه بررسی جزئیات لایحه دائمی شدن برخی احکام قوانین برنامه‌های پنجساله، ماده ۲۵ این لایحه را تصویب کردند. بر این اساس وضع هر گونه مالیات یا عوارض برای صادرات کالاهای مجاز و غیریارانه‌ای و جلوگیری از صادرات هر گونه کالا به منظور تنظیم بازار داخلی را ممنوع کردند.

امضای ۸ تفاهم‌نامه به‌ارزش ۲میلیارد دلار بین ایران و اتریش

طی سفر هیئت تجاری ایران به اتریش، دو کشور ۸ تفاهم‌نامه به‌ارزش بیش از ۲میلیارد دلار در زمینه خودرو، فولاد، دارویی و بخش‌های مهندسی با حضور محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران و کریستف لایتل رئیس اتاق بازرگانی اتریش امضا کردند.

تعرفه‌های واردات کالا در سال جاری اعلام شد

سازمان توسعه تجارت شرح تغییرات تعرفه‌ای واردات کالا اعلام کرد. تمامی معادل‌های ریالی درصدهای تعرفه ای از گروه های کالایی حذف شده و با در نظر گرفتن شرایط حمایت از تولیدات داخلی، برخی گروه های کالایی تا بیش از سه برابر افزایش تعرفه را تجربه نیز کردند.

احتمال بازنگری در قرارداد تعرفه ترجیحی با ترکیه

افخمی راد رئیس سازمان توسعه تجارت در دیدار سفیر ترکیه: دوکشور می‌توانند باپول ملی با یکدیگر تجارت کنند. ما امیدواریم در نشست کمیسیون مشترک دو کشور در خصوص تجارت ترجیحی که اواخر فروردین ماه سال جاری برگزار خواهد شد، درخواست‌های دو طرف مطرح و تصمیم گیری نهایی صورت گیرد.

ثبت سفارش واردات کالاهای گروه ۱۰ (لوکس و غیرضرور) با ارز متقاضی و پرداخت دو برابر سود بازرگانی مجاز اعلام شد

جهانگیری معاون اول طی این ابلاغیه براساس تصمیم هیئت وزیران ثبت سفارش واردات کالاهای گروه ۱۰ (لوکس و غیرضرور) را با ارز متقاضی و پرداخت دو برابر سود بازرگانی مجاز اعلام کرد.

توزیع کارت اعتباری لوازم خانگی تا پایان فروردین ماه

غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی: کالاهای خارجی و کالاهای مونتاژ ایران در طرح کارت اعتباری عرضه نمی‌شوند و پس از استفاده از کارت در فروشگاه‌های معتبر اعلام شده از سوی تولید‌کنندگان، مبلغ به حساب تولید‌کننده واریز و یک کالا از کالاهای موجود در انبار کم می‌شود. حدود ۱۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور برای ارائه‌ی کالاها در راستای این طرح تجهیز شده‌اند. قرار است کارت‌ها تا پایان فروردین‌ماه توزیع شوند/ اعتبار کارت‌ها سه ماه است.

استراتژی صنعتی کارآمد برای تحقق اقتصاد مقاومتی نداریم/راهبرد صنعتی ضمانت اجرایی ندارد

آرمان خالقی، عضو هیئت مدیره خانه صنعت: نهایی‌نشدن استراتژی توسعه صنعتی مانعی برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی است. وزارت صنعت، نسبت به انتشار راهبرد توسعه صنعتی اقدام کرده است این راهبرد نمی‌تواند نقش استراتژی را داشته باشد، زیرا از طریق راهبرد، در واقع وزرات صنعت، یک نقشه راه را تدوین کرده،‌ اما هیچ الزامی برای متعهد بودن بخش خصوصی و یا وزارتخانه‌های دیگر جهت تحقق اهداف این راهبرد وجود ندارد./ برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی باید برنامه‌ریزی از بالا به پایین صورت بگیرد.

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: