قیمت ارز پایین تر نمی آید

معاون اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ ارز در سال جاری از میزان فعلی پایین تر نخواهد آمد، گفت: در شرایط فعلی اقتصاد ما بیش از گذشته به ارز نیاز دارد .

به گزارش عیارآنلاین، حیدر مستخدمین حسینی درباره وضعیت بازار ارز در سال جاری اظهار کرد:دولت از سال ۹۳ بار ترافیکی ارز مبادلاتی را بر روی مشتریانش محدود کرد و این محدودیت به این مفهوم بود که قصد دارد اقتصاد را به آرامی به سمت تک نرخی شدن ارز هدایت کند.
وی ادامه داد: تا دو سال گذشته ارز مبادلاتی به ۱۰ گروه کالایی اختصاص داده می شد اما از سال ۹۳ و به ویژه ۹۴ جهت گیری به گونه ای شد که ارز محدود شد و بسیاری از کالاها از استفاده از ارز مبادله ای محروم شدند و این به معنای آن است که دولت و بانک مرکزی تا حدودی مسیر را برای یکسان سازی نرخ ارز هموار کرده است و به نظر می رسد وعده ای که در این راستا داده شده بود در سال جاری عملیاتی شود.
معاون اسبق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه یکی از وعده های دولت یازدهم تک نرخی شدن ارز بوده که در سال ۸۱ نیز با زحمات بسیار تحقق یافته بود، خاطرنشان کرد:اکنون بسیاری از افرادی که واردات انجام می دهند از ارز بازار آزاد استفاده می کنند و به نظر می رسد در نیمه اول سال آمادگی برای تک نرخی شدن ارز وجود دارد و نیازی نیست که این اقدام در نیمه دوم سال انجام شود.
این اقتصاددان به مزایای تک نرخی شدن ارز اشاره و اضافه کرد:حذف رانت از جمله مزایای این اقدام است چرا که با اختصاص ارز مبادله ای رانت ایجاد می شود همچنین با توجه به اجرایی شدن برجام و ورود سرمایه گذار خارجی لازم است که نرخ ارز مشخص باشد.
وی افزود:در سال های گذشته نیز شرایط برای تک نرخی شدن ارز فراهم بوده اما با سختی و دشواری و به اعتقاد بنده دولت باید در این جهت گام بر می داشته و اکنون تا حدودی دیر شده است، زیرا افرادی که از ارز مبادله ای استفاده می کنند از رانت بهره می برند زیرا از ارز مبادله ای برای واردات استفاده و کالای خود را با احتساب نرخ ارز آزاد در بازار عرضه می کنند و در نتیجه می توان گفت که اجرا نشدن ارز تک نرخی به ضرر مردم است .
معاون اسبق بانک مرکزی در ادامه درباره قیمت ارز در سال جاری تاکید کرد: در شرایط فعلی اقتصاد ما بیش از گذشته به ارز نیاز دارد  زیرا اگر دولت بخواهد حمایت از تولید داخلی داشته باشد که اکنون حداکثر  با ظرفیت ۴۰ درصد کار می کند و بیش از ۶۰ درصد از منابع ارزی و ریالی در اقتصاد ملی راکد مانده باید برای استفاده از ظرفیت واحدهای تولیدی اقدام به واردات مواد اولیه کند که این امر به ارز نیاز دارد.
وی افزود: از سوی دیگر اگر بخواهیم کالاهای تولید داخل را صادر کنیم باید محصولاتی را تولید کنیم که مورد توجه بازارهای جهانی باشد این در حالی است که کالاهایی که اکنون تولید می شود به دلیل فاصله با تکنولوژی روز دنیا با اقبال روبه رو نیست بنابراین برای پر کردن این شکاف باید سطح تکنولوژی ارتقاء یابد و ماشین آلات جدید وارد شود که این امر هم به ارز نیاز دارد.
مستخدمین حسینی با بیان اینکه در میان مدت با نوسانات ارز روبه رو خواهیم شد، گفت:اکنون در اوایل سال هستیم و بسیاری واحد های صنعتی گشایش های اعتباری را آغاز نکردند و خرده ارزهایی که در اختیار مردم است هنوز به بازار بازنگشته و در نتیجه اکنون نمی توان درباره وضعیت نرخ ارز اظهار نظر کرد .
به گفته  او از اردیبهشت ماه می توان درباره نرخ تعادلی ارز اظهار نظر کرد اما آنچه مسلم است این است که نرخ ارز از نرخ فعلی پایین تر نخواهد آمد مگر اینکه بانک مرکزی و دولت ارز به بازار تزریق کنند.

منبع: اقتصادآنلاین

۲

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: