واگذاری بی‌رویه و با اعمال سلیقه مدارس غیر دولتی اقدامی خطرناک در عرصه تعلیم و تربیت است

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت:بنده مخالف سرمایه‌گذاری فرهنگی در عرصه مدارس غیردولتی نیستم اما واگذاری بی‌رویه، بی‌هدف و با اعمال سلیقه یک اقدام بسیار خطرناک در عرصه تعلیم و تربیت است.

به گزارش عیارآنلاین، فرشته حشمتیان معاون سابق وزارت آموزش و پرورش، در خصوص توسعه مدارس غیر دولتی اظهار داشت: در بحث مدارس غیر دولتی تعدادی از افراد که علاقه‌مند به کار فرهنگی هستند آمده‌اند و سرمایه‌های خود را برای کار فرهنگی آورده‌اند.

وی ادامه داد: شاید اگر این فرد سرمایه خود را برای کار اقتصادی می‌برد درآمد بیشتری داشت و اینکه افراد سرمایه‌های خود را برای کار فرهنگی آورده‌اند قابل تقدیر است؛ همیشه گفته‌ام خیرین مدرسه‌ساز، خیرین مدرسه‌دار هستند؛ افرادی که مدرسه ایجاد کرده‌اند و خدمات ویژه ارائه می‌کنند.

حشمتیان افزود: در مدارس غیر دولتی با توجه به انتظاری که خانواده در این خصوص دارد، به مدرسه هزینه پرداخت می‌کند و انتظار دارد کار ویژه‌تری برای فرزندش در محورهای پژوهشی، آموزشی و پرورشی صورت گیرد.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش یاد آور شد: فراموش نکنیم همه مدارس غیر دولتی ما تابع برنامه‌های آموزش و پرورش هستند؛ یعنی به همان شکلی که مدارس دولتی موظف هستند طبق ضوابط آموزش و پرورش برنامه را هدایت کنند، در مدارس غیر دولتی نیز همین طور است، به علاوه که یکسری فوق برنامه ها نیز در این مدارس وجود دارد.

وی تاکید کرد: نکته مهم این است که موضوع شهریه مصوب را باید حل کنند؛ قانون مدارس غیر دولتی در مقطعی آزمایشی بود اما بعد از اتمام دوره آزمایشی و ارائه به مجلس بند بند آیین‌نامه اجرایی مرتبط با مدارس غیر دولتی را اگر اجرا کرده و از آن مهمتر نظارت جدی به مدارس اعمال کنند، قطعاً مشکلات سلیقه‌ای و اقدامات چندگانه در شهریه‌ها نیز به وجود نمی‌آید.

حشمتیان با بیان اینکه همان اندازه که می‌گوییم نگاه‌های خصوصی نباید از مسیر اصلی آموزش و پرورش خارج شده و سلایق شخصی حاکم شود، گفت: به همان اندازه نیز باید توجه کنیم که مؤسسان مدارس غیر دولتی را به نوعی هدفمند حمایت کنیم و اگر یک سیاست کلی حمایت، هدایت و نظارت در مدارس غیر دولتی صورت گیرد، مشارکت اولیا نیز هدفمند می‌شود.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: اولیایی که فرزندان خود را در مدارس غیر دولتی ثبت نام می‌کنند کافی است توجیه شده و خروجی کار را ببینند؛ در این صورت مطمئن باشید آنها نمی‌گویند که چرا این مقدار پول را از ما می‌گیرید، بلکه خودشان استقبال می‌کنند و نباید علاوه بر مبلغ مصوبه‌ای که مدرسه موظف است بگیرد، از اولیا دریافت کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا قواعد و شرایط موجود در مدارس غیر دولتی مطلوب نظام آموزشی است؟»، گفت: اگر هدایت مدارس به شکل واگذاری‌های بی‌هدف باشد خطراتی پیش رو است، اگر اداره مدارس به شکل خصوصی در اختیار افراد توانمند با سابقه و علاقمند به کار فرهنگی باشد، با همان نگاه مثلثی هدایت ، حمایت و نظارت، کار مطلوب است.

حشمتیان با بیان اینکه در شرایط حاضر مصادیقی را می‌بینیم که تقریباً با نگاه سلیقه‌ای و سیاسی موضوع واگذاری مدارس و خصوصی سازی مطرح می‌شود، افزود: ممکن است این خطراتی را پیش‌بینی کند که با اصل نظام تعلیم و تربیت ما تناسب نداشته باشد و در مواردی نیز شکاف‌های قابل توجهی وجود دارد که نیازمند است برنامه‌ریزان تعلیم و تربیت هشداری دهند و با دقت نظر بیشتر موضوع خصوصی سازی را نگاه کنند.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: بنده مخالف سرمایه‌گذاری فرهنگی دوستان در عرصه مدارس غیردولتی نیستم اما واگذاری بی‌رویه، بی‌هدف و با اعمال سلیقه یک اقدام بسیار خطرناک در عرصه تعلیم و تربیت است.

منبع: فارس

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: