متن انرژی 29 منتشر شد:

مخالفت عجیب وزارت نفت با کارت سوخت

وزارت نفت که در ابتدا مخالف حذف کارت سوخت بنزین بود، در چرخشی ۱۸۰ درجه بر طبل حذف کارت سوخت کوبید؛ به طوری‌که برخی از خبرگزاری‌ها از ارائه شدن طرح حذف این کارت به دولت از سوی وزارت نفت خبر دادند.

به گزارش سرویس انرژی عیارآنلاین، در این شماره از هفته نامه متن انرژی به بررسی آخرین وضعیت کارت سوخت، ایرادهای قراردادهای جدید نفتی و تلاش وزارت نفت برای افزایش خام فروشی پرداخته شده است.

مخالفت عجیب وزارت نفت با کارت سوخت

وزارت نفت از خردادماه سال ۹۴ سهمیه بندی بنزین را متوقف و قیمت بنزین را یکسان‌سازی نمود. پس از این اتفاق، با توجه به اینکه امکان سوخت‌گیری با استفاده از کارت جایگاه‌داران و با قیمت یکسان وجود داشت، مردم انگیزه خود را برای استفاده از کارت سوخت خود از دست دادند؛ در همین حین، زمزمه حذف کارت سوخت بنزین از سوی جایگاه‌داران به گوش می‌رسید. وزارت نفت که در ابتدا مخالف حذف کارت سوخت بنزین بود، در چرخشی ۱۸۰ درجه بر طبل حذف کارت سوخت کوبید؛ به طوری‌که برخی از خبرگزاری‌ها از ارائه شدن طرح حذف این کارت به دولت از سوی وزارت نفت خبر دادند.

این اقدام وزارت نفت واکنشهای بسیاری را از سوی کارشناسان و مراجع ذی‌صلاح در پی داشت. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که به منظور جلوگیری از قاچاق بنزین و استفاده از اطلاعات جمع‌آوری شده در سامانه هوشمند سوخت به دنبال حفظ این سامانه است، پیشنهاد افزایش قیمت بنزین با کارت جایگاه‌داران را مطرح کرده است. این پیشنهاد می‌تواند انگیزه مردم را برای استفاده از کارت سوخت خود بیافزاید.

مرکز پژوهش‌های مجلس نیز گزارش مفصلی را درباره مزایای کارت سوخت منتشر کرد و پیشنهاداتی برای حفظ آن ارائه نمود. احمد توکلی، نماینده مردم تهران هم به تازگی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، مطالبی را در مخالفت با حذف سامانه کارت سوخت هوشمند بیان داشت. وی در این نامه علت ایجاد سامانه هوشمند سوخت و آثار آن در کنترل مصرف سوخت را بررسی نمود و به واکاوی الزامات حفظ این کارت پرداخت.

ایرادهای اساسی قراردادهای جدید نفتی که وزارت نفت باید پاسخگو باشد

در چند هفته گذشته، انتقادها به قراردادهای جدید نفتی کشور همچنان ادامه دارد. سازمان بازرسی کل کشور ۱۳ ایراد اساسی به این قرارداد وارد کرده و وزارت نفت نیز با پذیرش آنها، قول داد که برای رفع این ایرادها اقدام نماید. بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران نیز در نامه ای سرگشاده خطاب به بیژن زنگنه پیگیری ایرادهای وارد شده به این نوع از قراردادها را خواستار شد. در نامه دانشجویان، از وزیر نفت پرسیده شده که ایرادات اساسی وارد بر الگوی جدید قراردادهای نفتی به کجا رسیده و از وی خواسته شده که مواضع شفاف خود را نسبت به رفع ایراداتی که سوی از کارشناسان مطرح شده است، بیان نماید.

این در حالی است که از یک سو، نه تنها در بخش‌های مورد انتقاد تغییر یا اصلاحی اتفاق نیفتاده است، بلکه هیچ‌یک از منتقدان حقیقی و حقوقی قراردادها نیز نشانه‌ای را مبنی بر تمایل وزارت نفت به اصلاح اشکالات اساسی الگوی جدید قراردادهای نفتی گزارش نمی‌کنند.

از سوی دیگر، وزیر نفت موضوع انعقاد قراردادهای جدید را یکی از اولویتهای وزارتخانه تحتِ امر خود در سال ۹۵ معرفی کرده است و امیرحسین زمانی‌نیا، معاون بین‌الملل وزیر نفت اخیراً اعلام کرده است که فرانسه، هلند، ایتالیا و اتریش خواهان اجرای طرح‌هایی در قالب قراردادهای IPC هستند.

تلاش بی وقفه وزارت نفت برای سرعت بخشیدن به خام فروشی

بررسی تحولات صادرات نفت و فرآورده های آن نشان می دهد که هدف اول وزارتخانه نفت، سرعت بخشیدن به صادرات صِرف نفت خام است. اگرچه وزیر نفت تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس را یکی از اولویتهای وزارت نفت در سال ۹۵ اعلام کرده است، بررسی ها نشان می‌دهد که این وزارت خانه اهتمام جدی به بخش پالایشی کشور ندارد. مدیران شرکت ملی پالایش و پخش از سال ۱۳۹۲ تاکنون وعده تکمیل فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس را داده‌اند و با وجود ۲ بار تغییر در برنامه‌ریزی افتتاح این پالایشگاه، تاکنون چند مرتبه افتتاح این پالایشگاهِ با اهمیت را به تعویق انداخته‌اند. این در حالی است که وزارت نفت در راستای افزایش سرعت خام‌فروشی به سرمایه گذاری برای تاسیس پالایشگاه در خارج از کشور اقدام کرده و شرط‌هایی از جمله خرید تمام نفت مورد نیاز پالایشگاه خارجی از ایران را برای آن در نظر گرفته است.

کارشناسان عقیده دارند در صورتی که گسترش ظرفیت پالایشی کشور به صورت جدی در برنامه‌های توسعه‌ای وزارت نفت لحاظ گردد، نیاز کشور به واردات فرآورده‌های نفتی مانند بنزین کاهش می‌یابد و جلوی خام‌فروشی نفت و میعانات گازی کشور گرفته می‌شود.

سایر اخبار مهم هفته

مسیر صادرات گاز ایران به عمان نهایی شد

با بررسی ۴ مسیر انتقال گاز ایران به عمان، مسیر صادرات گاز ایران به این همسایه جنوبی با طول تقریبا ۱۷۶ کیلومتر نهایی شد.

دولت تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد

اخباری که در خصوص افزایش قیمت بنزین در سال ۹۵ مطرح است تنها گمانه‌زنی است و وزارت نفت طرحی برای افزایش قیمت این حامل انرژی ندارد.

امضای توافق نامه افزایش صادرات برق به پاکستان

وزیر نیرو در سفر به پاکستان : این کشور خواهان افزایش واردات برق از جمهوری اسلامی ایران تا سه هزار مگاوات علاوه بر قرارداد پیشین است و این مهم در سفر اردیبهشت ماه وزیر آب و برق این کشور به ایران امضا می شود.

مدیرعامل بورس انرژی: تأکید وزیر نفت بر افزایش معاملات نفتی در بورس انرژی

مدیرعامل بورس انرژی پیشرفتهای تالار فیزیکی این بورس را نتیجه مدیریت ویژه بیژن زنگنه دانست و گفت: وزیر نفت بر برنامه ریزی بهتر و پیگیری جدی تر معاملات نفت و دیگر فرآورده های نفتی در بورس انرژی در سال ٩۵ تأکید کرد.

حذف طرح “جریمه مشترکان پرمصرف آب” در گیرودار انتخابات

در آخرین جلسات منتهی به تعطیلات مجلس نهم در آستانه انتخابات مجلس دهم، موضوع جریمه مشترکان پرمصرف آب در صحن مجلس مطرح شد و نمایندگان نسبت به عدم تصویب این طرح رای دادند و عملاً جریمه مشترکان پرمصرف آب برای سال ۹۵ منتفی شد.

سند ملی توسعه دانش بنیان انرژی های تجدیدپذیر در مسیر اجرا

 قائم مقام دبیر و مدیر اجرایی ستاد انرژی های تجدید پذیر مرکز علمی و فناوری ریاست جمهوری از تدوین سند ملی توسعه دانش بنیان انرژی های تجدید پذیر و ارائه به رئیس جمهور جهت ابلاغ خبر داد.

افزایش ۵۰ درصدی واردات بنزین در فروردین ماه/واردات روزانه ۱۵ میلیون لیتر بنزین

حجم واردات بنزین در فروردین ماه سال ۹۵ از حدود ۹ میلیون لیتر در سال ۹۴ به ۱۵ میلیون لیتر رسیده است که نشان از رشد ۵۰ درصدی واردات این فرآورده پرمصرف می‌دهد.

یادداشت اقتصادی/دلیل مخالفت وزارت نفت با کارت سوخت بنزین چیست؟

در حالی که استفاده از کارت سوخت اطلاعات ارزشمندی برای سیاست‌گذاری‌ در راستای کنترل مصرف بنزین در اختیار گذاشته است، تلاش برخی مسئولان وزارت نفت برای حذف این کارت‌ها به بهانه بی فایده جلوه دادن آن چه منطقی دارد؟

شورای نگهبان به طرح اساسنامه شرکت ملی نفت ایران ایراد گرفت

شورای نگهبان نظر خود را درباره طرح اساسنامه شرکت ملی نفت ایران اعلام و ایراداتی به آن وارد کرد.

وزیر نیرو: طرح عسلویه آب و برق در حال بررسی است/تولید همزمان آب و برق راهکاری موثر است

وزیر نیرو گفت: تولید همزمان آب و برق راهکاری موثر برای افزایش ظرفیت تولید این دو مولفه اساسی است؛ اما ایجاد هابی متمرکز برای تولید همزمان این دو، نیازمند مطالعاتی جامع و بررسی های متعدد است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: قراردادهای جدید نفتی ۱۳ ایراد داشت/ وزارت نفت وعده اصلاح داد

ناصر سراج : اخیراً نیز با آقای زنگنه وزیر نفت و معاونین وی جلسه‌ای برگزار کردیم که خوشبختانه وزارت نفت تمکین کرد و قرار شد پیشنهادات ما را در قراردادها بگنجانند و اصلاح کنند، لذا بعید می‌دانم این پیشنهادات عملی شود مشکلی پیش آید.

۴ محور اصلی وزارت نفت در سال۹۵ /طرح افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت از میادین مشترک کلید خورد

وزیر نفت با تأکید بر اینکه به همه امور به موازات هم رسیدگی خواهد شد،گفت: برنامه‌ای برای افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای نفت‌خام از میادین مشترک دیده شده که اجرای ملزومات این برنامه آغاز شده است.

کارشناسان انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت:تبعیض آشکار در امضای قراردادهای ساخت داخلی و خرید خارجی تجهیزات صنعت نفت

تازه ترین مقاله تحلیلی درباره وضعیت قراردادهای ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت نشان می دهد،به دلیل وابستگی نسبی صنعت نفت کشور به شرکت‌های خارجی؛ تفاوت‌های تبعیض آمیز و معناداری در انعقاد قراردادهای ساخت داخلی و خریدهای خارجی از سوی کارفرمایان وجود دارد که به اعتقاد سازندگان وصنعتگران از جمله موانع جدی در مسیر تحقق اهداف سیاست کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت و گاز و همچنین ملی شدن واقعی صنعت نفت کشور  است.

پالایشگاه بندرعباس به صادرکننده فرآورده های نفتی بدل می شود

پالایشگاه بندرعباس با اصلاح کیفیت و اجرای طرح تبدیل مازوت به بنزین، بزودی به باشگاه صادرکنندگان فرآورده های نفتی می پیوندد.

برنامه‌ریزی برای ساخت نیروگاه جدید در کشور

محسن طرز طلب مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی از برنامه‌ریزی برای ساخت نیروگاه و افزایش ٢٢ هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاهی جدید در کشور و حضور شرکتهای خارجی در سرمایه گذاری و انتقال فناوری خبر داد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: