كرباسیان اعلام كرد:

برنامه جدید گمرک برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی باهدف تحقق اقتصاد مقاومتی

رئیس‌کل گمرک بایادآوری تغییرات جدید در بخش مبادلات تجارت خارجی، از برنامه جدید این نهاد برای حمایت از تولید در سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» خبر داد و گفت: براساس سیاست‌های جدید، واحدهای تولیدی به درب خروج گمرکات معرفی می شوند تا تشریفات گمرکی کالایشان پس از ترخیص به روش حسابرسی انجام شود.

به گزارش عیارآنلاین ، مسعود کرباسیان در گردهمایی مدیران گمرکات سراسر کشور با تشریح اقدامات این نهاد برای تحقق اقتصاد مقاومتی، از برنامه جدید گمرک در حمایت از تولیدکنندگان داخلی خبر داد.
وی افزود: با اجرایی شدن برجام و انجام مبادلات خارجی از طریق سیستم بانکی، بیشتر معاملات با استفاده از ال.‌سی انجام خواهد شد و این اسناد ملاک عمل تشریفات گمرکی خواهد بود.
رئیس کل گمرک ادامه داد: برای تشخیص هویت کالا نیز کدهای اظهاری و اطلاعات مانیفست الکترونیکی مورد تأیید گمرک خواهد بود و شرکت‌های بازرسی نیز هویت کالا را به گمرک اعلام خواهند کرد و گمرک براساس مدارک مورد تأیید بانک و اسناد ضمیمه شرکت‌های بازرسی نسبت به ترخیص کالاهای مسیر سبز و زرد اقدام خواهد کرد.
وی افزود: هیچ جای دنیا در گمرکات چیزی به اسم ارزیاب نداریم و هویت کالاها از سوی شرکت‌های بازرسی تعیین و به گمرک اعلام می‌شود.
کرباسیان، مثبت شدن تراز تجاری کشور در سال گذشته را دستاوردی بزرگ توصیف کرد و گفت: صادرات غیرنفتی ایران در سال ۹۴ برای نخستین بار از واردات فراتر رفت و کارنامه تجارت خارجی کشورمان با ۹۱۶ میلیون دلار مازاد تجاری بسته شد و ارزش واردات نیز ۲۲٫۵ درصد کاهش یافت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، مروری بر کارنامه گمرک در سال گذشته کرد و یادآورشد: در زمینه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، قدم‌های بزرگی برداشته شد.
وی افزود: صدور مانیفست هوایی و دریایی، مجوزهای الکترونیکی، پرداخت الکترونیکی، قبض انبار و باسکول الکترونیک، کارشناسی متمرکز، سامانه متمرکز ارزش، کدینگ موبایل، سامانه آنلاین آمار تجارت خارجی، الکترونیکی شدن ترانزیت، بن بیمه الکترونیک و الکترونیکی شدن دیگر فعالیت‌ها از جمله دستاوردهای مهم گمرک در سال گذشته بود.
در سال گذشته، ۴۲ میلیارد و ۴۱۵ میلیون دلار انواع کالا صادر و ۴۱ میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار کالا وارد کشور شد؛ این ارقام نشان می دهد که ارزش صادرات کشور ۱۶٫۱۱ درصد و واردات ۲۲٫۵۳ درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش داشته است.
همچنین در این مدت، حجم صادرات کشور به ۹۳ میلیون و ۵۲۰ هزار تن و حجم واردات به ۳۵ میلیون و ۷۰ هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، حجم صادرات و واردات به ترتیب ۷٫۱۸ و ۱۸٫۴۷ درصد کاهش یافته است.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: