رئیس مرکز سلامت خانواده وزارت بهداشت خبر داد؛

تولد یک میلیون و ۵۸۰ هزار نوزاد در سال ۹۴

رئیس مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از تولد یک میلیون و ۵۸۰ هزار نوزاد در سال ۹۴ و نیز اجرای برنامه هماهنگ کاهش مرگ نوزادی در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین ، محمد اسماعیل مطلق روز شنبه در همایش تکامل نوزادی در هتل اوین تهران افزود: از این شمار نوزاد متولد شده در سال ۹۴ ، ۹۶٫۸ درصد آنان در بیمارستان متولد شدند.
وی ادامه داد: از ۳٫۲ درصد باقی مانده نیز حدود ۵۰ درصد در مراکز تسهیلات زایمان روستایی و کمتر از ۲ درصد کل زایمان ها در منزل به دنیا آمدند.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اظهارکرد:هم اکنون، میزان باروری در کشور، حدود ۱٫۸ است که در آینده باید به ۲٫۱ برسد.
مطلق اضافه کرد: مرگ و میر نوزادان تا قبل از پیروزی انقلاب در کشور حدود ۱۴۵ مرگ در هر هزار تولد زنده بود که بر اساس آخرین آمار سال ۹۴ که مورد تائید سازمان بهداشت جهانی و یونیسف نیز قرار گرفته است به ۹٫۵ مرگ در هر هزار تولد زنده کاهش یافته است.
رئیس مرکز خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه کشور پیش بینی شده است که میزان مرگ نوزادی تا پایان این برنامه به عدد هفت در هزار تولد زنده برسد و با اجرای برنامه های بعدی باید تا ۱۵ سال آینده میزان مرگ های قابل اجتناب نوزادی در کشور به صفر برسد.
مطلق گفت: برنامه های متعددی برای کاهش مرگ نوزادی تدوین شده است که باید در تمام بیمارستان های دولتی و خصوصی اجرا شود و برای اجرای این برنامه ها انجمن پزشکان اطفال و اساتید این حوزه اعلام همکاری کرده اند.
وی افزود: برای اجرای این برنامه ها ، بسته های خدماتی متعددی برای پزشکان، پرستاران و سایر کادر بهداشتی درمانی تدوین شده است که با ابلاغ سیاست های تحول سلامت در آینده اجرا می شود.
وی اضافه کرد: بر اساس این برنامه ها، کاهش مرگ نوزادی به صورت هماهنگ در تمام استان ها به صورت برنامه ای یکنواخت و سطح بندی شده اجرا می شود.
به گزارش ایرنا ، علی اکبر محزون مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال پیش تر گفته بود که در سال ۹۳ یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۵۹ تولد در کشور رخ داد.
به نظر می رسد تعداد متولدین سال ۹۴ ، ۴۵ هزار و ۶۴۱ نوزاد بیشتر از سال ۹۳ است.
همایش تکامل نوزادی از صبح شنبه در هتل اوین تهران آغاز شده است و تا ساعت ۱۷ امروز ادامه دارد.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: