کشاورزی خوزستان به تنهایی ظرفیت تغذیه ۳۵۰ میلیون نفر را دارد

حجت الاسلام و المسلمین موسوی فر امام جمعه خرمشهر گفت: طبق مطالعات صورت گرفته توسط کشورهای خارجی، چنانچه کشاورزی استان خوزستان احیا شود، این استان به تنهایی توان تغذیه ۳۵۰ میلیون نفر را دارد.

خوزستانبه گزارش عیارآنلاین، چند سالی است که مقام معظم رهبری سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرده اند و طی این مدت علیرغم فعالیتهایی که در این زمینه صورت گرفته است ولی به تعبیر ایشان؛ این سیاستها از روی کاغذ بالاتر نرفته و ما شاهد فعالیتهای چشمگیر و موثری در عرصه اقدام و عمل نبوده ایم. با توجه به نامگذاری سال جاری به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل؛ در پی آن شدیم در راستای شعار امسال به بررسی توان و ظرفیتهای اقتصادی استانهای کشور در عرصه کشاورزی بپردازیم. در ادامه پرونده «مزرعه پدری»، مصاحبه ای با حجت الاسلام و المسلمین موسوی امام جمعه شهر پایداری و استقامت خرمشهر انجام دادیم. وی در این گفتگو با اشاره به ظرفیتهای متعدد اقتصادی استان خوزستان، مهمترین ظرفیت اقتصادی استان خوزستان را کشاورزی خواند و اشاره کرد، چنانچه ظرفیت کشاورزی استان خوزستان فعال شود توان تغذیه ۳۵۰ میلیون نفر را دارد. بخش اول این مصاحبه خدمت مخاطبان خبرگزاری تسنیم تقدیم می شود.

تسنیم: مقام معظم رهبری امسال را به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کردند. به نظر حضرتعالی اهمیت و ضرورت پرداختن به اقتصاد مقاومتی چیست؟
اقتصاد مقاومتی از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته است و درست است که امام خمینی(ره) واژه اقتصاد مقاومتی را به کار نمی بردند و این مفهوم توسط مقام معظم رهبری ابداع شد، ولی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بدان توجه می کردند و در سخنرانی های خود به شدت بدان تاکید داشتند. به عنوان نمونه امام خمینی(ره) تاکید داشتند باید ما در همه زمینه ها به خصوص زمینه های اقتصادی خودکفا باشیم و نباید به کشورهای بیگانه وابسته باشیم و هر اندازه که به کشورهای دیگر وابستگی داشته باشیم، از استقلال برخوردار نخواهیم بود. امام خمینی(ره) تاکید داشتند که باید شیر نفت را بست و از ظرفیتهای پیدا و پنهان کشور برای اداره کشور استفاده کرد. ولی متاسفانه باید گفت، همان رویه ای که در دوران پهلوی که نفت را می فروختند و کشور را اداره می کردند، به برخی از مسئولین نیز سرایت پیدا کرده است و آنان نیز همین رویه در پیش گرفته اند. کشوری که به تعبیر مقام معظم رهبری گل منطقه است. معنایش این است که در همه چیز گل است و باید از ظرفیتهای این کشور به نحو مطلوبی استفاده کرد. از این رو از پیروزی انقلاب اسلامی و در زمان امام خمینی(ره) به نوعی اقتصاد مقاومتی مطرح بوده و تاکید همواره امام مبنی بر استفاده از ظرفیتهای مختلف کشور و عدم وابستگی به بیگانگان را می توان در همین راستا بررسی کرد.

تسنیم: مهمترین عواملی که باعث شده است تا به لحاظ اقتصادی نتوانیم به نقطه مطلوبی دست پیدا کنیم چیست؟
واقعیت این است که استکبار جهانی بعد از انقلاب اسلامی تمام سعی و تلاش خود را انجام داده است تا به منافع عظیم قبل از انقلاب خود دست پیدا کند و برنامه ریزی کرد تا منافع از دست رفته خود را برگرداند ولی به برکت انقلاب اسلامی موفقیت خاصی کسب نکرده است. ما امروز شاهدیم دشمن بحث برجام ۲ و ۳ را مطرح می کند و این در حالی است که ما در برجام ۱ نیز دستاوردهای بسیار حداقلی داشته ایم و دشمن با طرح چنین موارد سعی دارد ما را به این مسائل درگیر کند و مردم و مسئولین را از مسائل مهم به ویژه اقتصاد مقاومتی بازداشته و به مسائل جزئی و پیش پا افتاده و غیراصیل سرگرم کند و ما برای مقابله با این تهدیدات، باید به اقتصاد مقاومتی توجه جدی داشته باشیم و وقتی مقام معظم رهبری، این مساله مهم و اساسی را مطرح می کنند، نظر شخصی خودشان نیست بلکه این حاصل ساعتهای زیاد کار کارشناسی و دقیق با تخصصهای مختلف است که کنار هم قرار گرفته و برآیند و خروجی آن، مساله ای به عنوان اقتصاد مقاومتی می شود.

تسنیم: چرا با وجودی که چندین سال است مقام معظم رهبری در شعار سال به موضوعات اقتصادی اشاره می کنند ولی اقدام و عملی جدی تاکنون صورت نگرفته است؟
بله، چند سال است مقام معظم رهبری اعلام کرده اند اولویت اول اقتصادی است و چندین سال است ایشان شعار سال را اقتصادی اعلام کرده اند ولی متاسفانه مسئولان توجه نمی کنند، و باید گفت اگه در سالهای اخیر در مسائل علمی مثل صنایع موشکی و انرژی هسته ای، دارای پیشرفتهای چشمگیری بودیم علت آن این است که دغدغه دانشمندان و نیروهای انقلابی همان دغدغه مقام معظم رهبری بوده و از امام خود تبعیت محض کرده اند. نتیجه این تبعیت نیز جوری شده است که مثلا در صنعت موشکی اگر تمام مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را ببنیدیم در بحث موشکی نیاز به خارج نداریم و کشور لطمه ای نخواهد دید و این در حالی بود که ما در اوایل انقلاب حتی سیم خاردار و فشنگ هم نداشتیم و همه را از خارج وارد می کردیم. تا زمانی که دولتمردان حرف اول و آخرشان حرف مقام معظم رهبری نباشد و برنامه ریزی جهت تحقق اقتصاد مقاومتی انجام نشود این مساله تحقق پیدا نخواهد کرد و در عمل محقق نخواهد شد. مقام معظم رهبری نیز سال گذشته اشاره کردند با وجودی که بنده بارها به این مساله اشاره کردم ولی بحث اقتصاد مقاومتی، با کمال تاسف از روی کاغذ بالاتر نرفت. تا زمانی که برای تحقق اقتصاد مقاومتی، دولت برنامه ریزی نکند محال است به نقطه مطلوب دست پیدا کنیم و تا زمانی که دولتمردان در کنار مردم قرار نگیرند، محال است موفقیتهایی در این زمینه داشته باشیم.

تسنیم: به نقش برنامه ریزی در تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کردید به نظر جنابعالی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در چه عرصه هایی باید شاهد اقدام و عمل بود و برنامه ریزی صورت گیرد؟
مهمترین عرصه برنامه ریزی، برنامه ریزی جهت تولید داخلی است. ستون فقرات اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است به طور قطع، تقویت تولید داخلی است و تا زمانی که تولید داخلی شکل نگیرد، تهدیدات و طمع دشمن نسبت به این منطقه از بین نخواهد رفت و این تهدیدات ادامه خواهد داشت و چنان چه به اقتصاد مقاومتی به معنای جامعش راه پیدا کنیم آنگاه به تعبیر حضرت آقا از تکانه های بین المللی بیمه خواهیم شد. مگر می توان تا زمانی که به تقویت تولید داخلی نپردازیم حرف از اقتصاد مقاومتی بزنیم. الان بسیاری از کارخانه ها و کارگاههای اقتصادی در حال تعطیلی هستند مثلا در همین خرمشهر خودمان. البته خرمشهر مشت نمونه خروار است و در جاههای دیگر هم همین مساله وجود دارد. عرصه دیگر برنامه ریزی جهت تحقق اقتصاد مقامتی باید در دو عرصه کار شود اول مردم و دوم  دولت. تا زمانی که این دو به هم گره نخورند هر کاری که دولت بکند موفق نخواهد شد و باید مردم و دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کنار یکدیگر قرار گیرند و مسلما بدون توجه مردم، دولت در کارش موفقیتی نخواهد داشت و مردم هم تا زمانی یک دولت برنامه ریز در کنارشان حس نکنند قطعا حرکتی اتفاق نخواهد افتاد.

تسنیم: مسلما یکی از عرصه های اقتصاد مقاومتی در عرصه اقدام و عمل، کشاورزی است. به نظر حضرتعالی مهمترین ظرفیتهای اقتصادی استان خوزستان در عرصه کشاورزی که در تحقق اقتصاد مقاومتی می توان نقش موثر ایفا کند چیست؟
درباره ظرفیتهای اقتصادی استان خوزستان که باید در مساله اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار گیرد باید گفت ظرفیت اصلی و مهم اقتصادی استان خوزستان، کشاورزی است و استان خوزستان را به خاطر داشتن آب فراوان می توان قطب کشاورزی کشور دانست ولی متاسفانه استفاده صحیح به عمل نمی آید. در سال ۱۳۷۶ که مقام معظم رهبری به استان خوزستان تشریف آوردند، به خاطر پتانسیل فراوان کشاورزی استان خوزستان، معظم له طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی را مطرح کردند و اشاره کردند چنانچه می خواهید کشاورزی در ایران تقویت شود و بیکاری از بین رود، این زمینها را احیا کنید. ولی متاسفانه تا الان فقط ۱۹ درصد این زمینها احیا شده است و این در حالی است که دولتمردان می توانستند این طرح را انجام دهند و عملیاتی سازند. ظرفیت خوزستان در عرصه کشاورزی به گونه ای است که به جرأت می توان گفت که به خاطر اقلیمهای مختلف که در این استان وجود دارد، هر گونه درخت و میوه ای اعم از نخل، مرکبات، صیفی جات، آلبالو، هندوانه و غیره را می توان کاشت و نکته بسیار جالب درباره ظرفیت کشاورزی استان خوزستان این است که بنابر مطالعات صورت گرفته توسط برخی کشورها، چنان چه ظرفیت کشاورزی استان خوزستان فعال شود، می تواند فقط این استان ۳۵۰ میلیون نفر را تغذیه کند. این در حالی است که با کمال تاسف باید گفت در چند سال اخیر به جایی رسیده ایم که چندین میلیون تن گندم از کشورهای خارجی وارد می کنیم. وقتی برنامه ریزی دقیق نداشته باشیم متاسفانه چنین اتفاقاتی می افتد و جوان به جای این که به کشاورزی بپردازد در سایر بخشها به فعالیت می پردازد. استاندار قبلی استان خوزستان آماری می داد که ۵۲ درصد در خدمات، ۱۹ درصد در بخش کشاورزی و بقیه در سایر بخشها فعالیت دارند.

تسنیم: درباره ظرفیت و توان کشاورزی استان خوزستان صحبت کردید. لطفا درباره ظرفیت کشاورزی خرمشهر توضیحاتی بفرمایید.
در بحث کشاورزی و ظرفیتهای این بخش در شهر خرمشهر باید گفت ظرفیت اصلی و اساسی کشاورزی خرمشهر، نخل و نخلستان است، به طوری که قبل از جنگ تحمیلی ما دارای نخلستانهای بسیار زیاد و متعدد بودیم و به لحاظ آماری می توان گفت خرمشهر دارای حدود ۳میلیون اصل نخل بود و یادم می آید کل روستاهای اطراف شلمچه سرتاسر نخلستان بود و مسیر خرمشهر تا شلمچه که حدود ۱۰ الی ۱۵کیلومتر است سرتاسر نخل و نخلستان بود که متاسفانه در زمان جنگ تحمیلی این نخلستانها از بین رفت و یادم می آید کشاورزان میان نخلها، انواع و اقسام میوه ها مثل صیفی جات، سبزی، انجیر، انگور و پرتقال می کاشتند و به خوبی هم به عمل می آمد و این گونه محصولات نیز از خود بندر خرمشهر به کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند کویت صادر می شد.

منبع: تسنیم

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: