ناباروری سومین عامل طلاق در استان مرکزی است

جمعی از مشاورین امور بانوان دستگاه‌های اجرایی و بانوان شاغل در دستگاه‌های اجرایی استان مرکزی از مرکز تحقیقات و درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان بازدید به عمل آوردند.

به گزارش عیارآنلاین ،زهرا فرجی مدیرکل امور بانوان استانداری مرکزی در حاشیه این بازدید گفت: در راستای بازدید از مراکز فعال در حوزه زنان، خانواده و موضوعات مرتبط با این حوزه، در هفته گرامیداشت مقام زن و روز مادر طبق برنامه‌ریزی انجام شده یکی از مراکز مورد بازدید امور بانوان، مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی است.

وی اظهار کرد: طی بازدیدی که از این مرکز به اتفاق جمعی از بانوان شاغل در دستگاه‌های اجرایی به منظور آگاهی و اطلاع‌رسانی در این بخش به عمل آمد از نحوه فعالیت‌ها، امکانات موجود و میزان موفقیت‌هایی که در این زمینه حاصل شده است، مطلع شدیم.

فرجی ادامه داد: بر اساس گزارش‌ها و آمار ارائه شده، این مرکز مجهز به آخرین تکنولوژی روز موجود در کشور و جهان است و حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از مراجعین به این مرکز نتیجه مثبت دریافت کرده‌اند، در صورتی که نرم جهانی در حال حاضر ۳۰ درصد است و استان مرکزی پنج درصد از نرم جهانی جلوتر است.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری مرکزی ضمن تاکید بر نیاز این مرکز به تکمیل و تجهیز، گفت: درصدد هستیم که با فراهم کردن امکان بازدید مسئولین کشوری بویژه معاون رئیس جمهور از این حوزه و با تزریق اعتبارات لازم بتوانیم امکانات و تجهیزات مورد نیاز این مرکز را تکمیل کنیم تا خدمات بهتری را به مراجعین ارائه دهند.

فرجی در ادامه یادآور شد: بر اساس گزارش‌های ارائه شده بالاترین نرخ ناباروری در کشور متعلق به استان مرکزی است و ناباروری سومین عامل طلاق در این استان به شمار می‌رود.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری مرکزی این وضعیت را در شان استان مرکزی ندانست و گفت: می‌طلبد که در این حوزه سرمایه‌گذاری و اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل عدم اطلاع مردم از نحوه خدماتی که در این مرکز ارائه می‌شود، تنها ۴۰ درصد از امکانات موجود این مرکز استفاده می‌شود.

فرجی با اشاره به هزینه‌های بالا برای درمان ناباروری گفت: اگرچه هزینه‌های این مرکز با تعرفه دولتی دریافت می‌شود، اما همین میزان هزینه نیز در توان و بضاعت بسیاری از خانواده‌ها نیست.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری مرکزی با بیان اینکه در این راستا دو موضوع مهم را باید دنبال کرد، افزود: یکی بحث اطلاع‌رسانی گسترده و دیگری ترغیب و تشویق ماماها و متخصصین زنان و زایمان است که مراجعان خود را به این مرکز معرفی کنند. متاسفانه در حال حاضر این همکاری ضعیف است و باید اقداماتی از سوی دانشگاه علوم پزشکی انجام شود.

وی در ادامه یادآور شد: در خصوص تامین هزینه‌های درمان مراجعان نیز امروز پیشنهاداتی ارائه شد که از طریق مراکز بانکی پیگیری می‌کنیم.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری مرکزی خواستار تشکیل صندوق‌های حمایتی به منظور حمایت از مراجعه‌کنندگان به این مرکز شد و گفت: با استفاده از تسهیلات بانکی به نحوی برنامه‌ریزی شود که افرادی که بی‌بضاعت هستند و توان مالی لازم را ندارند مورد حمایت مالی قرار گیرند.

منبع: ایسنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: