بیش از ۶۰ هزار هکتار اراضی کشور زیر کشت کلزا رفته است

مشاور وزیر و مجری کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۶۰ هزار هکتار از اراضی کشور در سال زراعی جاری به زیر کشت محصول کلزار رفته است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا مهاجر افزود: پیش بینی می شود که از این مقدار سطح کشت امسال بیش از ۱۰۰ هزار تن دانه روغنی کلزا برداشت شود.
وی یکی از مهمترین برنامه های دولت در تأمین نیاز کشور به روغن و کنجاله، توسعه کشت دانه های روغنی به ویژه کلزا در تناوب با گندم دانست و گفت که سال گذشته نیز بیش از ۴۶ هزار هکتار اراضی کشور زیر کشت گیاه کلزا رفته بود که امسال شاهد رشد ۱۴ هزار هکتاری در کشت کلزا در کشور هستیم.
مشاوروزیرجهادکشاورزی گفت: دولت برای توسعه کشت کلزا برنامه ریزی جامعی صورت داده و با افزایش قیمت خرید تضمینی دانه های روغنی توسط شرکت بازرگانی دولتی و پرداخت به موقع وجه به کشاورزان تلاش دارد زمینه افزایش میزان کشت این محصول در سال زراعی آینده تا میزان ۱۵۰ هزار هکتار را فراهم کند.
مهاجر قیمت خرید تضمینی محصول کلزار را ۲۵ هزار و ۳۰۰ ریال به ازاء هر کیلوگرم اعلام کرد.
وی گفت: یکی از مشکلات اصلی در بخش دانه های روغنی، واردات روغن خام به کشور است و تاکنون شرایطی ایجاد شده بود که سود در واردات این محصول باقی بماند ولی با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب و نیز پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی این مشکل هم اکنون برطرف شده و با خرید تضمینی دانه های روغنی شاهد توسعه کشت این محصول در کشور می باشیم.
مجری طرح کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی افزود: دولت برای خرید تضمینی کلزا سه هزار میلیارد ریال در نظر گرفته که این امر نشان دهند عزم دولت در کاهش میزان واردات روغن خام به کشور است.
وی گفت: هم اکنون نیاز سالانه کشور به روغن یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است که تلاش می شود تا سال ۱۴۰۰ حدود ۷۰ درصد از این نیاز کشور به روغن و ۵۳ درصد از نیاز کشور به کنجاله در داخل تولید شود که یقینا با عزم مسئولین ، بهره گیری از دانش محققین داخلی و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا می توان به این هدف گذاری دست پیدا کرد.
مهاجر تأکید کرد: روغن کلزا یکی از مرغوب ترین روغن های گیاهی است که با توسعه کاشت آن می توان از خروج سالانه چهار میلیارد دلار ارز جلوگیری کرده و میلیاردها دلار در بهداشت و سلامت جامعه صرفه جویی به عمل آورد.

منبع: ایرنا

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: