۱۷ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷

هشدار وزارت جهاد کشاورزی درباره بروز خطر فوزاریم و زنگ‌زرد گندم

معاون سازمان حفظ نباتات گفت: با توجه به شرایط جوی پیش‌ِرو احتمال توسعه بیماری‌های غلات به‌ویژه زنگ زرد و فوزاریم در مناطق شمال و شمال غرب، آذربایجان‌ها، مغان، گلستان و مازندران به‌شدت تهدیدکننده گندم است.

فوزاریم _زنگ زردبه گزارش عیارآنلاین، یحیی ابطالی اظهار کرد: با توجه به شرایط جوی پیش‌ِرو و رطوبت کافی که در کشور وجود دارد، احتمال توسعه بیماری‌های غلات به‌ویژه زنگ زرد و فوزاریم در مناطق شمال و شمال غرب، آذربایجان‌ها، مغان، گلستان و مازندران وجود دارد.

وی افزود: تا به امروز حدود ۵هزار هکتار کانون‌کوبی صورت گرفته است  وبه زارعان اطلاعیه‌های مکرر داده شده است تا به‌محض دیده شدن علائم اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون سازمان حفظ نباتات ادامه داد: امسال به‌دلیل بارندگی‌های خوبی که داشته‌ایم و آفتابی که وجود دارد، سال تولید بوده و عملکردها بالا است به همین منظور امکان افزایش بیماری‌ها وجود داشته و نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

وی همچنین تصریح کرد: براساس تلاش ۲ساله‌ای که صورت گرفته است خسارت سن‌زدگی به‌شدت کاهش یافته و به نیم درصد رسیده است و در سال جاری نیز مراقبت‌هایی صورت می‌گیرد تا میزان سن‌زدگی از این رقم بالاتر نرود و کنترل شود.

ابطالی گفت: تا به امروز در ۸۰هزار هکتار عملیات مبارزه با سن انجام شده است و پیش‌بینی شده ۲ میلیون هکتار از مزارع نیز تحت پوشش قرار گیرد.

منبع: تسنیم

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: