۱۸ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۳

حجتی: سال ۹۵ در تولید گندم خودکفا می‌شویم

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در چهارچوب اقتصاد مقاومتی در برخی از محصولات استراتژیک به راحتی می‌توانیم به خودکفایی برسیم گفت: در بخش گندم با وجود کاهش سطح زیر کشت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار هکتاری در سال ۹۵ به خودکفایی می‌رسیم.

محمود حجتی_وزیر جهاد کشاورزیبه گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی در نشست کار ملی و منطقه‌ای افزایش توسعه ملی در محل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اظهار کرد: در سالجاری باید خدا را شاکر بود که وضعیت بارش‌ها در مقایسه با سال گذشته مناسب بوده و شرایط خوبی برای بخش کشاورزی به وجود آورده است.

وی افزود: سیاست‌های کلی رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی در چند بند به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کشاورزی اشاره دارد که از جمله می‌توان به بحث اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش صادرات  و تولید، محور قرار دادن رشد بهره‌وری، تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، افزایش تولید نهاده‌ها و کالاهای اساسی بویژه در اقلام وارداتی، تامین امنیت فضا  و ایجاد ذخایر راهبردی اشاره کرد.

وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم ادامه داد:‌ ظرفیت‌های طبیعی کشور توانمندی‌ بیشتر از آن چیزی که ما استفاده می‌کنیم با حفظ منابع پایه دارد که در حال حاضر در برخی مواقع به صورت تخریب‌زا از آنها استفاده می‌کنیم.

حجتی تصریح کرد: آب، خاک، سرمایه‌های گرانبهایی است که در برخی موارد به صورت غیراقتصادی از آنها استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه نگاه پایداری به تولید و حفظ منابع پایه در دستور کار ما قرار دارد، گفت: در این ارتباط به جمعبندی‌هایی با وزارت نیرو رسیده‌ایم که براساس آن در بخش کشاورزی به مصارف بهینه و تعادل‌بخشی به مصرف آب و حفظ آب و خاک کشور توجه می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: کاهش بهره‌برداری از منابع آبی در کنار آبخیزداری و بهره‌برداری مناسب از منابع آب و خاک در دستور ما قرار دارد و حتی تا به امروز نیز به آن پرداخته‌ایم.

وی یادآور شد: در دو سال اخیر با پشتیبانی‌هایی که از سوی جهاد کشاورزی صورت گرفته مشکلی در خصوص ذخایر راهبردی نداریم و کشور بیمه شده است و این منابع از طریق تولید داخل و کسری آن از طریق واردات تامین می‌شود.

حجتی در ارتباط با وضعیت ذخایر استراتژیک گندم نیز گفت: این میزان در شب عید به سال ۹۲ به رقم ۲۱ روز رسیده بود که این رقم در سال جاری به ۶ میلیون تن رسیده که این میزان جدای از گندمی بود که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ذخایر استراتژیک کشور در سایر بخش‌ها مناسب است گفت: در سایر نهادها و مواد غذایی مورد نیاز وضعیت مطلوبی داریم به عنوان نمونه در بخش نهاده‌های دام، قند و شکر نیز وضعیت مناسبی در کشور وجود دارد.

این مقام مسئول در بخش کشاورزی تاکید کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور به هیچ وجه ما اضافه برداشتی از آب نداریم و طرح‌ها نیز بر این اساس شکل گرفته‌ اند و به ظرفیت‌های مغفول مانده توجه می‌شود و در نهایت افزایش بهره‌وری داریم.

حجتی اضافه کرد: تنها یک مورد از موارد افزایش بهره‌وری مربوط به سیستم‌های نوین آبیاری است و موارد دیگری نیز باید در این باره مورد توجه قرار گیرد تا به اهداف خود برسیم.

* ترازی تجاری کشاورزی ایران به منفی ۳٫۲ میلیارد دلار رسید

وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم گفت: بخش کشاورزی کشور این قابلیت را دارد که تراز تجاری خود را در میان مدت مثبت کند به طوری که این رقم در سال ۹۲ منفی ۸ میلیارد دلار بود که در سال ۹۳ به منفی ۵٫۴ میلیارد دلار رسید و در سال ۹۴ نیز منفی ۳٫۲ میلیارد پیش‌بینی شده است.

حجتی در ادامه صحبت‌‌های خود با تاکید بر  اینکه به دنبال رساندن تراز تجاری کشاورزی به صفر در میان مدت هستیم گفت: کشور ما به خاطر تنوع اقلیم ظرفیت‌های فوق‌العاده زیادی دارد به طوری که در محصولات باغی ما در سطح بین‌المللی از دیرباز شناخته شده هستیم.

وی اضافه کرد: براین اساس و در چارچوب اقتصاد مقاومتی ۱۰ طرح محوری مطرح شده است که از آن جمله می‌توان به افزایش ظرفیت خوداتکایی در بخش محصولات اساسی یا همان ۷ الی ۸ محصول استراتژیک اشاره کرد که در برخی از آنها به راحتی می‌توانیم خودکفا شویم.

* خودکفایی گندم در سال ۹۵

حجتی در تکمیل صحبت‌های خود گفت: با وجود  اینکه سطح زیر کشت گندم ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار هکتار کاسته شده است فکر می‌کنم در سال ۹۵ به خودکفایی در تولید گندم برسیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه تاکید کرد: یک مقداری ثبت سفارش گندم از گذشته انجام شده  و در حال ورود به کشوراست اما ما تقاضا داریم که گندمی به کشور وارد نشود.

حجتی در ارتباط با وضعیت تولید سایر کالاهای استراتژیک گفت: در بخش شکر از محل تولید نیشکر و چغندر قند نیز در حال برنامه‌ریزی برای افزایش تولید هستیم.

وی افزود: تولید چغندر قند در ده سال گذشته فراز و نشیب‌های داشته است به طوری که در دو سال اخیر ۶۰ درصد به میزان تولید چغندر قند افزوده شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در برخی محصولات کشاورزی با رعایت کردن شرایطی می‌توانیم به خودکفایی برسیم گفت: در این بخش هم اینکه ۵٫۶ میلیون تن تولید داریم که می‌توانیم آن را به ۱۰ میلیون تن افزایش دهیم.

حجتی اضافه کرد: البته در این ارتباط باید مدیریت تجارت و بازار نیز انجام شود و ما نیز سعی کرده‌ایم که بازار را کنترل کنیم البته باید اذعان داشت که قیمت‌های جهانی ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است و آن شکر و ذرتی که قبلا در بیودیزل استفاده می‌شده امسال وارد خوراک شده و قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

* فشار ورود مواد غذایی به کشور در خارج مرزها

وی تاکید کرد: کاهش قیمت نفت در کاهش قیمت مواد غذایی تاثیر داشته است و این امر باعث شده که در پشت مرزهای کشور این محصولات برای ورود به بازار کشور فشار بیاورند.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: فکر می‌کنم که در دو محصول استراتژیک دانه‌های روغنی و ذرت نمی‌توانیم به خودکفایی کامل برسیم. به طوری که در بخش ذرت رسیدن به خوداتکایی ۷۰ درصدی برنامه‌ریزی شده و موارد ریالی آن نیز در بودجه دیده شده است.

حجتی یادآور شد: میزان تقاضا برای  ذرت دانه‌ای در کشور افزایش یافته است زیرا ما در زمینه طیور علاوه بر افزایش تقاضای داخلی با افزایش صادرات مواجه هستیم به طوری که در سال گذشته ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ و ۷۰ هزار تن مرغ صادر کردیم.

وی افزود: ذرت محصول تابستانه‌ای است و برای تولید آن نیاز به مصرف آب زیادی داریم که با توجه به محدودیت‌های کشور بخشی از آن را از طریق واردات تامین خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با وضعیت تجهیز و نوسازی اراضی گفت: در خوزستان آبهای مرزی، سیستان و بلوچستان و سایر مناطق به این بخش پرداخته شده است همچنین ما برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی هیچ محدودیتی از نیمه دوم سال ۹۲ تا به امروز جز مدت محدود نداشته‌ایم.

حجتی با بیان اینکه دولت برای افزایش مکانیزاسیون در بخش کشاورزی از بانک کشاورزی حمایت می‌کند، گفت: مکانیزه کردن بخش کشاورزی تاثیر فوق‌العاده‌ای در افزایش بهره‌وری خواهد داشت.

وی در ارتباط با وضعیت توسعه گلخانه‌ها در کشور گفت: خیلی از محصولات ما باید در گلخانه‌ها تولید شود اما ما در این زمینه عقب افتاده هستیم به طوری که ترکیه علیرغم اینکه محدودیت‌های آبی ندارد وضعیت توسعه گلخانه در این کشور بسیار از ایران بیشتر است.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان صحبت‌های خود گفت: در بخش کشاورزی باید از میزان سود کاست و تسهیلات ارزانقیمتی در اختیار این بخش قرار داد که دولت سعی می‌کند این ارقام را با کمک بانک مرکزی کاهش دهد.

منبع: تسنیم

۲

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: