۱۸ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۰

معاون عمرانی فانی: مدارس متولی خاصی برای نگهداری ندارند

رئیسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فعلاً متولی خاصی برای نگهداری مدارس وجود ندارد تأکید کرد: ساختمان و تجهیزات مدارس کوچک آموزش و پرورش ۵۰۰ میلیون تومان و مدارس بزرگ چند ۱۰ میلیارد تومان ارزش مالی دارند که با عدم نگهداری و بازرسی به موقع ممکن است لطماتی را ببینند./ اگر امکانات، منابع و نیروی انسانی لازم را در اختیار ما قرار دهند، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس این آمادگی را دارد تا به عنوان متولی مدارس فعالیت کند.

به گزارش عیارآنلاین، مرتضی رئیسی در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در سال ۹۵ اظهار داشت: تا دهه فجر سال ۹۴ تعداد ۱۸۳۴ پروژه آموزشی شامل ۱۰ هزار و ۵۰۰ کلاس درس تحویل آموزش و پرورش داده شد.

وی افزود: تا پایان سال گذشته نیز دو هزار پروژه آموزشی با ۱۱ هزار و ۵۰۰ کلاس درس و زیربنای ۱٫۶ میلیون مترمربع به آموزش و پرورش تحویل داده شد که این تعداد پروژه تحویلی طی ۴ سال گذشته بیشترین میزان بوده است.

رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: برنامه اصلی ما تخریب، بازسازی و مقاوم سازی مدارس است که ۹۰ درصد اعتبارات صرف این موضوع می‌شود.

رئیسی بیان کرد: سال گذشته برای خداحافظی ۵۰ هزار کلاس درس با بخاری برنامه‌ریزی کرده بودیم که تاکنون موفق شده‌ایم بخاری را از ۳۰ هزار کلاس درس حذف کنیم همچنین طی سالهای ۹۲ تا ۹۴، ۱۰۸ هزار کلاس درس با بخاری خداحافظی کرده‌اند که تقریباً ۵۰ درصد مدارس را شامل می‌شود و امیدواریم طی دو سال آینده سیستم گرمایشی سایر مدارس نیز استاندارد شود.

وی گفت: اعتبار ما در سال ۹۴، ۱۳۲۰ میلیارد تومان بود که این رقم درسال ۹۵ با رشد ۱۶ درصدی به ۱۵۶۰ میلیارد تومان رسید.

معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش در خصوص پروژه‌های نیمه تمام آموزشی گفت: ۲۵ هزار کلاس درس با ۵ میلیون مترمربع زیربنای آموزشی نیمه تمام است که برای تکمیل آنها سه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. به جز موارد ضروری معمولاً پروژه جدیدی را آغاز نمی‌کنیم و تمرکز ما تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است. همچنین برنامه‌ای به منظور واگذاری پروژه‌های نیمه تمام آموزشی به خیرین داریم که این موضوع مورد استقبال خیران قرار گرفته است.

رئیسی گفت: نیمه دوم اردیبهشت هجدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز در استان‌های مختلف آغاز می‌شود و اختتامیه آن را در تهران برگزار خواهیم کرد.

وی با اشاره به بررسی زیرنظام فضا، تجهیزات و فناوری در شورای عالی آموزش و پرورش عنوان کرد: این موضوع در شورای عالی در حال بررسی است و به شدت به دنبال آن هستیم تا طرح‌های مربوطه تصویب شود.

بیشترین نگرانی در خصوص کمبود مدارس در پروژه‌های مسکن مهر استان تهران

رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور در خصوص پروژه‌های مسکن مهر بیان کرد: در استان تهران بیشترین نگرانی را در این رابطه داریم و پردیس و پرند جزو مناطق بحرانی هستند البته سال ۹۴ را بدون مشکل پشت سر گذاشتیم و در پرند مدارس یک نوبته شده‌اند.

رئیسی ادامه داد: امیدواریم تا مهر امسال ۶۳ پروژه آموزشی در سایت‌های مسکن مهر افتتاح شود. هم اکنون در سایت‌های مسکن مهر به لحاظ وضعیت مدارس شرایط حاد و بحرانی نداریم.

بیشترین مدارس تحویلی در سایت‌های مسکن مهر مربوط به پردیس است

وی بیان کرد: تلاش می‌کنیم با آغاز سال تحصیلی در سایت‌های مسکن مهر به لحاظ وضعیت مدارس با مشکل روبرو نشویم و در مناطقی که جمعیت در حال ساکن شدن است این امکان وجود دارد ه با مدارس دو نوبته مواجه شویم که تلاش می‌کنیم بیشترین مدارس تحویلی در این مناطق و به ویژه پردیس باشد.

معاون عمران وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: یکی از اقدامات آموزش و پرورش تأمین مدرسه به ویژه در مناطق محروم کشور است به گونه ای که هم اکنون وضعیت سرانه آموزشی در روستاها بسیار بهتر از شهرها است همچنین برای هر دانش آموز ۵ مترمربع سرانه آموزشی وجود دارد.

بیشترین مدارس فرسوده و نیازمند مقاوم سازی در تهران

رئیسی با اشاره به اینکه بیشترین مدارس فرسوده و نیازمند مقاوم سازی مربوط به تهران و کلانشهرها است، گفت: کاهش مدارس فرسوده به معنای افزایش ایمنی آنها است که برای تحقق این موضوع به منابع مالی نیاز داریم.

۱۷۰ میلیارد تومان اعتبار ویژه برای بهبود وضعیت فضای آموزیش در مناطق مرزی سیستان

وی ادامه داد: اعتبار ویژه‌ای برای استان سیستان و بلوچستان درنظر گرفته شده است که این رقم به جز اعتبارات ملی و استانی است. اعتباری به مبلغ ۱۷۰ میلیارد تومان برای تعادل بخشی در فضای آموزشی در استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است که تلاش می‌کنیم این اعتبارات در مناطق مرزی این استان سرمایه گذاری شود که با مدارس خشتی و گلی مواجهند.

رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور عنوان کرد: حذف کلاس‌های خشتی و گلی در استان سیستان و بلوچستان یکی از اولویت‌های اصلی است همچنین مجلس روز گذشته مصوبه‌ای داشت که براساس آن دولت موظف به اجرای اقدامات حمایتی از خیرین در زمینه تکمیل پروژه های نیمه تمام آموزشی است.

رئیسی عنوان کرد: از محل تخصیص عوارض گاز برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس تاکنون ۲۴۳ میلیارد تومان تخصیص یافته است که مجموع رقم تعیین شده در قانون بودجه ۴۲۰ میلیارد تومان بود و تا به امروز ۷۸ درصد آنچه که مجلس مصوب کرده محقق شده است.

وی در خصوص متولی نگهداری مدارس بیان کرد: اگر امکانات، منابع و نیروی انسانی لازم را در اختیار ما قرار دهند، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس این آمادگی را دارد تا به عنوان متولی مدارس فعالیت کند.

معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش افزود: هم اکنون نگهداری از مدارس دارای اشکالاتی است به گونه‌ای که چندین میلیارد تومان هزینه کرده و سیستم گرمایشی مدارس را استاندارد می‌کنیم اما برای استفاده از آن باید دقت لازم و بازرسی‌های فنی در طول سال اعمال شود.

مدارس متولی خاصی برای نگهداری ندارند

رئیسی با اشاره به اینکه فعلاً متولی خاصی برای نگهداری مدارس وجود ندارد تأکید کرد: ساختمان و تجهیزات مدارس کوچک آموزش و پرورش ۵۰۰ میلیون تومان و مدارس بزرگ چند ۱۰ میلیارد تومان ارزش مالی دارند که با عدم نگهداری و بازرسی به موقع ممکن است لطماتی را ببینند.

منبع: تسنیم

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: