۱۷ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲
معاون وزیر نفت اعلام کرد:

شرط ایران برای ساخت پالایشگاه در خارج از کشور/مشارکت ۵۰ درصدی با اسپانیایی ها وبرزیلی ها

معاون وزیر نفت گفت: ایران به شرطی حاضر به مشارکت ۵۰ درصدی در ساخت پالایشگاه در خارج از کشور است که همه نفت خام مورد نیاز این پالایشگاه ها از ایران خریداری شود.

به گزارش عیارآنلاین، عباس کاظمی درباره آخرین وضعیت مذاکره برای ساخت پالایشگاه در خارج از کشور، افزود: برزیل و اسپانیا برای مشارکت با ایران برای ساخت پالایشگاه اعلام آمادگی کرده اند.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران اضافه کرد: آنها موافقت کرده اند که در صورت نهایی شدن قرارداد و سرمایه گذاری ۵۰ درصدی ایران، حاضرند همه نفت خام مورد نیاز این پالایشگاه ها را از کشورمان خریداری کنند.
این مقام بلندپایه وزارت نفت ادامه داد: البته به سبب اینکه دولت نمی تواند برای ساخت این پالایشگاه ها سرمایه گذاری کند، در پی آن هستیم که کنسرسیومی توسط بخش خصوصی تشکیل شود تا اقدام به سرمایه گذاری در این طرح ها کند.
وی درباره برنامه ایران برای مشارکت در نوسازی پالایشگاه های آفریقای جنوبی نیز گفت: آنها پیشنهادهایی را برای بازسازی پالایشگاه های خود مطرح کرده اند اما ما هنوز اقدامی انجام نداده ایم.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران درباره مشارکت ایران در خرید پالایشگاه های یونان و هند نیز گفت: این طرح ها را شرکت ملی نفت پیگیری می کند و از جزئیات آنها اطلاعی ندارم.
کاظمی پیش از این درباره جزئیات ساخت پالایشگاه توسط ایران در اسپانیا گفته بود: مذاکره هایی با شرکت های اسپانیایی برای ساخت یک پالایشگاه ۲۰۰ هزار بشکه ای در این کشور با هدف تضمین فروش نفت کشورمان انجام شده است.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه این پالایشگاه به طور کامل از نفت خام ایران استفاده خواهد کرد، افزوده بود: سرمایه گذاری در این پالایشگاه به طور مساوی بوده و ۵۰ درصد هزینه توسط ایران و ۵۰ درصد نیز توسط شرکت های اسپانیایی تامین می شود.
به گفته وی، از رایج ترین و مطمئن ترین روش ها برای افزایش صادرات، سرمایه گذاری در پالایشگاه های خارج از کشور به شمار می رود و بر این اساس وزارت نفت نیز به دنبال آن است در پالایشگاه های خارج از کشور که نفت خام آن از ایران تامین شود، سرمایه گذاری کند.
به گزارش ایرنا، ایران قصد دارد پس از رفع تحریم ها با هدف تضمین فروش بلندمدت ومطمئن نفت و جلوگیری از اعمال فشار قدرت های دیگر، برنامه خرید و ساخت پالایشگاه در خارج از کشور را دنبال کند.
خرید پالایشگاه در خارج از کشور راهکار مناسبی است که می تواند از حجم فشارهای بین المللی بر صنعت نفت ایران بکاهد.
کارشناسان تاکید می کنند که اگر در دولت سابق و زمانی که تحریم ها هنوز شدت نگرفته بود اقدام به خرید پالایشگاه در خارج از کشور می شد، شدت تحریم های نفتی ایران کاهش می یافت و کشورمان می توانست قدرت مانور بیشتری در بازارهای جهانی داشته باشد.
با توجه به این مساله، وزارت نفت قصد دارد پس از رفع تحریم ها برای جبران کم کاری های گذشته، سیاست خرید و ساخت پالایشگاه در خارج از کشور را پیگیری کند.
در حال حاضر شیخ نشین های خلیج فارس که صادرکننده نفت به شمار می روند تعداد قابل توجهی پالایشگاه در کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی خریداری کرده اند که نقش زیادی در افزایش نفوذ آنها بر بازار جهانی انرژی دارد.
هم اکنون، عربستان بیشتر نفت صادراتی خود را به پالایشگاه هایی در مناطق مختلف جهان صادر می کند که در مالکیت خودش قرار دارد.

منبع: ایرنا

۲

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: