۱۶ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۱

امضای ۶۰ نماینده پای طرح ادغام دو وزارت علوم و آموزش و پرورش

به گزارش خانه ملت طرح ادغام دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش توسط ۶۰ نماینده مجلس امضاء شده است. نماینده مردم تبریزطبق طرح آماده شده، «وزارت تربیت، آموزش و تحقیقات» از ادغام دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری حاصل خواهد شد و این طرح به منظور اصلاح سیستم آموزشی کشور طراحی شده است و اگر چه به ظاهر اجرای آن سخت به نظر می‌رسد اما سیستم آموزشی ایران به اصلاح اساسی نیاز دارد و باید مانند کشورهای موفق در این حوزه همچون فرانسه و ژاپن آموزش کشور از ابتدا تا انتها در یک مسیر و سیاست مشخص قرار گیرد.

ادغام _تجمیعبه گزارش عیارآنلاین، علیرضا منادی‌سفیدان به طرح ادغام دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و گفت: طبق طرح آماده شده، «وزارت تربیت، آموزش و تحقیقات» از ادغام دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری حاصل خواهد شد و این طرح به منظور اصلاح سیستم آموزشی کشور طراحی شده است و اگر چه به ظاهر اجرای آن سخت به نظر می‌رسد اما سیستم آموزشی ایران به اصلاح اساسی نیاز دارد و باید مانند کشورهای موفق در این حوزه همچون فرانسه و ژاپن آموزش کشور از ابتدا تا انتها در یک مسیر و سیاست مشخص قرار گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این طرح در صورت اجرای درست موفق خواهد شد، ادامه داد: با توجه به اینکه آموزش در ایران به شدت افت کیفی داشته است و تغییر مداوم نظام آموزشی در مقاطع مختلف آموزش و پرورش در سال‌های اخیر نیز نتوانسته توفیقی در این مسیر ایجاد کند تصمیم تغییری اساسی در سیستم آموزشی کشور در قالب یک طرح جامع دنبال می‌شود.

منادی‌سفیدان ادامه داد: متاسفانه متولیان مربوطه ضعف آموزشی را به گردن هم می‌اندازند و آموزش عالی از عدم تربیت آموزشی مناسب دانشجویان در دوران دانش‌آموزی شکایت دارد و در مقابل آموزش و پرورش نیز معتقد است وزارت علوم نتوانسته دانش‌آموزان را در سال‌های دانشگاه در مسیر علم هدایت کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: همچنین تبعیض بسیاری میان معلمان و اساتید دانشگاه وجود دارد و گویی فعالیت آموزشی معلمان که آموزش دانش‌آموزان در سنین حساس؛ ارزش چندانی در مقابل آموزش‌های دانشگاهی ندارد، در صورتی که اگر این دو وزراتخانه زیر یک چتر روند صاحب سیاستگذاری‌های یکسانی خواهند شد و در ادامه تبعیض‌ها نیز از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه نظام عریض و طویل آموزش و پرورش باید اصلاح شد و در این بخش کوچک‌سازی صورت بگیرد، گفت: نظام آموزشی کشور فرانسه که مانند ایران ۱۲ میلیون دانش‌آموز و تعداد تقریبا مساوی دانشجو با ما دارد، با تعداد بسیار کمی نیرو و کارمند اداره می‌شود بنابراین سیستم اداری آموزش و پروزش و آموزش عالی ایران نیز باید کوچک شود.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه داد: در بسیاری از نقاط کشور به دلیل مازاد نیرو معلمان مجبور به فعالیت در بخش‌های اداری شده و در برخی از مناطق نیز کمبود معلم وجود دارد که طرح فوق برای اصلاح این سیستم معیوب برنامه‌هایی ارائه داده است.

بر اساس این گزارش، طرح ادغام دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش توسط ۶۰ نماینده مجلس امضاء شده است.

منبع: خانه ملت

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: