روند کاهش جمعیت کشور روبه بهبود است

طبق آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور، ولادت نوزادان پسر در سال۹۴ از دختران بیشتر بوده است.

به گزارش عیارآنلاین ،تا چند سال پیش شعار” فرزند کمتر و زندگی بهتر” خیلی شنیده  می شد و این روند ادامه داشت تا چند سال اخیر که دیگر این شعار کاربرد نداشته و تبدیل به ” فرزند بیشتر و زندگی شادتر ” شده است زیرا روند  کاهش جمعیت سیر نزولی شدیدی یافته که باعث شده تا کشور با بحران جمعیت جوان در سال های آتی مواجه شود و درواقع جمعیت کهنسال بیشتر از جوان باشد.

*تمایل به تک فرزندی بیشتر است

طبق آمارهای موجود بیشترخانواده های ایرانی حداکثر دارای دو فرزند بوده و این آمار در نقاط شهری نیز متفاوت بوده  اما در جوامع روستایی به دلیل تفاوت در نوع زندگی تمایل به داشتن فرزند بیشتر دیده می‌شود در حالی که در جوامع شهری و مدرنیته امروزی  اکثر زوج های جوان به تک و یا حداکثر دو فرزندی روی آورده اند.

علی اکبر محزون مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: براساس آماری که از ۳۳٫۳ درصد جمعیتی که مورد مطالعه قرار گرفته، در نقاط شهری۱۴٫۷ درصد بدون فرزند، ۱۹٫۹درصد یک فرزند و۲۲٫۵ درصد دو فرزند بوده و همچنین در نقاط روستایی ۱۳٫۹ درصد بدون فرزند، ۱۶٫۴درصد دارای یک فرزند و۱۶٫۷ نیز دارای دو فرزند هستند.

با توجه به آمار بالا می توان این چنین نتیجه گرفت که یک سوم خانواده های ایرانی تک فرزند بوده و از میانگین کشوری نیز بالاتر است و باتوجه به آمارهای فوت در کشور هنوز هم جای نگرانی وجود دارد.

*افزایش سن ازدواج و تاخیر در فرزند آوری

باتوجه به شرایط مختلف جوامع امروزی از جمله مسائل اقتصادی باعث شده تاجوانان دیرتر به فکر ازدواج افتاده که یکی از پیامدهای آن تاخیر در فرزندآوری و بدنبال آن پدیده تک فرزندی است.

علی اکبر محزون مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در یک سایت خبری می گوید:سن ازدواج بالای۳۰ سال برای زنان از۶٫۳ دهم به۱۴٫۵ درصد رسیده که این آمار در کلان شهرها افزایش یافته است.

بسیاری از خانم ها ازدواج را مانعی بر سر راه تحصیل و پیشرفت خود دانسته و برای آقایان هم مشکلات اقتصادی و مالی سدی بر سر راه ازدواج بوده که نتیجه آن افزایش سن ازدواج و در نهایت افزایش سن در باروری شده و در این بین سهم فرزند آوری مادران بیش از۳۰ سال،۴۰ درصد است.

محزون مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در یک سایت خبری معتقد است: براساس آمار سال گذشته۴۱٫۳ درصد فرزند آوری در نقاط شهری برای مادران بالای۳۰ سال بوده واین سهم در نقاط روستایی ۳۵٫۳درصد است همچنین مادران۳۰ تا۳۴ ساله با۲۵٫۶ درصد، ۲۰تا۲۴ ساله با۲۱٫۷درصد و ۳۱٫۴ درصد مربوط به گروه سنی۲۵ تا۲۹ بوده است.

براساس آمار گروه سنی۲۵ تا۲۹ سال بیشترین سن فرزند آوری را در سال۹۴ در کشور داشته است.

*پسران از دختران سبقت گرفتند

طبق آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور، ولادت نوزادان پسر در سال۹۴ از دختران بیشتر بوده یعنی در مقابل هر۱۰۰ واقعه ولادت ثبت شده دختر، رقمی حدود۱۰۵٫۶ واقعه ولادت پسر به ثبت رسیده است.

گفتنی است؛ آمار بیشترین ولادت به ترتیب مربوط به استان های تهران، خراسان رضوی، خوزستان و سیستان بلوچستان بوده و کمترین آمار ولادت را به ترتیب استان های ایلام، سمنان، کهگیلویه و بویر احمد و خراسان جنوبی به خود اختصاص داده اند.

همچنین استان های تهران با۲۹٫۶، اصفهان با۲۹٫۱ و فارس با۲۸٫۹ سال دارای بیشترین میانگین سن مادران بوده و سیستان بلوچستان با۲۴٫۷، گلستان با۲۷٫۴ و اردبیل با۲۷٫۶ سال دارای کمترین میانگین سن برای مادران در ولادت ها است.

*هنوز جای امیدی وجود دارد

براساس آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور در سال ۹۴جمعیت ایران از ۷۹ میلیون نفر گذشته است و اگر این روند با توجه به ظرفیت های بالای کشور در چهار چوب یک مدیریت صحیح و با استفاده از فرهنگ سازی، سیاست های تشویقی و تغییر نگرش ها در سبک زندگی و مهم تر از آن رفع موانع ازدواج و در نهایت کاهش سن باروری و افزایش میزان ولادت ها بکار گرفته شود، می تواند در روند رشد جمعیت بسیار تاثیر گذار باشد.

منبع:جهان 

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: