۱۴ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۱
در نشست ستاد انرژی های تجدیدپذیر در تبریز عنوان شد؛

سند ملی توسعه دانش بنیان انرژی های تجدیدپذیر در مسیر اجرا

تبریز – قائم مقام دبیر و مدیر اجرایی ستاد انرژی های تجدید پذیر مرکز علمی و فناوری ریاست جمهوری از تدوین سند ملی توسعه دانش بنیان انرژی های تجدید پذیر و ارائه به رئیس جمهور جهت ابلاغ خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی فیروزی پیش از ظهر یکشنبه در نشست با مدیران و مربیان اداره کل آموزش فنی وحرفه ای آذربایجان شرقی گفت : سند سند ملی توسعه دانش بنیان انرژی های تجدید پذیر پس از بررسی های کارشناسانه آماده شده و توسط رییس جمهوری به عنوان رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت اجرا به دستگاه های اجرایی و مرتبط ابلاغ خواهد شد.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه در چشم انداز ۱۴۰۴ باید تامین سه درصد از انرژی کل کشور از این حوزه باشد، سیاست های تولید و استفاده از منابع تجدید پذیر مانند انرژی های تابشی، بادی و زمین گرمایشی در نظر گرفته و این سند به عنوان پیوست سند جامع علمی کشور که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین و مصوب شده است که بصورت قانون جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

مدیر اجرایی ستاد انرژی های تجدید پذیر مرکز علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: یکی ازبندهای پیشنهاد شده در این سند تربیت نیروی کار ماهر و متخصص برای صنایع مطرح در این سند است که باید با مشارکت مراکز آموزشی بخصوص آموزش فنی و حرفه ای کشور در این خصوص برنامه ریزی و نشست های مشترک برگزار شده و برنامه اجرایی آن تدوین شود.

وی ادامه داد: مقرر شده ۱۰ درصد تولید برق نیروگاه های کشور تا چشم انداز ۱۴۰۴ از محل انرژی های تجدید پذیر تامین شود که لازمه تحقق این امر تربیت نیروی انسانی ماهر جهت تزریق به این واحدهاست و در بازدیدی که از کارگاه های تخصصی بخصوص کارگاه آموزشی انرژی های نو داشتیم، پتانسیل های لازم چه از لحاظ نیروی انسانی و تجهیزات کارگاهی در استان فراهم شده است که ستاد نیز این موضوع را مدنظر قرار داده ودر برنامه ها و تصمیمات آتی از این امکانات بنحو مقتضی استفاده خواهد کرد.

فیروزی خاطر نشان شد: تلاش برای توسعه و آموزش های جدید در حوزه فناوری های پیشرفته امری لازم و جای تقدیر و تشکر را دارد و یکی از شاخصه های اداره کل فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی ایجاد ارتباطات ملی و استفاده از منابع در این استان بوده که تاسیس اولین کارگاه فناوری نانو در آموزش فنی و حرفه ای کشور در این استان نشان از تلاش و فعالیت مدیریت و کارشناسان این استان است.

اقدامات فنی و حرفه ای با رویکرد وارد کردن فناوری های نو به بازار صورت می گیرد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت : با توجه به نگاه ویژه دولت یازدهم به مقوله علم و فناوری و حمایت های قابل تقدیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نگاه مدیران ارشد آذربایجان شرقی بخصوص استاندار به عنوان یکی از پیش قراولان توسعه علمی و فناوری در کشور محسوب می شود و اقدامات اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان در همین راستا صورت گرفته و وجود یکی از مناطق علم و فناوری در استان آذربایجان شرقی این امکان را فراهم آورده تا بتوانیم از این پتانسیل استفاده بهینه نماییم.

محمدرضا سیابانی ادامه داد: با توجه به تشکیل ستادهای علمی و فناوری در منطقه ویژه علمی و فناوری ربع رشیدی این اداره کل نیز با عضویت در چهار کمیته در پیشبرد اهداف عالی خود در ارائه مهارت های پیشرفته و به روز تلاش می کند.

وی در ادامه خاطر نشان شد: این اداره کل با خروج از شیوه های آموزش کتابخانه ای و نظری در علوم روز سعی دارد به شیوه جدیدی فناوری های نو و پیشرفته را وارد بازار کار کرده و از آن برای کشور تولید ثروت کند زیرا با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تولید، لزوم آموزش این نوع از علوم برای نیروی کار بسیار اهمیت داشته و آموزش ضمن خدمت را در قالب پیوست های مهارتی در حوزه مهارت های پیشرفته در برنامه خود دارد و تدوین پیوست مهارتی در حوزه فناوری نانو برای استانداردهای مهارت از اقدامات صورت گرفته در این خصوص بوده که در آینده نیز در برخی از رشته های مرتبط صنعت برق و انرژی پیوست های انرژی های تجدید پذیر نیز به آن اضافه خواهد شد.

سیابانی ادامه داد : آموزش ها در حوزه فناوری های پیشرفته باید بگونه ای باشد که جوانان به راحتی آن را لمس کرده و اثرات آن را در سطوح مختلف احساس نمایند تا با فراگیری آن در توسعه و فرهنگ سازی و ترویج آن تلاش کنند و باید تلاش شود فناوری های جدید در سطوح و اقشار مختلف جامعه بومی سازی شود زیرا که وقتی فناوری در یک کشور بومی سازی شد دیگر کسی توانایی جلوگیری از پیشرفت آن را در جهان نخواهد داشت.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان شرقی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: این اداره کل همانند ستاد فناوری نانو آماده است با استفاده از تمامی امکانات سازمان در امر تحقق سیاست های ستاد انرژی های تجدید پذیر مشارکت کرده و در زمینه تحقق ماموریت های حوزه انرژی های تجدید پذیر همکاری کند.

منبع: مهر

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: