حذف طرح “جریمه مشترکان پرمصرف آب” در گیرودار انتخابات

در آخرین جلسات منتهی به تعطیلات مجلس نهم در آستانه انتخابات مجلس دهم، موضوع جریمه مشترکان پرمصرف آب در صحن مجلس مطرح شد و نمایندگان نسبت به عدم تصویب این طرح رای دادند و عملاً جریمه مشترکان پرمصرف آب برای سال ۹۵ منتفی شد.

به گزارش عیارآنلاین، سال ۹۵ شانزدهمین سالی است که ایران با خشکسالی های هیدرولوژیکی و اقلیمی آن را شروع کرده است و بارش های بهاره نیز نتوانست جوابگوی حجم خشکسالی های ایران باشد.

در ۵ کلانشهر بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و همدان با مشکل در تأمین آب و تنشهای آبی مواجهیم و شهر بندرعباس نیز به لطف بارشهای بهاره، فعلا از جمع کلانشهرهای با وضعیت قرمز در تأمین آب رهایی پیدا کرده است.

آبرسانی سیار نیز به روستاهای بسیاری در سراسر کشور ادامه دارد و با وجود تمامی مشکلات ناشی از تنش های آبی در بیش از ۳۰۰ شهر کشور، هنوز شاهد مصرف بی رویه آب از سوی برخی مشترکان پرمصرف هستیم.

میانه تابستان سال ۹۳ بود که برخورد جدی با مشترکان پرمصرف آب در تهران در پی اقدام یک روزه آبفای این استان با قطع چندساعته آب منازل مسکونی پرمصرف ها کلید خورد. اگرچه این طرح با دلایل نامعلومی ادامه نیافت و مسئولان نیاز به مجوز قانونی دولت برای برخورد با مشترکان پرمصرف را دلیل آن دانستند، اما پس از آن بود که معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو در صحبت های جداگانه ای از عزم دولت برای برخورد با مشترکانی خبر دادند که بسیار بیشتر از دیگران به مصرف آب شرب می پردازند و عملا آب تصفیه شده شرب را برای مصارفی چون استخر و آبیاری فضای سبز مصرف می کنند.

در روزهای پیک مصرف آب در سال ۹۳ بود که وزیر نیرو از ارائه طرح برخورد با مشترکان پرمصرف با جریمه و قطع انشعاب آنها به هیئت دولت خبر داد. پیگیری خبرنگار تسنیم در آن زمان از سرانجام این طرح حاکی از این بود که پس از طرح این موضوع در هیئت وزیران، بررسی بیشتر آن به کمیسیون های تخصصی اقتصادی دولت محول شد؛ اما هیچ خروجی از کمیسیون های اقتصادی دولت برای تعیین تکلیف این طرح نداشتیم.

در واقع، اختلاف نظر در بین مسئولان اقتصادی دولت برای نحوه برخورد با مشترکان پرمصرف آب، این طرح را حدود ۶ ماه بر روی میز دولت بدون نتیجه نگه داشت تا اینکه سال ۹۳ به اتمام رسید و برنامه وزارت نیرو برای برخورد با مشترکان پرمصرف آب در پیک تابستانه ۹۴ مورد توجه قرار گرفت.

وزارت نیرو موفق به گرفتن موافقت هیئت دولت و شورای عالی اقتصاد برای اخذ جریمه از مشترکان پرمصرف آب در تابستان ۹۴ هم نشد و این موضوع برای فصل گرم سال ۹۵ در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

قرار بر این شد تا در بندی از طرح یک‌فوریتی بهینه سازی مصرف آب شرب این موضوع در کمیسیون عمران بررسی شده و برای تصویب به صحن مجلس بیاید. از اینرو، پس از بررسی آن در کمیسیون عمران مجلس و به تصویب رسیدن طرح اخذ جریمه از مشترکان پرمصرف آب در این کمیسیون، این موضوع از میانه آذرماه در دستور کار طرح در صحن مجلس قرار گرفت اما هر بار به دلیل بررسی طرح های اولویت دار، این موضوع در صحن مجلس بررسی نشد تا اینکه در آخرین جلسات منتهی به تعطیلات مجلس نهم در آستانه انتخابات مجلس دهم، موضوع جریمه مشترکان پرمصرف آب در صحن مجلس مطرح شد و نمایندگان نسبت به عدم تصویب این طرح رای دادند و عملا جریمه مشترکان پرمصرف آب برای سال ۹۵ منتفی شد.

«حمیدرضا جانباز» مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این خصوص گفت: متأسفانه بررسی این طرح در زمان انتخابات صورت گرفت و در فضای انتخاباتی بحث جریمه مشترکان پرمصرف از این طرح حذف شد؛ اما برخورد با مشترکان پرمصرف به‌صورت قطع آب یا قطع انشعاب در این طرح دیده شده که در صورتی که به‌صورت قانون در آید در تابستان ۹۵ اجرایی خواهد شد.

منبع: تسنیم

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: