۸ فرو ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۸
گزارش عملکرد مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی در سال 94؛

هدایت اعتبارات به سمت ایجاد و بومی‌سازی فناوری‌های استراتژیک

رییس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی گفت: مهم‌ترین عملکرد مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری در سال ۹۴، هدایت بودجه ها به سمت ایجاد و بومی سازی دانش و فناوری های استراتژیک و بازارسازی برای تولیدات فناورانه داخلی است.

به گزارش عیارآنلاین ،پیمان صالحی، رییس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درباره عملکرد سال ۹۴ این مرکز بیان کرد: مهم‌ترین دستاورد مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی هدایت بودجه‌های موجود به سمت ایجاد بازار و بومی سازی  دانش فناوری  های استراتژیک و بازارسازی برای تولیدات فناورانه داخلی است.

که تاکنون نتایج قابل قبولی در این زمینه کسب کرده‌ایم.

وی افزود: بررسی، تصویب، پایش و ارزیابی طرح‌های ملی فناوری یکی از مهم‌ترین وظایف این مرکز است که به عنوان فعالیت‌های جاری مرکز محسوب می‌شود و در سال ۹۴ هم به صورت جدی این موضوع پیگیری شد.

به گفته صالحی، بیش از ۱۰۰ طرح مصوب در مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری وجود دارد که در این سال ۹۴ فعالیت، نظارت و پایش این برنامه‌ها در دستور کار قرار داشته است.

وی تصریح کرد: از دیگر دستاوردهای این مرکز، ایجاد ارتباط نزدیک با بخش خصوصی به کمک نهادهای تصمیم ساز دولتی است تا از این طریق بتوانیم طرح‌های فناورانه را به سمت تجاری سازی و ایجاد بازار سوق دهیم، زیرا تجاری سازی محصولات فناورانه تولید داخل یکی از حلقه‌های مفقوده بخش فناوری است.

صالحی با بیان اینکه نقش معاونت علمی یک نقش فرادستگاهی است، گفت: معاونت علمی تلاش می کند با استفاده از نقش فرادستگاهی و اعتبار علمی که دارد منابع مالی موجود در دستگاه های دولتی و بخش خصوصی را به سمت ایجاد فناوری و بازارسازی هدایت کند.

وی خاطرنشان کرد: با همین هدف تعاملات خوبی با وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و تجارت، علوم تحقیقات و فناوری و سازمان های مختلف و سازمان های مختلف برقرار کرده و برخی طرح های کلان فناوری را به کمک آنها اجرایی کرده ایم.

رییس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین خطرات موجود در حوزه تجاری سازی ارائه پول بلاعوض است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته  کمتر از یک سوم بودجه قراردادهای منعقد شده را معاونت علمی پرداخت کرد که این مبالغ هم به صورت وام‎‌های قرض الحسنه ارائه شده است و از ارائه پول بلاعوض خودداری کردیم.

ارائه مشوق به محصول فناورانه نه به ایده اولیه

صالحی اظهار کرد: یکی دیگر از سیاست‌های مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری ارائه مشوق به محصول فناورانه تولیدی است نه به ایده ارائه شده، این کار به بازارسازی محصولات تولیدی نیز کمک بزرگی می کند که برای این کار آیین نامه های تشویقی مانند آیین نامه پیش خرید تجهیزات پشیرقته پزسکی داریم نیز داریم.

ایجاد شبکخه ای از شرکت های دانش بنیان برای افزتیش تولید د اخل به ویژه در محصولات فناورانه استراتژیک جزء فعالیت ها در حوزه های اولویت دار این شبکه برای ایجاد کانون های دانش، صنعت و بازار به مدیریت مربوطه معرفی می شود.

وی از گردشگری فناورانه به عنوان دستاورد دیگر این مرکز یاد کرد و گفت: یکی دیگر از دستاوردهای مرکز طرح های کلان ملی فناوری فعالیت در زمینه گردشگری فناورانه است که رصدخانه کاسین لرستان و تونل باد عمودی مشهد نمونه های موفقی در این حوزه هستند.

 صالحی تصریح کرد: معاونت علمی از طرح های فناورانه ای که باعث توسعه گردشگری در کشور می شود حمایت می کند.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: