اقدامات ضد ایرانی انگلستان و ضرورت محدودیت واردات کالاهای انگلیسی

لازم است محدودیت‌هایی در ورود کالاها و شرکت‌های انگلیسی به ایران در نظر گرفته شود تا به کشوری که در وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران نقشی اساسی داشته و به صراحت به آن اعتراف می‌کند پاسخی درخور داده شود.

دیوید کامرونبه گزارش عیارآنلاین، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلستان اواسط ماه ژانویه در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووسِ سوئیس با تاکید بر نقش مهم انگلیس در مسائل مهم سیاست خارجیِ اروپا به صراحت گفت که این لندن بود که موضوع اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران را در اتحادیه اروپا مطرح کرد؛‌ تحریم‌هایی که به ادعای او در نهایت سبب حصول توافق هسته‌ای اخیر شد.

مسئولان جمهوری اسلامی ایران در طول مذاکرات همواره به غیرقانونی بودن تحریم‌های وضع شده علیه ایران تأکید داشته‌اند و عنوان کرده‌اند که این تحریم‌ها حقوق اساسی ملت ایران را نقض کرده‌است. بنابراین در شرایطی که مسئولین کشور انگلستان اعتراف کرده‌اند که نقشی اساسی در وضع این تحریم‌ها داشته‌اند لازم است اقدامی شایسته در پاسخ به این اظهارات انجام بگیرد.

محدودیت ورود کالاها و شرکت‌های انگلیسی اقدامی مناسب در راستای اظهارات کامرون است و به کشورهای دنیا این پیام را می‌دهد که ایران از حقوق خود به سادگی نمی‌گذرد و چنانچه کشوری بر تصرف حقوق ملت ایران اصرار داشته باشد و مسبب این امر گردد، باید تاوان آن را نیز بپردازد.

درحال حاضر کشورهای اروپایی با مشکلات اقتصادی فراوانی چون رکود مواجهند. خصوصا کشور انگلستان جزء کشورهایی است که سال‌های اخیر مشکلات اقتصادی زیادتری در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی دارد. بنابراین بازار ایران چه از منظر سرمایه‌گذاری و چه از منظر صادرات کالا، فرصتی مناسب برای این کشورهاست که تا حدودی مشکلات اقتصادی خود را جبران کنند و در این راستا شرکت‌هایی از اغلب کشورهای اروپایی خواستار حضور در ایران هستند.

در نتیجه لازم است محدودیت‌هایی در ورود کالاها و شرکت‌های انگلیسی به ایران در نظر گرفته شود تا به کشوری که در وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران نقشی اساسی داشته و به صراحت به آن اعتراف می‌کند پاسخی درخور داده شود. یکی از گزینه‌هایی که می‌تواند در اولویت محدودیت واردات از کشور انگلستان قرار بگیرد مرغ اجداد است. در واقع ایران می‌تواند با محدودیت واردات این کالا و برخی کالاهای مشابه از انگلستان، آن‌ها را از کشورهای دیگر وارد کند و به این ترتیب علاوه بر رفع نیاز بازار داخل، واردات ایران از کشوری که به پیشنهاد تحریم‌های ظالمانه علیه ایران افتخار می‌کند محدود می‌شود.

** سید علی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: