۱۰ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۴

نوبخت: جهاد کشاورزی موفق ترین بخش اقتصادی ۲ سال اخیر

سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از اختصاص یک درصد از تولید ناخالص داخلی به بخش تحقیقات نو در سال ۹۵ خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدباقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما،‌ حجم تولید ناخالص داخلی را شش هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: از این عدد حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان به بخش تحقیقات نو در سال ۹۵ اختصاص خواهد یافت.

نوبخت همچنین به ۶۸۰ برنامه عملیاتی تعریف شده در ۱۲ بند متشکل از ۲۴۰ پروژه اشاره کرد و ادامه داد: بخشی از این پروژه ها در برنامه ششم توسعه گنجانده شده است.
او افزود: از رقم یادشده حدود ۴۸ طرح برای سال ۹۵ انتخاب شده است که امید می رود در نیمه اول سال جاری به سرانجام رسانده شود.
سخنگوی دولت تأمین مالی طرح های تعریف شده در صنایع نفت،‌ کشاورزی و در بخش معدن را اولویت های دولت تدبیر و امید بیان کرد و تصریح کرد: تلاش دولت این است که رشد اقتصادی در بخش های فوق الذکر به بیش از ۵ درصد برسد.
نوبخت تغییر رقم رشد اقتصادی از ۷- (منفی هفت)‌ به ۷+ (مثبت هفت)‌ را در بخش های مختلف اقتصادی اقدامی بس شگرف در شرایط ناهموار اقتصاد داخلی بیان کرد و گفت: ما رشد ۱۳ و نیم درصدی بخش های مختلف صنعت کشاورزی توانسته ایم در سه سال گذشته پنج میلیارد دلار صرفه جویی حاصل کنیم که این گام مثبتی در چارچوب جلب نظر رهبری در بحث حمایت از تولید داخل آن هم در بخش کشاورزی است.
او افزایش تولید نفت از یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه به دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در سال را گام مثبت دیگری در اقدامات انجام شده دولت تدبیر و امید بیان کرد و تعویض ناوگان حمل و نقل درون شهری را هم از دیگر موفقیت های حاصل شده در مدت ریاست جمهوری آقای روحانی عنوان کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور فعال شدن واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ را مهم خواند و افزود: در حال حاضر حدود ۳۶ هزار واحد تولیدی در کشور وجود دارد که این رقم با احتساب واحد های صنعتی موجود در شهرک های صنعتی به ۸۸ هزار واحد می رسد.
نوبخت ادامه داد: متأسفانه از میان ۳۶ هزار واحد تولیدی، هفت هزار واحد راکد است که حدود ۱۳۲ هزار فرصت شغلی را از ما گرفته است.

او افزود: قرار است با تشکیل و فعالیت کارگروهی به رفع این مشکل پرداخته شود.

نوبخت به ۶۷ هزار میلیارد تومان وجه سرمایه گذاری شده در ۳۶ هزار واحد تولیدی اشاره کرد و گفت: این واحدها می توانند با حدود دو میلیارد دلار سرمایه گذاری در گردش خود را تأمین کنند.
سخنگوی دولت افزود: از میان هفت هزار واحد تولیدی راکد حدود پنج هزار واحد در نیم سال اول ۹۵ با ارائه تسهیلات ارزان قیمت فعال خواهند شد.
وی اضافه کرد: رساندن تورم ۴۰ درصد به ۱۱ درصد کار دشواری بوده است که محقق شد.
محمدباقر نوبخت گفت: حجم مشکلات کشور آنقدر زیاد بوده است که فعالیت های دولت تدبیر و امید به چشم نمی آید.
وی افزود: رشد اقتصادی کشور فقط با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی امکان پذیر خواهد بود .
سخنگوی دولت وعده کرد در سال ۹۵ علاوه بر فعال کردن واحد های تولیدی غیرفعال،‌ به ایجاد بازارهای خارجی جهت عرضه تولیدات داخلی هم پرداخته خواهد شد تا مبادا تولیدات داخل دپو شود.
او ادامه داد: برای رفع مشکل اشتغال در سال ۹۵ روی واحدهای تولیدی کوچک و متوسطه و بعد از آن بزرگ متمرکز خواهیم شد و با توجه به تعداد واحدهای تولیدی در هر شهر اول جلوی اشتغال منفی را خواهیم گرفت و بعد با توجه به رفع مشکلاتی از قبیل تأمین مواد اولیه تولیدی های کوچک و بزرگ راه را برای ورود واحدهای صنفی به بازارهای عرضه باز خواهیم کرد.
وی گفت: در برنامه ششم توسعه آمده برای تک رقمی کردن نرخ بیکاری باید سالانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود
سخنگوی دولت افزود: به دستگاه هایی که در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی کم کاری کنند کارت زرد داده خواهد شد.
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ضمن تشکر از تلاش های رسانه ملی در اطلاع رسانی ابلاغ های سیاست های اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: القاء‌ فضای اقتصادی بدون امید و تیره و تار بدون شک تأثیرات مخربی در پی خواهد داشت که رسانه ملی با علم به این دستاورد در راستای انتقال و اطلاع رسانی مفاد سیاست های اقتصاد مقاومتی گام های مثبتی برداشته است.

منبع: صدا و سیما

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: