اقتصاد نود و چهار

سهمیه‌بندی حذف شد؛ مصرف بنزین رکورد زد +نمودار

با اینکه طرح کارت هوشمند مانع جدی در برابر قاچاق سوخت به شمار می‌رود اما مشخص نیست علیرغم مخالفت نهادهای نظارتی، علت اصرار زنگنه برای حذف این طرح چیست؟

به گزارش عیارآنلاین، هم‌زمان با سوم خرداد سال ۹۴ با تصمیم دولت، بنزین تک نرخی شد و هر لیتر بنزین معمولی ۱۰۰۰ تومان و گازوئیل با قیمت ۳۰۰ تومان در جایگاه‌های سوخت عرضه شد.
بدین ترتیب، سومین ماه سال با شوکی اقتصادی از سوی دولت آغاز شد. در همان هفته نخست خردادماه بود که به یکباره دولت تصمیم گرفت تا سهمیه بنزین خودروهای سواری را واریز نکند.
دولت که بدون اطلاع رسمی تصمیم خود را به مرحله اجرا گذارده بود با واکنش‌های مختلفی مواجه شد ولی در نهایت سمبه دولت یازدهم پر زور‌تر بود و توانست در نخستین فصل سال ۹۴ برای دومین بار در عمر ۲ ساله خود بنزین را گران کند، بدون آن که بر یارانه نقدی مردم بیفزاید.
البته دولت اعلام کرد که کارت‌های سوختی که هنوز سهمیه‌های بنزین خود را دارند می‌توانند در بازده سه ماهه از سوخت خود استفاده کنند و بعد از آن مجبور خواهند بود از سوخت آزاد و تک نرخی استفاده کنند و به این ترتیب بنزین تک نرخی شد.
هیات دولت سوم خرداد، پیشنهاد وزارت نفت برای افزایش قیمت فرآورده‌های سوختی مایع را تصویب کرد که بر اساس آن بنزین تک‌نرخی و ۱۰۰۰ تومان شد. همچنین قیمت نفت‌گاز (گازوییل) که پیش از این با دو نرخ ۲۵۰ و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شد، ۳۰۰ تومان تعیین شد.
نفت‌کوره با ۲۰ درصد افزایش به ۳۰۰ تومان در لیتر و سوخت هواپیماهای مسافربری نیز با ۲۰ درصد افزایش به ۶۰۰ تومان رسیده است. قیمت گاز مایع با نرخ ۲۳۰ تومان عرضه می‌شود که ۹ درصد افزایش قیمت داشته است. در این میان نفت سفید بدون تغییر ۱۵۰ تومان عرضه می‌شود.
سهمیه بندی حذف شد؛ مصرف بنزین رکورد زد  * یک بام و دوهوا درباره هدفمندی یارانه‌ها
استناد دولت روحانی برای ۲ بار گران کردن سوخت در ۲٫۵ سال اخیر، احکام قانون هدفمندی یارانه‌ها است که چنین اختیاری به دولت می‌دهد. این در حالی است که مسئولان دولت یازدهم همواره به انتقاد از نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها پرداخته و آن را میراث شوم دولت احمدی‌نژاد معرفی کرده‌اند.
مسئولان دولت یازدهم هیچ‌گاه پاسخ نداده‌اند که چرا برای گران کردن بنزین و گازوئیل، هدفمندی یارانه‌ها محبوب می‌شود ، اما برای پرداخت یارانه نقدی به مردم، نه؟
* دود شدن خودکفایی بنزین
اقدام دولت در تک‌نرخی و آزاد کردن بنزین موجب حذف غیررسمی طرح کارت سوخت شد، که تبعات ناگواری برای اقتصاد کشور به دنبال داشت.
اظهارات مسئولان نفتی نشان از افزایش چشمگیر واردات بنزین در سال ۹۴ نسبت به چند سال اخیر دارد؛ به طوری که واردات هشت میلیون لیتری بنزین در سال ۹۴ بیانگر افزایش ۷۰ درصدی نسبت به واردات سال قبل، ۱۲۸ درصدی نسبت به سال ۹۲ و ۳۴۴ درصدی نسبت به سال ۹۱ است.
کارشناسان علت صعودی شدن واردات بنزین در سه سال اخیر را توقف مدیریت تقاضا با لغو سهمیه‌ بندی بنزین از یک سو و کندی پیشرفت طرح‌های افزایش تولید داخل از سوی دیگر می‌دانند که مجتمع عظیم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس مهم‌ترین نمونه آن است که وعده‌ها برای تکمیل آن هنوز محقق نشده است.
حذف سهمیه‌بندی، دود شدن خودکفایی بنزین
با این نوع سیاست‌های دولت، روند کنترل مصرف و کاهش واردات بنزین که با زحمات متخصصان صنعت نفت کشور در دولت قبل پیگیری می‌شد، در حال دود شدن است و دوباره واردات بنزین، صعودی شده و میلیاردها دلار از خزانه ملت بایستی صرف واردات بنزین شود.
از سوی دیگر، حذف طرح کارت سوخت که به طور ویژه از جانب بیژن زنگنه وزیر نفت پیگیری می‌شود، فواید اساسی این طرح را نیز دود خواهد کرد.
طرح کارت سوخت مانع جدی در برابر قاچاق بنزین و گازوئیل به شمار می‌رود و هیچ نهاد نظارتی در کشور نیز با حذف این طرح، موافق نیست. با این شرایط، مشخص نیست علت اصرارهای مکرر زنگنه برای حذف این طرح چیست؟
منبع: شرق

۲

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: