در دیدار وزیر علوم ویتنام با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مطرح شد

توافق برای همکاری‌ با دانشگاه‌های ویتنام

به گزارش عیارآنلاین ،تلاش برای بین‌المللی کردن دانشگاه آزاد اسلامی از همان آغاز مدیریت مدیران فعلی در صدر بـرنـامـه‌های ایـن دانشگاه بوده است. توسعه جذب دانشجوی خارجی، گسترش واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در کشورهای دیگر، بین‌المللی کردن واحدها، گسترش همکاری‌های بین‌المللی با دانشگاه‌های جهان و … در یک سال گذشته همواره مورد تاکید مدیران این […]

به گزارش عیارآنلاین ،تلاش برای بین‌المللی کردن دانشگاه آزاد اسلامی از همان آغاز مدیریت مدیران فعلی در صدر بـرنـامـه‌های ایـن دانشگاه بوده است. توسعه جذب دانشجوی خارجی، گسترش واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در کشورهای دیگر، بین‌المللی کردن واحدها، گسترش همکاری‌های بین‌المللی با دانشگاه‌های جهان و … در یک سال گذشته همواره مورد تاکید مدیران این دانشگاه بوده است تا جایی که برای رسیدن به این مهم اقدامات زیادی نیز انجام شده است. تقویت روابط با دانشگاه‌های معتبر و انعقاد تفاهمنامه‌هایی که این روابط را گسترش دهند از جمله این اقدامات است؛ اقداماتی که مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی امیدوارند پای این دانشگاه را به عرصه‌های بین‌المللی باز کنند. حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هم تاکنون با مسئولان آموزش عالی بسیاری از کشورها دیدار و گفت‌وگو کرده است؛ دیدارهایی که در سرعت بخشیدن به گسترش همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های جهان موثر بوده است. او در آخرین دیدار خود در این راستا دیروز با  فام وو لوآن، وزیر علوم ویتنام دیدار و گفت‌وگو و تاکید کرد علم پدیده‌ای بین‌المللی است؛ هر جا باشد چه شرق و چه غرب باید آن را به دست آورد. میرزاده در ابتدای این دیدار با خوشامدگویی به هیات ویتنامی اطلاعاتی درباره دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان ارائه داد و تعداد دانشجویان، استادان، واحدهای داخلی و بین‌المللی این دانشگاه را بیان کرد. او با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی قصد دارد تلاش‌های بین‌المللی خود را گسترش دهد و دفاتر دانشگاه را در کشورهای مختلف تاسیس کند، هدف از تاسیس این دفاتر را گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی شامل تبادل استاد، دانشجو و نتایج تحقیقات علمی برشمرد. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام آمادگی برای گسترش همکاری با دانشگاه‌های ویتنام تبادل و همکاری علمی را زمینه‌ساز سایر همکاری‌های بین دو کشور دانست. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام گفت: «علم امری بین‌المللی است و ایرانیان علم را در هر کجا که باشد، چه غرب و چه شرق، می‌جویند.»
در ادامه این دیدار کلیپی کوتاه درباره ویژگی‌ها و توانمندی‌های دانشگاه آزاد اسلامی پخش شد.

دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی معجزه‌گونه است
فام وو لوآن، وزیر علوم ویتنام پیش از گفت‌وگو با حمید میرزاده ابتدا از دانشگاه آزاد اسلامی بازدید کرد؛ بازدیدی که او را متحیر کرد و دستاوردهای این دانشگاه را معجزه‌گونه خواند. او ضمن تشکر از حمید میرزاده و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل اختصاص وقت برای ارائه توضیحات کافی در قالب سخنرانی و فایل ویدئویی گفت: «من در ابتدا باید حجم بالای دستاوردهای این دانشگاه را که در سال ۱۹۸۲ تاسیس شده است به به شما تبریک بگویم. این یک دستاورد معجزه‌گونه است که ظرف ۳۰ سال این دانشگاه با ۴۰۰ شعبه به بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان تبدیل شده است.» او با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی قابل تحسین ایران، رسیدن به چنین دستاوردی را قابل انتظار دانست و گفت: «دربسیاری از موارد با ایرانیان شباهت تاریخی داریم، هر دوی ما درگیر جنگ طولانی‌مدت بوده‌ایم و در مقابله با استکبار جهانی سابقه مشترکی داریم.» وزیر علوم ویتنام با بیان اینکه در تلویزیون کشور ویتنام هر روز اخباری درباره ایران و پیشرفت‌های آن پخش می‌شود، ادامه داد: «این اولین‌بار است که ایران را می‌بینم و حقیقتا از پیشرفت‌های این کشور حیرت‌زده شدم و این حیرت من با دیدن دانشگاه شما به مراتب بیشتر شد.» او با اشاره به ملاقات‌های رئیس‌جمهور و هیات ویتنامی با رئیس‌جمهور ایران، وزرا و اعضای مجلس ایران گفت: «در این دیدارها تاکید بر این بود که دو کشور همکاری‌های خود را افزایش دهند.» وزیر علوم ویتنام افزود: «در حال حاضر همکاری‌های محدود آموزشی بین دو کشور وجود دارد که با توجه به پتانسیل‌های موجود باید به مراتب افزایش یابد.» او با بیان اینکه ایران در سیاست‌های جدیدش نگاه ویژه‌ای به شرق دارد، خواستار آن شد که در این نگاه به کشور ویتنام نیز توجه به‌خصوصی صورت گیرد.» وزیر علوم ویتنام گفت: «برای ویتنام ایران اولویت اول در کشورهای خاورمیانه برای همکاری‌های آموزشی است. همکاری‌های دانشگاهی و فرهنگی می‌تواند زمینه‌ساز سایر همکاری‌ها نیز بشود و باید در اولویت همه تعامل‌های بین دو کشور باشد.»

منبع: روزنامه فرهیختگان

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: