احمدی مطرح کرد

برنامه‌ریزی برای افزایش سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی/ بودجه بخش پژوهش با ایده‌آل فاصله دارد

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به فاصله بودجه بخش پژوهش با ایده‌آل گفت: امیدواریم تا سا‌ل آینده سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی را به یک درصد برسانیم ولی به ۳ درصد نمی‌رسد.

به گزارش عیارآنلاین ،وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه سیاست دولت برای سال آینده افزایش بودجه پژوهشی و توسعه کارهای تحقیقاتی است، گفت:  با اینکه برخی صرف بودجه در پژوهش را هزینه‌کرد می‌دانند ولی در واقع صرف بودجه برای پژوهش نوعی سرمایه‌گذاری برای کشور محسوب می‌شود به طوریکه در کشور آلمان در دوره رکود اقتصادی برای بستن بودجه سالیانه‌شان تمام هزینه‌ها را کاهش دادند اما هزینه پژوهشی را افزایش دادند زیرا معتقد بودند پژوهش هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

وی افزود: سیاست دولت ما نیز برای سال ۹۵ نیز به همین صورت است به طوریکه برای بودجه سال آینده ۷ هزار میلیارد تومان به بودجه وزارت علوم اضافه کردند که عدد خوبی است، البته با ایده‌ال فاصله داریم ولی اگر همین عدد هم محقق شود می‌توانیم به خوبی در امر پژوهش و تحقیقات پیش برویم.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه برای سال ۹۵ سیاست دولت افزایش کارهای تحقیقاتی و پژوهشی است، اظهار داشت: امیدواریم تا سا‌ل آینده سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی را به یک درصد برسانیم ولی قطعا به ۳ درصد نمی‌رسد.

به گفته وی، در حال حاضر سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی ۰٫۴۷ درصد است.

وی همچنین در رابطه با بودجه دانشگاه‌های برتر گفت: سال گذشته از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بودجه‌ای به دانشگاه‌های رده بالا پرداخت شد که کمک خوبی هم بود ولی در برنامه ششم توسعه بند مشخصی در این رابطه نیامده است.

احمدی اضافه کرد: البته در بودجه سال ۹۵، بودجه‌ای برای دانشگاه‌های برتر در نظر گرفته شده است.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: