۲۶ اسف ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۸
لزوم انتشار اطلاعات مناسب از سوی گمرک

انتشار آمار برخط بدون انتشار آمار ضروری، کافی نیست

گرچه انتشار برخط اطلاعات تجارت خارجی کشور ازسوی گمرک جمهوری اسلامی اقدامی قابل تحسین است ولی لازم است اولا این اطلاعات به طور کامل تر و با رفع نواقص مطرح شده منتشر شود و دوما فایل تحلیلی که هرماه در سایت این سازمان قرار می‌گرفت نیز دوباره در اختیار عموم قرار بگیرد.

به گزارش عیارآنلاین، دسترسی به اطلاعات موثق در زمان مناسب لازمه‌ی شناخت صحیح و برنامه‌ریزی مناسب برای آینده‌ی کشور است. اما با اینحال در بسیاری از حوزه‌های اطلاعاتی کشور، این امر جدی گرفته نمی‌شود. در بخش تجارت خارجی کشور، آمار منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، مرجع اصلی به شمار می‌رود. خوشبختانه در سال‌های اخیر گمرک جمهوری اسلامی با انتشار به هنگام آمار واردات و صادرات کالا به صورت ماهانه و با جزئیات متعدد، گامی موثر در جهت افزایش خدمت رسانی به مردم عزیز کشورمان برداشته است. اما آمار منتشر شده از سوی این نهاد با کاستی‌هایی همراه است که لازم است اصلاح گردند.

پیش از آنکه گمرک اعلام نماید که قصد انتشار برخط اطلاعات تجارت خارجی کشور را دارد، این اطلاعات به صورت ماهانه و در قالب یک فایل تحلیلی و جزئیات کالاها، پس از گذشت حدود ۱۵ روز از انتهای هر ماه در سایت این سازمان قرار می‌گرفت. اما پس از انتقاداتی که به انتشار اشتباه آمار واردات برنج در گزارش تحلیلی تجارت هفت ماهه نخست سال وارد شد، از آن زمان به بعد گمرک دیگر نه تنها فایل تحلیلی تجارت کشور را در دو ماه بعد از آن منتشر نکرده است، بلکه آمار جزئیات تجارت کالاها نیز بسیار دیرتر در سایت گمرک قرار داده شده است.

ترانزیت - واردات - گمرکدر حال حاضر گمرک آمار جزئیات تجارت خارجی کشور را به صورت برخط منتشر می‌کند ولی این آمار کاستی‌های فراوانی دارد که لازم است اصلاح گردند.

۱-در آماری که به صورت برخط منتشر می‌شود، آمار کالاها و کشورها به صورت جداگانه منتشر می‌شود و مشخص نیست طرف معامله‌ی تجارت هر کالا چه کشوری است. لازم است آمار واردات و صادرات کالاها با ذکر طرف‌های معامله آورده شود تا تحلیل دقیق‌تری از تجارت خارجی کشور ارائه دهد.

۲-واردات کالا به جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از موارد توسط کشورهای ثالثی چون امارات متحده عربی و سوئیس انجام می‌گیرد. در واقع واردکنندگان ایرانی کالاهای ساخت دیگر کشورها را به دلایل مختلف از کشورهای ثالث خریداری می‌کنند. برای مسئولین و کارشناسان این حوزه بسیار مهم است که از مبادی اصلی کالاهای وارداتی کشور مطلع شوند و در تصمیمات و تحلیل‌های خود از آن بهره ببرند. ولیکن در آمارهای منتشر شده از سوی گمرک که در دسترس عموم قرار می‌گیرد تنها نام کشورهایی ذکر می‌شود که در مرحله آخر کالا از این کشورها وارد شده‌است و نام کشورهایی که مبدأ اصلی کالاها هستند در دسترس قرار ندارد. لازم است در آمارهای منتشره نام کشورهایی که مبدأ اصلی کالاهای وارداتی هستند در کنار کشورهای طرف معامله نهایی با جمهوری اسلامی ذکر شود. این نقص در آمار جزئیات کامل تجارت خارجی کشور که چند روز پس از اتمام ماه در سایت گمرک قرار می‌گیرد نیز وجود دارد.

۳-کالاهای وارداتی و صادراتی به سه دسته کالاهای مصرفی، واسطه‌ای و سرمایه‌ای قابل تقسیم هستند و آمار واردات کشور به تفکیک این سه دسته که از اهمیت بالایی برخوردار است. اما آمار تفکیکی واردات و صادرات کشور در قالب این سه دسته به صورت روشنی صورت نمی‌گیرد و از این رو افراد مختلف در مصاحبه‌های خود آمارهای متفاوتی از آن اعلام می‌کنند. چنانچه گمرک جمهوری اسلامی در هربار که آمار واردات و صادرات کشور را به صورت ماهانه اعلام می‌کند، آمار تفکیکی این سه دسته را نیز اعلام کند(مانند آنچه در مورد صادرات به صورت تفکیک میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و سایر کالاها اعلام می‌شود) در این زمینه نیز شفاف سازی می‌شود و مسئولین و کارشناسان به آمار دقیق و به هنگام دسترسی پیدا خواهند کرد.

بنابراین گرچه انتشار برخط اطلاعات تجارت خارجی کشور ازسوی گمرک جمهوری اسلامی اقدامی قابل تحسین است ولی لازم است اولا این اطلاعات به طور کامل تر و با رفع نواقص مطرح شده منتشر شود و دوما فایل تحلیلی که هرماه در سایت این سازمان قرار می‌گرفت نیز دوباره در اختیار عموم قرار بگیرد.

**سیدعلی موسوی

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: