۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۴
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری :

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به سمت کاربردی شدن علوم گام بردارند

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باید در ۱۰ منطقه در رتبه بندی در سطح بین المللی، ملی، منطقه ای و استانی و بر اساس ضرورت ها به سمت کارآفرینی مهارت آموزی سوق یابند.

به گزارش عیارآنلاین ،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر لزوم کاربردی شدن علوم در آموزش عالی، گفت:دانشگاه ها و مراکز علمی باید به سمت تخصصی شدن حرکت کنند.
محمد فرهادی روز شنبه در مراسم معارفه رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با بیان افزایش ۱۵ درصدی اعتبارات دانشگاه ها، افزود:اعتبار دیگری نیز به صورت ریالی و ارزی نیز در عرصه پژوهش و فناوری برای دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری پیش بینی شده است که تحقق این مهم نیز به موافقت هایی رسیده است.
وی از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به عنوان مصداق یک دانشگاه کاربردی و کارآفرین یاد کرد و افزود:لازم است، برای توسعه و تکمیل رشته های تخصصی دانشگاه ها گام برداشت.
فرهادی گفت:طرح آمایش مراکز آموزش عالی کشور نیز در نشست اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و وزارت علوم نیز، موظف است وضعیت آموزش عالی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی را ساماندهی کند.
وی اضافه کرد:دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باید در ۱۰ منطقه در رتبه بندی در سطح بین المللی، ملی، منطقه ای و استانی و بر اساس ضرورت ها به سمت کارآفرینی مهارت آموزی سوق یابند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود:دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر نیز لازم است، با توجه به موقعیت جغرافیایی، در سطح بین المللی و منطقه ای در رشته های خاص فعالیت کند.
وی ادامه داد:با توجه به تخصیص اعتبار ۱۹۵ میلیارد ریالی معادل ۱۹٫۵ میلیارد تومان، بودجه دانشگاه های کشور ۱۵ درصد افزایش یافت.
فرهادی راه اندازی آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر را ضروری دانست و گفت:با راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه، این آزمایشگاه به مرجعی برای این منطقه، سایر دانشگاه ها و دیگر مراکز تخصصی تبدیل شده، به خصوص با توجه به واردات و وجود منطقه آزاد اروند، قطعا کالاهای وارداتی نیاز به ارزیابی، نظارت و آزمایش می باشند.
فرهادی در ادامه گفت:این منطقه با توجه به عقب ماندگی های ناشی از جنگ نیاز به توجه ویژه دارد، ولی استعدادها و امکانات دانشگاه های منطقه به ویژه دانشگاه علوم و فنون دریایی توسعه یافته و امیدواریم گام های موثر تری در این زمینه برداشته شود.
معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست دستاوردهای دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر را مطلوب ارزیابی کرد و گفت:در دوران پسا برجام ظرفیت های جدید ارزشمندی برای کشور و جامعه ایجاده شد و امیدواریم این موقعیت استراتژیک با ارتباطات مناسب با مسئولان منطقه، در راستای توسعه همه جانبه کشور گام برداشته شود.
سیدضیاء هاشمی اظهار داشت:با توجه به ظرفیت های ارزشمند این منطقه در جنوب خوزستان امیدواریم با همدلی و همزبانی، توسعه همه جانبه و درخشش دانشگاه های خوزستان را شاهد باشیم.
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر نیز در این نشست گفت:این دانشگاه بر اساس رسالتی که دارد با بهره برداری بهینه از منابع دریایی کشور و حفاظت پایدار در راستای توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور عملکرد خوبی داشته است اما فعالیت های دریایی هزینه بر است.
وحید یاوری مهم ترین ابزار تحقیقاتی مورد نیاز این دانشگاه را شناور تحقیقاتی دانست و گفت: دانشگاه علوم و فنون دریایی برای انجام تحقیقات پژوهشی نیاز به شناورهای کوچک در مناطق ساحلی، خلیج فارس و رودخانه ها دارد و این به توجه مسئولین نیاز دارد.
در پایان این نشست لطف الله خواجه پور به عنوان رئیس جدید دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر معرفی و از اقدامات مسعود صدری نسب رئیس پیشین این دانشگاه تجلیل شد.
دکتر لطف الله خواجه پور با مرتبه علمی دانشیاری عضو گروه زیست شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز است که از جمله سوابق وی در گذشته معاونت اداری و مالی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر می باشد.
مسعود صدری نسب رئیس پیشین این دانشگاه نیز مدرک تحصیلی دکترا (Ph.D) در رشته فیزیک دریا از دانشگاه فلیندرز استرالیا دارد.
دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر چهار دانشکده مهندسی دریا، علوم دریایی و اقیانوسی، مهندسی منابع طبیعی دریا و دانشکده اقتصاد و مدیریت دریا دارد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

تلگر

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: