۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۷
سی و ششمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

دروازه های ورودی روسیه برای صادرات، باز یا بسته، مساله این است

به رغم گشایش مرزهای روسیه به روی کالاهای ایرانی تا هفته گذشته، محموله‌ای از سوی کارخانه‌های تأیید شده ایرانی به روس‌ها ارسال نشد. حالا این سوال قابل طرح است که باتوجه به اقداماتی از قبیل امضای کریدور سبز گمرکی، راه اندازی خطوط کشتیرانی به بندر آستاراخان، راه اندازی خط هوایی یه این بندر و توافق بر سر تسهیل صدور ویزا بین دوکشور، چه مشکل یا مشکلات دیگری بر سرراه صادرات به روسیه وجود دارد؟

به گزارش عیارآنلاین،سی و ششمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد. این بسته خبری به موضوعاتی نظیر صادارت محصولات کشاورزی به روسیه، وضعیت گندم نوبرانه، میوه های عید نوروز و سایبر اخبار مهم حوزه کشاورزی پرداخته است.

دروازه های ورودی روسیه برای صادرات، باز یا بسته، مساله این است

صادرات محصولات کشاورزی به روسیه طی ماه‌های گذشته، مساله ای پیچیده به حساب می‌آمده که تا به امروز نیز حل نشده است. به رغم گشایش مرزهای روسیه به روی کالاهای ایرانی تا هفته گذشته، محموله‌ای از سوی کارخانه‌های تأیید شده ایرانی به روس‌ها ارسال نشد. با بررسی اوضاع و احوال روزهای اخیر، این سوال قابل طرح است که باتوجه به اقداماتی از قبیل امضای کریدور سبز گمرکی، راه اندازی خطوط کشتیرانی به بندر آستاراخان، راه اندازی خط هوایی یه این بندر و توافق بر سر تسهیل صدور ویزا بین دوکشور، چه مشکل یا مشکلات دیگری بر سرراه صادرات به روسیه وجود دارد؟

علاوه بر موارد به نظر می‌رسد «حمایت از توسعه تجارت محصولات کشاورزی با وضع مشوق‌های صادراتی» و «تجمیع مدیریت تولید و بازرگانی این محصولات»، از دیگر عوامل مهم برای ارتقای صادرات هستند. ضمن آن‌که باید دید آیا زیرساخت‌های لازم از جمله خطوط هوایی و کشتیرانی و… که در بالا ذکر شد، به بهره‌برداری کامل رسیده‌ یا خیر؟

اما فارغ از اقدامات بالا می‌توان چنین جمعبندی نمود که «شاه کلید» تجارت محصولات داخل، همانا «مدیریت واحد و یکپارچه» است. فقدان مدیریت واحد موجب شده تا گام‌های مختلف تجارت تولیدات کشاورزی با کندی برداشته شود.

سایر اخبار 

گندم نوبرانه ۹۵ رسید

اسفندیاری‌پور، مشاور وزیر جهاد کشاورزی:  سال گذشته حدود ۱۱٫۵ میلیون تن گندم تولید شد که هشت میلیون و ۸۰ هزار تن آن از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شد اما برای سال زراعی پیش‌رو پیش‌بینی می‌شود میزان تولید گندم با هفت درصد افزایش عملکرد در واحد سطح به بیش از ۱۲ میلیون تن و میزان تضمینی خرید آن با حدود ۱۲ درصد به بیشتر از ۹ میلیون تن برسد.برداشت گندم از روز گذشته در استان سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های “سرباز” و “پیشین” آغاز شده است و اکثر مناطق گرمسیری مانند استان‌های خوزستان، ایلام، بوشهر و غیره از اواسط فروردین‌ماه سال آینده برداشت خود را آغاز می‌کنند.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی تره بار حامی متخلفان است/ رئیس متخلف توقع داشت حجره‌اش بازرسی نشود

گزارش/ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعزیرات حکومتی، به دنبال استقرار ۲۴ ساعته گشت‌های تعزیرات حکومتی استان تهران برای برخورد با پدیده قاچاق در میدان میوه و تره بار مرکزی و کشف میوه قاچاق در حجره رئیس اتحادیه، محمد محمدی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران ، به منظور تنویر افکار عمومی در ۱۴ بند به اظهارات خلاف واقع رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی تره و بار در سایت‌های مختلف پاسخ داد.

محموله‌های لبنیات در راه روسیه ماند!

گزارش/ در حالی که ۴۷ روز از باز شدن مرزهای روسیه به روی لبنیات ایرانی و توافق برای صادرات این محصولات به روسیه می‌گذرد، هنوز محموله‌ای از سوی کارخانه‌های تایید شده ایرانی به این کشور ارسال نشده است.هیچ‌یک از شرکت‌های لبنی تایید شده از سوی اتحادیه گمرکی اوراسیا نتوانستند محصولات خود را به روسیه صادر کنند که به گفته مهدی خلج – رئیس سازمان دامپزشکی – آماده نبودن کارخانه‌های لبنی از دلایل عمده تاخیر در صادرات لبنیات به روسیه است.صنایع لبنی معتقدند که آمادگی لازم برای صادرات به روسیه را دارند اما مشکلات سوئیفت و قوانین مالی، بازرگانی و گمرکی روسیه مانع صادرات لبنیات ایرانی و عامل تاخیر صادرات آن شده است.

خرید ۱۰۰ هزار تن دانه روغنی کلزا

قنبری، معاون وزیرجهادکشاورزی: برآورد‌ها حاکی از خرید تضمینی حدود۱۰۰هزار تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان در سال آینده می باشد. دستور العمل خرید تضمینی دانه های روغنی همانند دستور العمل خرید تضمینی گندم بارویکرد کیفیت محور و در راستای حمایت از تولیدات با کیفیت داخلی تدوین  شده است و در این رابطه فرمت های قراردادی تنظیم شده تا بخش خصوصی بتواند موثرتر و بهتر در این عرصه وارده شده و انجام فعالیت کند. با تعامل بانک کشاورزی، سامانه ی پرداخت نقدی وجوه دانه‌های روغنی طراحی و راه‌اندازی شده تا کشاورزان از طریق این سامانه به موقع حاصل دسترنج خود را دریافت کنند.

واردات گوشت قرمز با روح اقتصاد مقاومتی در تضاد است/کمبودی در بازار نداریم

میرمرادزهی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس:  واردات گوشت قرمز به کشور با توجه به کافی بودن تولید داخل توجیه منطقی نداشته و با روح اقتصاد مقاومتی در تضاد است. سیاست کاری دولت برای واردات کالاها و محصولات مختلف باید بر پایه نیاز سنجی باشد تا به این ترتیب ضرری متوجه تولیدکننده نشود.

کاهش ۳۰ درصدی تولید مرغ، تنها راه ادامه حیات مرغداری‌ها/ ۷۵ درصد مرغداری‌ها ورشکسته‌اند

-بیدرام، رئیس هیأت‌مدیره تعاونی مرغداران استان اصفهان:  متاسفانه در زمان دو دولت گذشته با صدور حساب نشده پروانه تأسیس مرغداری در سراسر کشور، کاری کردند که امروز دولت کنونی و مرغداران با مشکل عظیم واحدهای فعال با ظرفیت ناچیز روبه‌رو شده‌اند. صادرات نیز نمی‌تواند مشکلی را حل کند، زیرا قیمت تمام‌شده تولید در کشورهایی مانند ترکیه، حداقل ۷۵۰ تومان در هر کیلوگرم پایین‌تر است. با تضعیف واحدهای پرورشی، مسلماً اتحادیه‌ها و تشکل‌ها نیز ضعیف شده و کم‌کم به جایی می‌رسند که دیگر اختیاری از خود نداشته و نمی‌توانند کاری از پیش ببرند؛ به‌طوری که هم‌اکنون ۷۵ درصد مرغداری‌ها ورشکست شده‌اند. به همین دلیل است که بیشتر تشکل‌های کشور، منتظر کمک‌ها و پشتیبانی‌های دولتی هستند.

هشدار در مورد مصرف میوه‌های قاچاق/احتمال خرابکاری میکروبی

مهدی قائمیان، معاون سازمان حفظ نباتات: براساس قانون میوه‌های قاچاق باید امحاء شوند، چراکه مبدأ تولید آنها مشخص نیست و به همین دلیل نمی‌توان از نظر آفات، بیماری‌ها و آلودگی‌های دیگر آنها را ارزیابی و بررسی کرد، چراکه اصل اول در زمینه قرنطینه گیاهی محصولات کشاورزی مشخص شدن مبدأ تولید آنها برای ارزیابی آفات و بیماری‌های موجود در کشور مورد نظر روی آن محصولات است. اگر حتی یک میوه در میان محموله‌های قاچاق به صورت عمدی آلوده شده باشد نمی‌توان اطمینان حاصل و آن را در بین مردم توزیع کرد.

سفارش سؤال‌برانگیز معاونت علمی ریاست‌جمهوری به «دیرین، دیرین» برای تأیید «تراریخته»

گزارش/ اخیراً معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری اقدام به سفارش، تولید و انتشار یک انیمیشن توسط برنامه پرمخاطب «دیرین دیرین» نمود، که موج مخالفتهای شدیدی را در سطح عموم جامعه به‌همراه داشت. در این فیلم محصولات ارگانیک، به‌عنوان محصولاتی تقلبی و مضر، و کشاورزان ارگانیک افرادی دروغگو و سودجو معرفی شدند؛ و در نقطه مقابل محصولات مخاطره آمیز تراریخته، محصولاتی کاملاً سالم نشان داده می‌شوند!

گلایه های دامداران از مسئولان/ قیمت خرید شیرخام ۹۰۰ تومان

عزیزالهی، مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران: درحال حاضر کارخانه ها به سبب کاهش تقاضا از سوی مصرف کننده میزان خرید خود را کاهش دادند و با توجه به عدم توقف تولید روزانه شیرخام دامداران مجبور هستند که با قیمت پایین شیر خام را عرضه کنند.در حالی که قیمت خرید هرکیلوگرم شیرخام هزار و ۴۴۰ تومان مصوب شده اما کماکان این محصول در برخی استان ها کیلویی ۹۰۰ تومان از دامداران خریداری می شود و حال باید گفت که تا سطح تقاضا افزایش نیابد این مشکل دامن گیر این صنعت خواهد بود.پرداخت یارانه تنها راه حمایت از این صنعت است چرا که اغلب دامداران دنیا از حمایت مستقیم دولت برخورد دار هستند اما در کشور ما از خرداد ماه سال ۹۳ به بعد هیچگونه یارانه ای به دامداران پرداخت نشده است.

سازمان میادین همچنان در سیطره دلال‌ها است/ قزل‌آلای ۱۴ هزار تومانی را گران نکنید

کاکاوند، مدیرعامل صندوق توسعه آبزیان کشور: سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری کماکان در اختیار دلال‌ها است و تا زمانی که پول حرف اول را در سیاست‌های این سازمان می‌زند، نمی‌توان انتظار حمایت از مصرف‌کنندگان را داشت. البته که توان اقتصادی دلالان می‌تواند عنایت مسئولان سازمان میادین را در پی داشته باشد. با وجود تولید بالای قزل‌آلا در داخل کشور و محدودیت‌های واردات، اگر دلالان به قیمت قزل‌آلا سود غیرمتعارف اضافه نکنند، هر کیلوگرم قزل‌آلا به قیمت ۱۴ هزار تومان امکان عرضه دارد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: