۲۵ اسف ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۵
28امین بسته خبری انرژی منتشر شد

کارت سوخت بی خاصیت است چون وزیر نمی خواهد!

وزیر نفت با اشاره به اینکه موافق ادامه استفاده از کارتهای سوخت در بخش بنزین نیست اعلام کرد«سال‌های گذشته هیچ استفاده‌ای از اطلاعات مندرج در کارت‌های سوخت نشده است»این درحالی است که مدیران سابق و فعلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت نظر دیگری داشته و از مزایای اطلاعاتی کارت سوخت گفتند.

به گزارش عیارآنلاین، بیست و هشتمین بسته خبری انرژی به موضوعاتی نظیر حذف کارت سوخت، انتخاب عجیب در میادین مشترک و سایر اخبار مهم پرداخته است.

کارتی که مساله شد!

کارت سوختوزیر نفت هفته گذشته در آخرین نشست خبری با رسانه‌ها بار دیگر موضوع حذف کارت سوخت را مورد توجه قرار داد. وی با اشاره به اینکه موافق ادامه استفاده از کارتهای سوخت در بخش بنزین نیست اعلام نمودکه‌ سال‌های گذشته هیچ استفاده‌ای از اطلاعات مندرج در کارت‌های سوخت نشده است. اما مدیران سابق و فعلی ستاد بارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور نظر دیگری دارند. ایشان بر نقش موثر و کلیدی استفاده از کارت‌های هوشمند سوخت در کاهش قاچاق بنزین در سال‌های اخیر تاکید داشته و نگران تشدید قاچاق این فرآورده نفتی در صورت عدم استفاده از این کارت‌ها هستند. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز از دیگر مخالفان حذف کارت سوخت است. این مرکز در گزارش کارشناسی خود به دولت هشدار داد که حذف کارت سوخت اشتباه بزرگ و غیرقابل جبرانی است. امیرعباس سلطانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص حذف کارت سوخت اظهار کرده است که حذف کارت سوخت با فرض  تک نرخی شدن قیمت بنزین یک اقدام عجولانه است.

پس از اظهارات وزیر نفت، عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره سرنوشت کارت سوخت بنزین اعلام کرد که  استفاده از کارت سوخت بنزین همچنان پا برجاست و تا زمانی که دولت مصوبه‌ای برای کنار گذاشتن این کارت ابلاغ نکند، کاربرد آن ادامه می‌یابد. همچنین در جلسه‌ای که با حضور برخی از مسئولان صنعت نفت و انجمن صنفی جایگاه داران با موضوع سرنوشت کارت سوخت برگزار شد،  ناصر رئیسی فرد، رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران نیز بیان داشت که «تنها ۱۰ درصد از مصرف‌کنندگان از کارت سوخت شخصی استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل پیشنهاد توقف عرضه بنزین با کارت سوخت از سال ۹۵ را به مسئولان شرکت پخش دادیم اما هنوز تاریخ دقیقی برای انجام این کار در نظر گرفته نشده است.»

در مجموع می‌توان گفت که کارت سوخت اطلاعات بسیار مهمی را در مدیریت مصرف سوخت و جلوگیری از قاچاق بنزین ارائه داده است که در صورتی که از آن محافظت نشود در آستانه نابودی قرار خواهد گرفت.

انتخاب عجیب میادین غیر مشترک برای برگزاری مناقصه IPC

میدان فروز - میدان نفتیوزیر نفت اعلام نمود که الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران موسوم به IPC هنوز نهایی نشده و هیچ یک از پیش‌نویس‌های تهیه شده برای این الگو در کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی مورد تایید وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران نیست. این در حالی است که شرکت ملی نفت خود را برای اولین مناقصه میادین نفتی ایران بر اساس IPC در ابتدای سال ۹۵ آماده می‌کند.

وزیر نفت بهمن ۹۴، درباره برگزاری اولین مناقصه توسعه میادین نفتی بر اساس IPC گفت: «۱۵ یا ۱۶ میدان انتخاب شدند که اغلب آنها مشترک هستند و یا مربوط به افزایش بازیافت نفت هستند.» اما نکته جالب در لیست میادین معرفی شده آن است که در این لیست هم میادین مشترک و هم میادین مستقل گنجانده شده‌اند. چنانکه ۱۱ میدان مشترک، ۴ میدان مستقل و یک میدان مستقل مشکوک به مشترک بودن در این لیست دیده می‌شود. از این میادین ۱۴ میدان نفتی و ۲ میدان گازی هستند. همچنین در این میادین ۶ میدان توسعه نیافته و ۱۰ میدان توسعه یافته هستند.

انرژی

 لازم به ذکر است که برای همه میادین مذکور، مطالعات مخزنی انجام شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC ) تنها برای میادین مشترک یا میادین با پیچیدگی بسیار بالا مانند میادین دریای خزرِ واقع در آب‌های عمیق، کاربرد دارد. کارشناسان همچنین حضور بعضی میادین مستقل توسعه یافته در لیست اولین مناقصه شرکت ملی نفت را بسیار تعجب‌برانگیز دانسته‌اند. با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد نفت کشور از ۹ مخزن مستقل جنوب کشور تولید می‌شود، لذا سپردن میادین معرفی شده در IPC به شرکت‌های خارجی بر اساس الگوی تعریف شده و اختیارات ویژه موجود در آن خطر تسلط شرکت‌های چند ملیتی خارجی را بر نفت ایران افزایش می‌دهد.

سایر اخبار مهم هفته

گرجستان مشتری گاز ایران نشد

در حالی که ایران برای صادرات گاز به گرجستان اعلام آمادگی کرده بود دولت این کشور اعلام کرد آذربایجان را به عنوان منبع تامین گاز اضافی مورد نیاز خود و شریک بلند مدتش انتخاب کرده است.

اندونزی خواستار خرید روزانه ۱۲۰ هزار بشکه نفت ایران شد

ایران و اندونزی هفته آینده درباره یک قرارداد احتمالی کوتاه مدت برای خرید روزانه ۱۲۰ هزار بشکه نفت برای مصرف در پالایشگاه جاوه مرکزی مذاکره خواهند کرد.

تأمین آب ۳۳ روستای قشم با آب‌ شیرین‌کن/ عدم همکاری آبفای کشور ۵۰ درصد ظرفیت پروژه را معطل گذاشت

پروژه تولید همزمان برق و آب قشم مپنا به ظرفیت ۵۰ مگاوات برق و ۱۸ هزار مترمکعب آب شیرین در قشم چندین ماه است که به بهره‌برداری رسیده و توانسته است مشکل کم آبی ۳۳ روستای قشم را برطرف کند اما ظاهرا عدم خرید آب توسط وزارت نیرو مشکلی است که سبب شده پروژه با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت کند.

مدیر آبفای کشورجریمه مشترکان پرمصرف آب تهرانی‌ حذف شد

مدیرعامل آبفای کشور با بیان اینکه جریمه مشترکان پرمصرف آب به دلیل فضای انتخاباتی رد شد، گفت: هنوز پیشنهادی برای افزایش قیمت آب از سوی وزارت نیرو ارائه نشده، اما رفتار با مشترکان آب یکسان نخواهد بود.

معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزیر نیرو:تضمین خرید ۵ سال انرژی و تامین سوخت نیروگاه‌ها

علیرضا دایمی: در خصوص سرمایه‌گذاری‌های خارجی و بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه و تولید برق گفت: خرید ۵ سال انرژی و تامین سوخت نیروگاه‌ها را تضمین می‌کنیم و تمام قراردادهای وزارت نیرو با سرمایه‌گذاران توسط دولت تایید می‌شود.

دو پیشنهاد مرکز پژوهش‌‌ها برای حفظ کارت سوخت

مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه زیان افزایش قاچاق بنزین بیش از هزینه‌ نگهداری سامانۀ هوشمند سوخت است، دو راهکار تعیین نرخ اضطراری بنزین با کارت جایگاه‌ها و اخذ عوارض انتشار آلایندگی و عوارض ترافیکی از پرمصرفی بنزین برای تداوم استفاده از این کارت‌ها پیشنهاد شده است

معاون وزیر نفت:وزارت نیرو از سال ٨٩ تاکنون پول سوخت نیروگاه‌ها را نداده است

هدی رحمتی درباره تعیین قیمت سوخت برای نیروگاههای برق صادراتی با بیان این که وزارت نیروز از سال ٨٩ تاکنون بابت سوخت نیروگاهها هزینه ای پرداخت نکرده است، تصریح کرد: فرمول قیمت گاز برای نیروگاه‌های برق صادراتی همانند فرمول قیمت گاز صادراتی ایران برای همان منطقه در کشور مقصد خواهد بود.

معاون وزیر نیرو: ۱۵ میلیارد دلار زمینه سرمایه‌گذاری در بخش آب ایران وجود دارد

دایمی با بیان اینکه در بخش آب حدود ۱۵ میلیارد دلار زمینه سرمایه‌گذاری وجود دارد، ادامه داد: در این بخش از احداث آب‌شیرین‌کن تا تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب، طرح‌های انتقال اب و کاهش هدررفت شبکه همگی فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند که در ایران پیش روی سرمایه‌گذاران است.

اجماع بیش از ۱۵ کشور برای بالا بردن قیمت نفت

آذربایجان به طرح کشورهای صادر کننده نفت اوپک مبنی بر تثبیت عرضه نفت در سطح ژانویه گذشته و عدم افزایش آن در سال جاری پیوست،برخی کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک مانند روسیه در تلاش هستند تا با اجرای چنین طرحی قیمت نفت در بازارهای جهانی را متعادل کنند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی مشترک ایران و چین : تعهد چین به فاینانس ١۵ میلیارد دلاری طرحهای پتروشیمی ایران

اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق مشترک بازرگانی مشترک ایران و چین، از تعهد کشور چین به فاینانس ١۵ میلیارد دلاری برای طرحهای در دست ساخت پتروشیمی ایران خبر داد.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت : نیاز ١٠ هزار میلیارد تومانی برای توسعه صنعت پالایش ایران

حمید شریف رازی : هم اکنون پروژه‌های در دست ساخت پالایشی کشور بیش از ١٠ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد، گفت: قصد داریم برای تامین این مقدار منابع مالی از روشهای مختلف استفاده کنیم.

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی:رضایت نسبی از نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

علی‌محمد بساق‌زاده :از آنجا که قرار است فرمول جدید محاسبه نرخ خوراک گاز از ابتدای سال ۹۵ اجرایی شود، بنابراین تاکنون نظر برجسته‌ای به گوش نرسیده است، اما در مجموع، نسبتا اعلام رضایت کردند. چراکه قیمت جدید، هم بعد داخلی در آن در نظر گرفته شده است و هم بعد جهانی.

وعده افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس به سال آینده موکول شد

عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش :احداث خط لوله برای انتقال فرآورده‌های نفتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در کنار تسریع در توسعه این پالایشگاه و طرح توسعه پالایشگاه بندر عباس در لیست اولویت‌های کاری ۱۳۹۵ این شرکت قرار گرفته است.

آلمان در شیراز نیروگاه خورشیدی می‌سازد

در حاشیه همایش سرمایه‌گذاران خارجی در هتل اسپیناس :آلمان در نظر دارد طرح بزرگ تولید انرژی خورشیدی در ایران اجرا کند.

سخنگوی شرکت شل : تسویه بدهی ۱٫۹۴ میلیارد دلاری «شل» با ایران

شرکت رویال داچ شل بدهی ۱٫۷۷ میلیارد یورویی (۱٫۹۴ میلیارد دلاری) خود به شرکت ملی نفت ایران را پرداخت کرد.

تا پایان برنامه ششم توسعه بنزین یورو ۴ در بیش از ٨٠ درصد شهرهای کشور توزیع می‌شود

عباس کاظمی :مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران گفت: بر اساس برنامه ریزیهای انجام شده، در ابتدای سال ٩٩ توزیع بنزین یورو ۴ در ٨٠ درصد شهرهای کشور امکانپذیر می‌شود.

مدیرعامل پخش فرآورده‌های نفتی : سامانه هوشمند سوخت حذف نمی‌شود/ پیشنهاد افزایش قیمت بنزین همزمان با نرخ تورم

فعلا این سامانه حفظ می‌شود و در بخش بنزین نیز منتظر سیاست دولت هستیم و هر سیاستی را که مدنظر دولت باشد اجرا می‌کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: