سی و پنجمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

چرا میوه های قاچاق در بازار جولان می دهند؟

این اتفاقات تلخ در حالی روی می دهد که به گفته نیاورانی، نایب‌رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی، ایران در زمینه تولید مرکبات کاملا بی نیاز است. لذا انتظار می رود تا مسئولین بخش های مختلف اعم از گمرک، مرزبانی، وزارت جهاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت با مسئولیت پذیری و همکاری و هماهنگی، مبارزه با پدیده قاچاق را از مرز، قبل از مرز و تا مغازه با جدیت پیگیری کنند.

به گزارش عیارآنلاین، با توجه به جولان میوه های خارجی در بازار و اعتراض باغداران و نمایندگان مجلس به این موضوع، نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت از ورود این میوه ها به صورت قاچاق و کوله بری به کشور خبر داد و مسئولیت مبارزه و پیشگیری از این پدیده را به وزارت جهاد کشاورزی نسبت داد. این در حالی است که به گفته نوابی، رییس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان، «میوه محصولی نیست که بتوان به شکل کوله بری یا ته لنجی وارد کشور کرد». از سوی دیگر مسئولین وزارت جهاد معتقدند این وزارتخانه نه امکان کنترل مرزها دارد و نه قانون این وظیفه را به عهده آنان گذاشته است و برخورد با این مساله را وظیفه مرزبانی و ناجا دانسته اند. همچنین مهرفرد، معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی  ابراز داشته وزارت جهادکشاورزی، بازرس و ابزار نظارت لازم برای برخورد با فروش این محصولات در بازار را ندارد. وی اذعان دارد که ابزار نظارت در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و از سازمان حمایت درخواست کرده که این بازرسی‌ها را انجام دهد.

این اتفاقات تلخ در حالی روی می دهد که به گفته نیاورانی، نایب‌رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی، ایران در زمینه تولید مرکبات کاملا بی نیاز است. لذا انتظار می رود تا مسئولین بخش های مختلف اعم از گمرک، مرزبانی، وزارت جهاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت با مسئولیت پذیری و همکاری و هماهنگی، مبارزه با پدیده قاچاق را از مرز، قبل از مرز و تا مغازه با جدیت پیگیری کنند.

«سایر اخبار هفته»

بهبود نسبی وضعیت جذب تسهیلات مکانیزاسیون/ ۵۳۵ میلیارد تومان تاکنون جذب شد

عباسی، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی: روند جذب تسهیلات خط اعتباری شماره سه مکانیزاسیون بهبود نسبی یافته، به‌گونه‌ای که تاکنون حدود ۵۳۵ میلیارد تومان جذب شده است.  شعب بانک کشاورزی سراسر کشور باید در صورت وجود تقاضا نسبت به پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون بدون سقف و سهمیه اقدامات لازم را انجام دهند.

چرا لیبرال ها در سیاست اقتصاد مقاومتی توجهی به کشاورزی نمی‌کنند

پالوج، معاون موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی: متاسفانه در دیدگاه برخی از کارگزاران نظام در حال حاضر بخش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی جایگاهی ندارد. چرا که مولفه های اقتصاد مقاومتی برای ایشان شناخته شده نیست. نمونه بارز این مسئله بسته خروج از رکود است. یکی از موانع بر سر توجه به اصل خودکفایی تفکر لیبرالی است که در برخی از نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز نفوذ کرده است.کشاورزی به دلیل آنکه در بعد امنیت ملی سبب امنیت سازی غذایی می شود، در تحقق اقتصاد مقاومتی مهم است و جایگاه تعیین کننده دارد.

تنها هشت واحد از ۱۸۷ کشتارگاه طیور کد IR دارند/ سود ۴۸درصدی دلال‌ها از بازار مرغ

مظفری، مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ گوشتی خراسان رضوی: متأسفانه در حال حاضر از ۱۸۷ کشتارگاه موجود در کشور، تنها هشت واحد آنها دارای کد IR هستند و می‌توانند گوشت مرغ را با استانداردهای صادراتی به بازار عرضه کنند. به‌نظر می‌رسد بهترین راهکار برای حل مشکل تولید مازاد گوشت مرغ در کشور، افزایش توان صادراتی باشد، اما این مهم احتیاج به تأمین زیرساخت‌هایی دارد که یکی از آنها کشتارگاه‌های استاندارد است اکنون بزرگ‌ترین معضل صنعت طیور تولید مازاد بر نیاز کشور است؛ در حالی که از نظر تولید حتی از برنامه توسعه نیز جلوتر هستیم، اما هیچ فکری برای بازار فروش نکرده‌ایم.

قانون انتزاع، چاقوی بدون دسته

انصاری، مدیر تحریریه ماهنامه “دامپروران”: با اجرایی شدن قانون انتزاع در سال های پیش رو، چگونگی تنظیم بازار پرسش اساسی از وزیر جهاد کشاورزی خواهد بود»  با گذشت ۵ سال از تصویب نهایی این قانون، شاهد هستیم که مهندس حجتی مانده و حوضی که هیچ ماهی در آن نیست! دو صفحه محتوا و مفاد قانون، بدون ابزارهای لازم و سازمان های مرتبط برای اجرای آن. نه خبری از اختیارات وزارت جهاد کشاورزی در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان هست، نه این وزارتخانه می تواند بخشی از اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی را داشته باشد، نه قادر است مجوز نمایشگاه های تخصصی بخش کشاورزی و صنایع غذایی را در اختیار گیرد.

ته‌مانده آب به کشاورزان می‌رسد

حاج‌رسولی‌ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران: وزارت نیرو پس از تخصیص آب مورد نیاز مصرف شرب و صنعت باقی‌مانده آب را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد. در حال حاضر به منابع آب سطحی کشور ۶۰ درصد اضافه شده است، لذا این مساله باعث می‌شود که اعداد میزان مصرف آب کشاورزی متغیر باشد.

سیلاب در کمین تهران/اعتبار آبخیزداری در برنامه‌ ششم توسعه مغفول مانده است

زکی‌زاده، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران:  عمر مفید یک سد با ظرفیت ۱۰۰ میلیون مترمکعب با نرخ ۲ درصد در ایران ۵۰ سال است، اما در کشور آمریکا که عملیات حفاظت خاک در آنجا به خوبی انجام می‌شود با نرخ رسوب ۲ دهم درصد ۵۰۰ سال طول می‌کشد که یک سد پر شود. شهرهای پرجمعیت تهران مثل شمیرانات، پاکدشت، ری، فیروزکوه و … در سال‌های آینده قطعا با خطر جریان سیلابی مواجه هستند که اگر آبخیزداری اعتبارات داشته باشد در کاهش این خطرات نقش بسیار مؤثری خواهد داشت که متاسفانه در برنامه‌های توسعه‌ای پنج‌ساله این موضوعات مغفول مانده است.

ترمز رشد تولید تخم‌مرغ در سال ۹۵ کشیده می‌شود/ اوکراین جای ترکیه را گرفت

طلاکش، دبیر انجمن صنفی تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران: به‌دلیل افزایش بیش از حد عرضه و وجود پتانسیل رشد تولید تخم‌مرغ در کشور، باید سیاست‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در سال ۹۵ ترمز رشد را کشیده و مقدار عرضه، حداقل به میزان امسال باشد.

اگرچه خروج ترکیه از بازار عراق می‌توانست به‌عنوان یک فرصت طلایی برای ایران تلقی شود، اما اوکراین با برنامه‌ای قوی وارد این بازار شد و خلاء ترکیه را برطرف کرد.

طلب ۵۰۰ میلیارد تومانی چغندرکاران از کارخانه‌ها/ کارخانه‌ها هم ۲۵۰ میلیارد تومان از دولت طلبکارند

دانایی، دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر:  تا پایان بهمن ماه هزار میلیارد تومان از مطالبات چغندرکاران پرداخت شده و با تأمین اعتبار در تلاش هستیم، تا مابقی مطالبات چغندرکاران پرداخت شود، ضمن اینکه بخشی از ۵۰۰ میلیارد تومان طلب باقی مانده چغندرکاران از کارخانه ها طی چند روزی که از اسفندماه گذشته پرداخت شده است.کارخانجات هنوز بابت مابه‌التفاوت قیمت شکر از دولت نتوانسته‌اند مطالباتشان را به طور کامل دریافت کنند، به طوری که ۱۲۶ میلیارد تومان از سال گذشته و ۱۳۰ میلیارد تومان هم بابت امسال از دولت طلب دارند.

افزایش قیمت گوشت  به علت ابتلای دام گوسفندی خوزستان به تب برفکی

حسینی، رییس اتحادیه فروشندگان گوشت گاو گوساله و گوسفند خوزستان: روند افزایش قیمت گوشت در بازار در کل کشور است و عوامل مختلفی در خوزستان باعث افزایش قیمت گوشت شده است. ابتلای دام گوسفند در برخی از شهرهای خوزستان به تب برفکی از جمله عوامل افزایش قیمت گوشت در بازار است. طبق اطلاعاتی که رسیده که برخی دام گوسفندی در ایذه و غیزانیه بر اثر ابتلا به تب برفکی تلف شده اند. نبود دام برای کشتار نیز از دیگر عوامل افزایش قیمت گوشت در بازار است و اگر روند بیماری تب برفکی در خوزستان افزایش یافت احتمال بیشتر قیمت گوشت در بازار وجود دارد.

آزادسازی صادرات دام به روسیه در آینده نزدیک

عسگر‌اولادی، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه: مشکلات صادرات دام به روسیه طی امضای پروتکلی به زودی برطرف می‌شود که در این صورت صادرات دام به روسیه آزاد خواهد شد. امیدواریم با امضای پروتکلی بین سازمان دامپزشکی ایران با سازمان دامپزشکی روسیه مشکلات موجود حل شود که در این صورت همه صادرات دامی آزاد می‌شود.

حجتی: اظهارنظری درباره محصولات تراریخته نداشته‌ام

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: خواهش من این است که در رابطه با محصولات تراریخته افراط و تفریط نشود.در این زمینه در چارچوب مقررات عمل می‌کنیم، و تا به امروز در جایی عمل نکرده‌ایم، کمیته ایمنی زیستی در این مورد تشکیل شده است و براساس آن در مورد تولید این محصولات عمل خواهیم کرد. اگر قرار باشد در کشور نسبت به تولید محصولات تراریخته اقدامی شود، موضع ما این است که به تولید محصولات دست اول خوراکی وارد نشویم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: