۱۸ اسف ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۵
از زمان لغو تحریم‌ها

۴ میلیون بشکه نفت ایران به اروپا رفت

ایران از زمان لغو تحریم ها تاکنون ۴ میلیون بشکه نفت به اروپا صادر کرده است که این رقم معادل ۵ روز صادرات نفت ایران به این قاره در زمان پیش از تحریم هاست.

به گزارش عیارآنلاین، ایران از زمان لغو تحریم ها در هفت هفته قبل تنها مقادیر کمی نفت به اروپا فروخته و خریداران قبلی این کشور با اشاره به پیچیدگی های حقوقی و عدم تمایل ایران به جذاب تر کردن شرایط قراردادها با مشتریان، هنوز خرید نفت از ایران را از سر نگرفته اند.

تهران از سال ۲۰۱۲ به دلیل تحریم ها قادر به فروش نفت خام به شرکت های اروپایی نبود. از زمان لغو تحریم ها در ماه ژانویه، ایران ۴ تانکر -۴ میلیون بشکه- نفت به اروپا صادر کرده که شامل یک نفتکش به توتال فرانسه، کپسای اسپانیا و لیتاسکوی روسیه بوده است.

این رقم برابر با تنها فروش حدود ۵ روز نفت ایران به اروپا در زمان پیش از سال ۲۰۱۲ است یعنی زمانی که خریداران اروپایی روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کردند.

بسیاری از مشتریان مهم قبلی نفت ایران از جمله شل، انی ایتالیا، هلنیک پترولیوم و شرکت های بازرگانی ویتول، گلنکور و ترافیگورا هنوز خریدها از ایران را از سر نگرفته اند.

نبود امکان پرداخت ها به دلار، عدم وجود یک مکانیزم مشخص برای خریدهای غیردلاری و عدم تمایل بانک ها برای صدور اعتبار اسنادی جهت تسهیل تجارت با ایران از موانع معامله نفتی با ایران بعد از لغو تحریم ها بوده اند.

اما برخی از مشتریان سابق نفت ایران نیز از عدم تمایل تهران به جذاب تر کردن شرایط فروش نفت نسبت به ۴ سال قبل و عدم پیشنهاد شرایط انعطاف پذیر قیمتی از سوی ایران به رغم وجود مازاد عرضه در بازار خبر می دهند و این در حالی است که سهم ایران از بازار اروپا توسط کشورهای عربستان، روسیه و عراق تصاحب شده است.

یک مدیر ارشد در زمینه تجارت نفت که نخواست نامش فاش شود گفت: «شرایط ایران انعطاف پذیر نیست. آنها همچنان شرایط مقصدی بسیار قدیمی ای را تحمیل می کنند که می گویند که شما نفت را به کجا می توانید ببرید و به کجا نمی توانید… این موضوع یک دهه قبل عادی بود، اما دیگر بازار اکنون مثل آن موقع نیست.»

منبع: تسنیم

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: