امضای تفاهمنامه همکاری علمی میان وزرات علوم ایران و اقلیم کردستان عراق

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل کشورمان که درعراق بسر می برد، روز سه شنبه یک تفاهمنامه همکاری علمی با منطقه اقلیم کردستان عراق در اربیل امضا کرد.

به گزارش عیارآنلاین ، این تفاهمنامه را دکتر حسین سالار آملی معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران با وزیر علوم و تحصیلات عالی دولت اقلیم کردستان در شمال عراق امضا کرد.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل پس از امضای این تفاهمنامه به خبرنگار ایرنا گفت: امضای این تفاهمنامه، زمینه را برای همکاری علمی دانشگاه های ایران با همتایان خود در منطقه کردستان عراق فراهم می کند.
وی افزود: با توجه به حضور مسئول بخش پذیرش دانشجویان خارجی در مذاکرات امروز، قرار بر این شد که هرکدام از دانشگاه ها براساس توافق صورت گرفته زمینه های اجرای تفاهمنامه را بین یکدیگر فراهم کنند.
وی افزود: ما لیستی از دانشگاه های خود را به وزارت علوم اقلیم ارائه کردیم تا راهکارهای اجرایی هر چه سریعتر تدوین و زمینه های اجرای تفاهمنامه فراهم شود.
دکتر سالار آملی تاکید کرد: با امضای این تفاهمنامه روند ترقی علمی در اقلیم سرعت بیشتری خواهد گرفت و ما هم در کنار دوستانمان خواهیم ماند.
وزیر علوم و تحصیلات عالی حکومت اقلیم کردستان عراق نیز گفت: امروز یک روز تاریخی و خوب در روابط علمی اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران است.
یوسف گوران افزود که دو طرف در خصوص تبادل دانشجو و استاد، تقویت بخش فارسی در دانشگاه های اربیل و سلیمانیه، انجام پژوهش های مشترک علمی، بازگشایی نمایندگی دانشگاه های ایران در منطقه اقلیم به توافق رسیدند.
وی گفت: ما همواره در پی توسعه روابط علمی با جمهوری اسلامی ایران بوده ایم و امروز این فرصت در اختیار ما قرار گرفت که بتوانیم یک گام مهم برای تعمیق این روابط برداریم.
هیات علمی کشورمان متشکل از روسای ۱۰ دانشگاه معتبر ایران به سرپرستی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل شنبه شب گذشته وارد بغداد شدند.
این هیات همچنین در خصوص همکاری علمی میان دانشگاه بغداد با دانشگاه های ایران و نیز اجرایی کردن توافقات قبلی با طرف عراقی، بحث و تبادل نظر کرد.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: