توافق دانشگاه های یزد وعلم وصنعت با دانشگاه بغداد برای همکاری های علمی، تحقیقاتی

هیات بزرگ علمی دانشگاهی ایران که وارد عراق شده است، روز یکشنبه مذاکرات را با دانشگاه بغداد معتبرترین دانشگاه این کشور آغاز کرد و دو دانشگاه ‘یزد’ و ‘علم و صنعت’ پیرامون همکاری های علمی و پژوهشی با این دانشگاه عراقی به توافق رسیدند.

به گزارش عیارآنلاین ،هیات دانشگاهی ایران متشکل از روسای ۱۰ دانشگاه معتبر ایرانی به سرپرستی قائم مقام وزارت علوم و تحقیقات و فناوری روز یکشنبه در مذاکراتی که با ریاست دانشگاه بغداد با حضور قائم مقام وزارت علوم و آموزش عالی عراق داشت، پیرامون گسترش همکاری های علمی و تحقیقاتی به توافق رسیدند.
این همکاری ها در مرحله اول میان دانشگاه بغداد با دانشگاه های یزد و علم وصنعت خواهد بود و در مرحله بعد به همکاری این دانشگاه با سایر دانشگاه های ایران گسترش خواهد یافت.
‘حسین سالاری آملی’ در گفت وگو با ایرنا به پایان مذاکراتش در دانشگاه بغداد اشاره کرد و افزود: عراق و ایران دو کشوری هستند که به واسطه همجواری و مشترکات مختلف فرهنگی ، اجتماعی و دینی دارای سرنوشت واحدی هستند و گسترش روابط علمی، می تواند مناسبات بین دو طرف را بیش از پیش تقویت کند و تعمیق بخشد.
وی به زیرساخت های علمی مناسب در عراق اشاره کرد و توضیح داد: هرچند تصور اولیه از عراق وجود نابسامانی و ناامنی است، اما این کشور در عین حال دارای ظرفیت های علمی مناسبی است.
قائم مقام وزارت علوم تاکید کرد: نمی توان عراق را به دور از محور توسعه علم و فناوری در منطقه بدانیم و بر همین اساس همکاری در زمینه های علمی و دانشگاهی علاوه بر پایدار کردن مناسبات فی ما بین، درعین حال به نفع دو کشور و ثبات و تقویت منطقه نیز است.
رییس دانشگاه بغداد نیز در گفت وگو با ایرنا از روند مذاکرات و جدیت دو طرف در گسترش مناسبات علمی و پژوهشی بین دانشگاه های دو کشور ابراز خرسندی کرد.
‘علاء عبدالحسین عبد الرسول’ افزود: در مذاکرات امروز بر گسترش همکاری های علمی و تحقیقاتی و تبادل فرصت های مطالعاتی در بخش های مهندسی ، ارتباطات و بخش های علوم توافق و مقرر شد که در وهله اول مبادله ۲۰ فرصت مطالعاتی بین دو کشور صورت گیرد.
وی گفت: رفت و آمد اساتید دانشگاه های دو طرف و اجرای پژوهش های علمی مشترک و مبادله دانشجو و دعوت از استادان ایرانی برای سخنرانی های کوتاه علمی در دانشگاه بغداد و ارتباط مستمر بین طرفین از جمله مذاکرات امروز بود.
عبدالرسول ادامه داد: مقرر شد ظرف سه ماه روند این همکاری ها به منظور ارتقا بیشتر و بهتر مناسبات بین دو طرف مورد ارزیابی قرار گیرد و در مرحله بعد این همکاری ها گسترش و ارتقا یابد.
دانشگاه بغداد در بین یکصد دانشگاه معتبر در کشورهای عربی جزو ۱۸ دانشگاه ممتاز به شمار می رود و تنها دانشگاه عراقی است که در رده بندی دانشگاه های جهان قرار گرفته است.
دانشگاه بغداد متشکل از ۲۴ دانشکده در رشته های مختلف علمی و ۴ دانشکده در سطح تحصیلات عالیه است که در سطوح اولیه بالغ بر ۶۸ هزار دانشجو و در سطوح عالیه بالغ بر ۸ هزار و ۴۰۰ دانشجو دارد و بیش از ۷ هزار کارمند در این دانشگاه فعالیت می کنند.
دانشگاه بغداد که نماد علمی عراق نیز محسوب می شود، بر اساس گفته های رییس دانشگاه بغداد، دارای مقالات علمی در سطح دنیا و پژوهش های علمی و اختراعاتی است که به نام این دانشگاه در سطح جهان به ثبت رسیده است.
اکنون دانشگاه بغداد در بخش سطوح مقدماتی به دانشگاه های آمریکا و انگلستان دانشجو اعزام می کند و در سطح عالی با دانشگاه های استرالیا همکاری دارد.
دانشگاه بغداد در سال ۱۹۵۷میلادی تاسیس شد، اما قدیمی ترین دانشکده های آن ، حقوق ، در ۱۹۰۶ ، پزشکی و مهندسی در دهه ۲۰ و دانشکده داروسازی در دهه ۳۰ قرن گذشته تاسیس شده اند.
در پایان مذاکرات امروز هدایای یادبودی بین هیات ایرانی و دانشگاه بغداد مبادله شد.
روسای دانشگاه های علم و صنعت، الزهرا، یزد، علمی کاربردی، فنی و حرفه ای، ارومیه، صنعتی اصفهان، کردستان، پیام نور و آزاد (کردستان) در این هیات که اولین و بزرگترین هیات علمی ایرانی در عراق است، حضور دارند.
هیات علمی ایرانی که با پیگیری و هماهنگی های رایزنی فرهنگی ایران در عراق، به ریاست قائم مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شامگاه دیشب شنبه وارد بغداد شده بود، صبح امروز با ‘حسین الشهرستانی’ وزیر آموزش عالی عراق دیدار و گفت وگو کرد.
قرار است این هیات فردا از دانشگاه های علوم و فناوری بغداد و دانشگاه ‘النهرین’ در بغداد بازدید کرده و پیرامون همکاری دیگر دانشگاه های ایرانی با این نهادهای علمی بحث و مذاکره کنند.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: