راه های همکاری علمی، دانشگاهی ایران و ترکیه در آنکارا بررسی شد

راه های همکاری های علمی، دانشکده های الهیات ایران و ترکیه در سفر رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران به آنکارا و دیدار هیات ایرانی با مقامات دانشگاهی ترکیه بحث و بررسی شد.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر مجید معارف رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه هیاتی به آنکارا سفر کرده است.
در این سفر دکتر فقهی زاده رئیس گروه قرآن و حدیث، دکتر خوش منش عضو هیات علمی دانشکده و نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کارگروه توسعه فعالیت های قرآنی وزارت علوم، دکتر معارف را همراهی می کنند.
هیات ایرانی پیش از دیدار با مقامات دانشگاهی ترکیه ابتدا با حسن صفرخانی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در خصوص برنامه ها گفت و گو کردند.
صفرخانی در این نشست گزارش مکتوب و مشروح سه دوره نشست با رئیس و اساتید دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا را تشریح و محورهای همکاری و هم فکری را مورد توجه قرار داد و خواستار مساعدت برای اجرائی کردن توسعه همکاری های رایزنی فرهنگی شد.
دکتر معارف ریاست دانشکده الهیات از وجود فضای وحدت و همدلی در ترکیه استقبال کرده و آمادگی دانشکده الهیات را برای گفت وگو های دینی دو جانبه و چند جانبه ابراز داشت .
هیات ایرانی سپس عازم دانشکده الهیات شد و در اولین نشست دانشجویی با حضور بیش از یکصد تن از دانشجویان در درس تاریخ مذاهب حضور پیدا کرد.
در این دیدار دکتر معارف در فرصت محدود به پیدایش تشیع و اصول و ارزش های فکری آن اشاره کرد و این که تشیع در کنار سایر مذاهب دینی در اسلام به عنوان یک مذهب با اصول و چارچوب های مشترک با سایر مذاهب نظیر توحید، نبوت، معاد و سایر ارزشهای مشترک دارای یک حیات تاریخی همزیستی مسالمت آمیز با سایر مذاهب را در خود جای داده است و با تنها در حوزه مدیریت جهان اسلام و موضوع امامت از سایر مذهب متفاوت می باشد اما در اصول اساسی مانند سایر مذاهب دارای اشتراکات جدی می باشد و نوع تعامل امام علی ( ع ) و اهل بیت ( ع ) با سایر خلفا نشان از تعامل و همکاری به رغم وجود اختلاف حکایت دارد .
سپس دانشجویان سئوالات خود را طرح کردند که اساتید پاسخ های کوتاه و لازم را ارائه کردند.
سپس هیئت با حضور در دفتر رئیس دانشکده با رئیس دانشکده الهیات و معاون وی به گفت وگو پرداختند و در خصوص همکاری های دو جانبه و محورهای برنامه اجرائی صحبت کردند.
دو طرف بر برگزاری کارگاه های آموزشی و کنفرانس علمی به صورت متناوب در ایران و ترکیه تاکید داشتند و اصول و چارچوب های برنامه اجرائی را مورد تاکید قرار دادند.
هیات ایرانی سپس با حضور در جمع اساتید دانشکده الهیات از گروه های مختلف در دو حوزه تفسیر و حدیث بحث های تخصصی خود را ارائه کردند.

منبع: ایرنا

تلگر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: