چهل‌وهفتمین بسته خبری-تحلیلی صنعت منتشر شد:

آیا برنامه‌ریزی در وزارت صنعت به بخش خصوصی واگذار می‌شود؟

برنامه راهبردی وزارت صنعت هفته گذشته در کمیسیون صنایع اتاق ایران مورد بحث قرار گرفت. در این نشست پیشنهادی مطرح شد که اتاق بازرگانی ایران برنامه‌های راهبردی صنعت، معدن و تجارت را تهیه کند. این پیشنهاد مورد استقبال ابویی مهریزی، معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت قرار گرفت و گفت دولت به این باور رسیده که بخش خصوصی در زمینه تهیه برنامه‌ها فعال شود.

به گزارش عیارآنلاین، برنامه راهبردی وزارت صنعت هفته گذشته در کمیسیون صنایع اتاق ایران مورد بحث قرار گرفت. در این نشست پیشنهادی مطرح شد که اتاق بازرگانی ایران برنامه‌های راهبردی صنعت، معدن و تجارت را تهیه کند. این پیشنهاد مورد استقبال ابویی مهریزی، معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت قرار گرفت و گفت دولت به این باور رسیده که بخش خصوصی در زمینه تهیه برنامه‌ها فعال شود. وی همچنین به انتقادات نسبت به اولویت دادن ۷ صنعت در برنامه راهبردی اشاره کرد و گفت در این زمینه اولویت دادن مطرح نبوده است و چون اطلاعات این صنایع موجود بوده، برنامه های این صنایع تهیه شده و برنامه های دیگر صنایع در حال تدوین است.

موضوعی که معاون برنامه ریزی وزیر صنعت به آن اشاره کرده در برنامه راهبردی نیز نوشته شده بود. بنابراین می توان متوجه شد که وزارت صنعت در این برنامه توجهی به موضوع برنامه ریزی به روش سیاست صنعتی نداشته است. اساسا سیاست صنعتی به این معنا است که دولت اولویتی را برای توسعه صنایعی محدود مشخص کند که این موضوع نیاز به هدایت تخصیص منابع بین سازمان یا بخش‌های صنعتی یک بخش خاص و پشتیبانی از آن‌ها دارد. در این موضوع دخالت هوشمندانه دولت در تعیین ساز و کارها و نه تصدی گری مطرح می شود و به صورت کلی انتخاب صنایع اولویت دار را مورد بحث قرار می دهد. بنابراین هدفگیری صنایع راهبردی نه تنها بد نیست، که در سیاست گذاری کلان دولت مطلوب است. موضوعی که مورد بی توجهی دولت ها در سالیان گذشته قرار گرفته و به همین جهت مشکلاتی از جمله فقدان سرمایه گذاری در کالاهای استراتژیک و فقدان صنایع صادراتی برجسته به وجود آمده است.

نکته مهم دیگر نیز این است که برنامه ریزی و تعیین استراتژی وظیفه دولت است و بخش خصوصی باید به عنوان بازیگر در عرصه اجرا عمل کند و ورود بخش خصوصی به عرصه برنامه ریزی معنا ندارد. در صورت ورود بخش خصوصی به برنامه ریزی، با توجه به این که نمی توان نماینده ای از همه صنایع را در این خصوص وارد کرد، آن کسانی که وارد می شوند، خود در عرصه اجرا ذی نفع اند و تنها منافع خود را حداکثر خواهند کرد. بنابراین این مسئله باید مورد توجه دولت قرار گیرد که میدان دهی به بخش خصوصی باید در عرصه اجرا باشد نه برنامه ریزی.

اکتشاف پهنه‌های معدنی جدید در دستور کار وزارت صنعت

بخش اکتشاف معدن در دو سال گذشته مورد توجه دولت قرار گرفته است. نعمت زاده از افزایش سرعت عملیات ژئو فیزیک هوایی در دو سال گذشته خبر داده است. وی همچنین گفته است شرایط برای سرمایه گذاران خارجی جهت اکتشاف فراهم است. وزیر صنعت به ضرورت حرکت به سمت اکتشاف عمقی و زیر عمقی نیز اشاره دارد که این موضوع نیازمند انجام فعالیت های زمین شناسی است. سازمان ایمیدرو نیز به بخش اکتشاف توجه زیادی داشته و حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی در ۲۵ محدوده معدنی کشور به اجرا گذاشته است.

این عملیات اکتشاف دارای نتایجی بوده، از جمله این که تاکنون ۴۰۰ میلیون ذخایر سنگ آهن جدید کشف شده است. ۲۰۰ میلیون تن از این مقدار مربوط به ذخیره سنگ آهن سنگان است. نمونه دیگر افزایش بیش از ۵۰ درصدی ذخیره طلای زرشوان در آذربایجان غربی است. کرباسیان، رئیس هیئت عامل ایمیدرو نیز احتمال می دهد تا پایان عملیاتی اکتشاف، بیش از ۵۰ درصد به ذخایر سنگ آهن کشور اضافه شود. با انجام عملیات اکتشاف و در اختیار گرفتن این اطلاعات، می توان فرصت های سرمایه گذاری بیش تری برای سرمایه گذاران فراهم کرد تا با رغبت بیش تری به فعالیت در بخش معدن بپردازند. البته در اکتشاف معدن نیاز آن چنانی به جذب سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد چرا که در داخل نیز، برخی سرمایه گذاران با خرید تجهیزات مناسب می توانند عملیات اکتشاف را صورت دهند.

انتظار برای صدور کارت اعتباری خرید کالا ۴ ماهه شد

اجرای طرح کارت اعتباری برای خرید کالا همچنان به ثمر نرسیده و با صادر نشدن کارت‌ها عملا کالایی خریداری نشده است. موضوعی که تولیدکنندگان لوازم خانگی را عصبانی کرده است؛ به گونه ای که دیانی، رئیس انجمن لوازم خانگی این طرح را منتفی دانست. البته سیف این موضوع را تکذیب کرد و گفت بانک ها دستور العمل صدور کارت های اعتباری را دریافت کرده اند و هرگاه درخواست صدور از سوی سازمان ها به آن ها اعلام شود، اقدامات لازم را انجام می دهند. منظور سیف از درخواست صدور از سوی سازمان ها شفاف نیست، چرا که بخشی از کارت های اعتباری قرار است از طرف خود بانک مرکزی برای زوج های جوان صادر شود که هنوز رخ نداده است. در این مورد صادقی، مدیر اعتبارات بانک مرکزی می گوید از آنجایی که بانک ها هنوز اطلاعاتی را به بانک مرکزی ارائه نکرده اند، خطوط اعتباری در این بخش تخصیص داده نشده است. نعمت زاده نیز اعلام کرده که این طرح اجرایی می شود اما بانک مرکزی احتیاط می کند. وی می‌گوید کارت اعتباری تبدیل به دو نوع کارت شده که یکی به صورت گسترده بر اساس کارت ملی بین مردم توزیع می‌شود و دیگری بین کارمندان توزیع خواهد شد.

طرح کارت اعتباری قسمتی از بسته خروج از رکود بود که تسهیلات بانکی را با نرخ سود کم تر برای خرید لوازم خانگی داخلی اختصاص می داد. بانک مرکزی ۴۲۰۰ میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته بود. با این که طرح در اواخر مهر اعلام شد اما مشکلات مختلف در اجرا باعث شد تا در این ۴ ماه به اجرا نرسد و به اعتقاد تولیدکنندگان مردم در این مدت دست از خرید کشیده اند. این موضوع باعث ضرر تولیدکنندگان لوازم خانگی شده و بر همین اساس از مردم خواسته اند تا خرید های خود را منوط به کارت اعتباری نکنند. البته تصور تولیدکنندگان این است که اگر این طرح مانند طرح تسهیلات خرید خودرو به موقع اجرا می شد، مورد استقبال مردم قرار می گرفت که اکنون با این نحوه اجرا این موضوع رخ نمی‌دهد.

سایر اخبار هفته

کاهش ۲۳ درصدی واردات و ۱۶ درصدی صادرات در یازده ماهه امسال

به نقل از گمرک: در۱۱ ماهه امسال ارزش صادرات غیر نفتی کشورمان به ۳۸ میلیارد و ۷۵۸میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۶٫۶۹ درصد کاهش داشت. ارزش واردات کشور را در ۱۱ ماه امسال ۳۷ میلیارد و ۷۷ میلیون دلار اعلام کرد که این میزان ۲۳٫۳۳ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

تشکیل کنسرسیوم های تخصصی و شرکت های مدیریت صادرات در دستور کار سازمان توسعه تجارت

مهرنوش، معاون توسعه صادرات سازمان توسع تجارت: مهم‌ترین برنامه معاونت توسعه صادرات، تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی و شرکت‌های مدیریت صادرات است که در تلاش هستیم از طریق فراخوان‌ها و شناسایی شرکت‌های فعال این امر را محقق کنیم.

راه اندازی بانک اطلاعات اقتصادی بین ایران و روسیه

خالقی تبار، مدیرعامل مرکز آموزش‌های بازرگانی وزارت صنعت: بزرگترین مشکل تجار نبود اطلاعات کافی در مورد بازار روسیه است و با تعاملات خوبی که با روسیه انجام شده بانک اطلاعات اقتصادی ایران و روسیه در حال راه‌اندازی است.

نعمت زاده: مذاکرات شرکت های آمریکایی از طریق نمایندگی های خارج این کشور با ایران

نعمت زاده، وزیر صنعت: سرمایه گذاری و فاینانس خارجی رویکرد جدیدی است که این وزارتخانه در مذاکرات خود با شرکت های خارجی دنبال می کند. صادرات و سرمایه گذاری، با هدف صادرات رویکرد دوم وزارتخانه است. مذاکرات با دایملر بنز منجر به عقد قرارداد سرمایه گذاری مشترک در زمینه تولید موتور و همچنین کامیون و اتوبوس شده است. شرکت هایی که در خارج از آمریکا شعبه و فعالیت دارند، مذاکرات خود را از طریق نمایندگی هایشان با ما آغاز کرده اند.

نعمت زاده: برنامه وزارت صنعت برای تولید قطعات ایرباس در ایران

نعمت زاده: وزارت صنعت تولید بخشی از قطعات ایرباس را در دستور کار خود قرار داده تا بتواند بخشی از قطعات ایرباس را در داخل کشور تولید و سپس به خود شرکت ایرباس، صادر کند.

نوبخت: دولت پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی در سال آینده را در نظر دارد

نوبخت، سخنگوی دولت: دولت به منظور توسعه صادرات ۲۰۰ میلیارد تومان در ابتدا و هزار میلیارد تومان در مراحل بعد، مشوق صادراتی پرداخت می‌کند. افزایش منابع صندوق توسعه صادرات و سرمایه بانک‌ها از دیگر برنامه های طراحی شده در لایحه بودجه سال ۹۵ است.

سهم ۲۸٫۷ درصدی صنعت و معدن از تسهیلات بانکی در ده ماهه امسال

سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش صنعت و معدن طی ۱۰ ماهه سال جاری ۸۵۶.۲  هزار میلیارد ریال (معادل ۲۸.۷ درصد) بوده/ سهم تسهیلات نسبت به ۱۰ سال ۹۳ معادل ۲٫۳ کاهش داشته است.

احتمال امضای قراردادهای معدنی در سفر رئیس جمهور به اتریش و آلمان

سرقینی معاون معدنی وزیر صنعت: عدد رشد در بخش معدن اعلام نشده اما برآوردهای وزارت صنعت رشد مثبت ۴ درصد را برای بخش معدن در سال ۹۴ نشان می‌دهد. ممکن است در سفر رئیس جمهور به اتریش و آلمان، قراردادهای معدنی هم منعقد شود، چراکه بخش معدن، یکی از بخش‌های مورد مذاکره میان دولت ایران با سایر کشورهای دنیا است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: